Klaver over FVD: afwijzen democratie leidt tot politiek geweld
DEN HAAG (ANP) - De acties van Forum voor Democratie zullen direct of indirect leiden tot geweld, voorspelt GroenLinks-leider Jesse Klaver. In een blogpost waarschuwt hij voor de gevolgen van de uitlatingen en het handelen van de partij van Thierry Baudet, die zich daarmee volgens hem buiten de rechtsorde plaatst. En "als je democratische strijd als middel verwerpt, rest alleen politiek geweld", stelt Klaver.
FVD-politici in het parlement spreken tegenwoordig met enige regelmaat over tribunalen en het "ten val brengen" van het "regime". "Deze woorden en frames zijn anti-democratisch. En staatsgevaarlijk", zegt Klaver daarover. Hij legt uit dat GroenLinks het vaak genoeg ook niet eens is met regels die worden vastgesteld. Maar omdat dit via een democratisch proces gaat, legt de partij zich erbij neer wanneer die regels ingaan.
"Als je afscheid neemt van dat principe, dan neem je afscheid van het idee van democratie", zegt hij. Daardoor "dreigen we af te stevenen" op politiek geweld. "Het zaadje daarvoor wordt welbewust geplant door een politieke groepering in ons land", zegt de linkse partijleider.
World Economic Forum
Hij benadrukt dat een FVD-Kamerlid twitterde dat D66-leider Sigrid Kaag "verantwoordelijk is voor de implementatie" van beleid van het World Economic Forum (WEF), op dezelfde avond dat Kaag werd bedreigd en geïntimideerd terwijl ze thuis in isolatie zat. De inmiddels opgepakte verdachte, die een grote fakkel droeg en vlak voor haar huis werd gefilmd door medestanders, riep leuzen over de NSB en het WEF.
Deze 'fakkelman' is volgens FVD juist "een activist van Extinction Rebellion (gelieerd aan Groenlinks)", zegt de partij in een reactie zonder daarvoor bewijs te leveren. De verdachte viel eerder Theo Hiddema lastig, benadrukt Forum. Hiddema was lange tijd de rechterhand van FVD-leider Baudet, maar is de laatste tijd juist uiterst kritisch op de uitlatingen van de partij. Hij zit voor de partij wel nog in de Eerste Kamer.
Afschuw
Veel politici hebben hun afschuw uitgesproken over het voorval. Ook andere partijleiders, onder wie PvdA-voorvrouw Lilianne Ploumen en fractievoorzitter Gert-Jan Segers van de ChristenUnie, legden het verband tussen de uitspraken van FVD en de acties van bedreigers.
Ook demissionair minister van Justitie Ferd Grapperhaus legde vrijdag een link tussen de uitingen van de partij in de Kamer en het voorval bij Kaag thuis. "Ik houd ook niet van al die opruiende taal en die kletsverhalen over tribunalen en dat soort dingen." Grapperhaus vindt het "hele verwerpelijke politiek", liet hij desgevraagd weten. "Ik zeg daarover op mijn laatste echte werkdag (je weet niet wat er in het weekend gebeurt natuurlijk, we blijven altijd aanstaan): dat hoort niet bij de democratische samenleving."
Meer uit Politiek
ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
2 uur geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."
1 dag geleden