Klappen voor Europese banken door gedoe met banken VS
AMSTERDAM (ANP) - Europese banken zijn vrijdag hard gedaald op de aandelenbeurzen. In Amsterdam kregen onder meer ING en ABN AMRO klappen. Beleggers vrezen dat de problemen bij de Amerikaanse bank SVB Financial Group, een in Silicon Valley gevestigde geldschieter, zullen overwaaien naar andere grotere banken. Veel kleine banken zoals SVB hebben leningen afgesloten toen de rentes nog heel laag waren. Nu de rentes in rap tempo oplopen dreigen ze in de problemen te komen en hebben ze moeite om de leningen te herfinancieren. Ook andere, kleinere Amerikaanse banken verloren vrijdag zwaar op Wall Street.
Tegelijkertijd stellen Amerikaanse toezichthouders dat er geen risico is dat grotere banken omvallen. Ook in het Verenigd Koninkrijk en Duitsland houden financiële toezichthouders de zaken in de gaten. In die landen heeft SVB dochterbedrijven. Maar SVB UK stelt volledig gescheiden te opereren en financieel los te staan van het moederbedrijf.
Op het Damrak werden de banken ING en ABN AMRO vrijdag respectievelijk 4,8 en 3 procent lager gezet. Ook de verzekeraars Aegon, NN Group en ASR gingen mee omlaag en leverden tot bijna 5 procent in. Betaalbedrijf Adyen daalde 3,2 procent. Andere grote Europese banken als HSBC, UBS, BNP Paribas, Commerzbank, Santander en Deutsche Bank kelderen tot ruim 7 procent.
1,6 in het rood
Door de verliezen in de financiële sector sloot de AEX-index op Beursplein 5 1,6 procent in het rood op 741,30 punten. De MidKap leverde 1,7 procent in tot 991,74 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,8 procent.
Uitzender Randstad en supermarktconcern Ahold Delhaize waren de enige stijgers in de AEX met winsten van 2,3 en 0,3 procent. De chipbedrijven ASML en Besi zakten tot 1,3 procent. Ook branchegenoot ASMI (min 1,8 procent) stond in de belangstelling. Verschillende investeringsbedrijven hebben volgens persbureau Bloomberg interesse om het in Hongkong genoteerde chipbedrijf ASMPT, waarin ASMI een belang van ongeveer 25 procent heeft, van de beurs te halen.
De dollar zakte door de onzekerheid in de bankensector weg ten opzichte van de euro. De Europese eenheidsmunt was 1,0664 dollar waard, tegen 1,0581 dollar een dag eerder. Olie werd flink duurder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent meer op 77 dollar. Brent-olie werd voor 82,95 dollar per vat verhandeld, een prijsstijging van 1,7 procent.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
3 uur geledenMEMPHIS (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse pakketvervoerder FedEx heeft zijn winstverwachting voor het hele jaar verhoogd. De optimistischere vooruitzichten geven aan dat het koeriersbedrijf verwacht de toenemende economische onrust door de Iranoorlog en stijgende energieprijzen te kunnen weerstaan.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De koersverliezen op Wall Street zijn donderdag in de loop van de dag iets afgenomen, nadat Israël had aangekondigd de Verenigde Staten te willen helpen bij het openen van de Straat van Hormuz. Dit bood enige hoop aan beleggers die hunkeren naar tekenen dat de Iranoorlog niet eindeloos blijft voortduren.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM neemt voorlopig geen nieuwe medewerkers meer aan vanwege de fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. Naast het instellen van zo'n externe vacaturestop heeft de luchtvaartmaatschappij besloten om dienstreizen tot een minimum te beperken en tijdelijk geen consultants meer in te huren om geld te besparen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ONL voor Ondernemers vindt het "onacceptabel" dat de Nederlandse overheid nog niet ingrijpt om energie en brandstof betaalbaar te houden voor bedrijven. Volgens de ondernemersbelangenorganisatie schuift het kabinet-Jetten mogelijke steunmaatregelen ten onrechte maanden voor zich uit.
7 uur geleden