Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klappen voor Europese banken door gedoe met banken VS

Klappen voor Europese banken door gedoe met banken VS

AMSTERDAM (ANP) - Europese banken zijn vrijdag hard gedaald op de aandelenbeurzen. In Amsterdam kregen onder meer ING en ABN AMRO klappen. Beleggers vrezen dat de problemen bij de Amerikaanse bank SVB Financial Group, een in Silicon Valley gevestigde geldschieter, zullen overwaaien naar andere grotere banken. Veel kleine banken zoals SVB hebben leningen afgesloten toen de rentes nog heel laag waren. Nu de rentes in rap tempo oplopen dreigen ze in de problemen te komen en hebben ze moeite om de leningen te herfinancieren. Ook andere, kleinere Amerikaanse banken verloren vrijdag zwaar op Wall Street.

Tegelijkertijd stellen Amerikaanse toezichthouders dat er geen risico is dat grotere banken omvallen. Ook in het Verenigd Koninkrijk en Duitsland houden financiële toezichthouders de zaken in de gaten. In die landen heeft SVB dochterbedrijven. Maar SVB UK stelt volledig gescheiden te opereren en financieel los te staan van het moederbedrijf.

Op het Damrak werden de banken ING en ABN AMRO vrijdag respectievelijk 4,8 en 3 procent lager gezet. Ook de verzekeraars Aegon, NN Group en ASR gingen mee omlaag en leverden tot bijna 5 procent in. Betaalbedrijf Adyen daalde 3,2 procent. Andere grote Europese banken als HSBC, UBS, BNP Paribas, Commerzbank, Santander en Deutsche Bank kelderen tot ruim 7 procent.

1,6 in het rood

Door de verliezen in de financiële sector sloot de AEX-index op Beursplein 5 1,6 procent in het rood op 741,30 punten. De MidKap leverde 1,7 procent in tot 991,74 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,8 procent.

Uitzender Randstad en supermarktconcern Ahold Delhaize waren de enige stijgers in de AEX met winsten van 2,3 en 0,3 procent. De chipbedrijven ASML en Besi zakten tot 1,3 procent. Ook branchegenoot ASMI (min 1,8 procent) stond in de belangstelling. Verschillende investeringsbedrijven hebben volgens persbureau Bloomberg interesse om het in Hongkong genoteerde chipbedrijf ASMPT, waarin ASMI een belang van ongeveer 25 procent heeft, van de beurs te halen.

De dollar zakte door de onzekerheid in de bankensector weg ten opzichte van de euro. De Europese eenheidsmunt was 1,0664 dollar waard, tegen 1,0581 dollar een dag eerder. Olie werd flink duurder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,7 procent meer op 77 dollar. Brent-olie werd voor 82,95 dollar per vat verhandeld, een prijsstijging van 1,7 procent.

Meer uit Financieel

Amerikaanse economie sterker gegroeid dan eerder berekend

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder aangenomen, volgens een nieuwe raming van het Bureau of Economic Analysis. Met een plus van 4,4 procent zette de grootste economie ter wereld in de zomermaanden de sterkste kwartaalgroei in twee jaar neer.

11 minuten geleden
Aandeel zonnebrillenmaker fors hoger na optreden Macron in Davos

PARIJS (ANP/RTR) - De pilotenbril van de Franse president Emmanuel Macron in Davos zorgde donderdag voor een flinke koersstijging van de Italiaanse brillenfabrikant iVision Tech. De look van Macron tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum in het Zwitserse skioord zorgde voor veel memes en opmerkingen over zijn verschijning op sociale media.

57 minuten geleden
Trump dreigt terug te slaan als Europa bezittingen VS verkoopt

DAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Er zullen "grote represailles" volgen als Europese landen Amerikaanse bezittingen, zoals aandelen en obligaties, verkopen. Daarmee dreigde de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met Fox Business.

1 uur geleden
Staking bij Nederlandse fabrieken kunststoffabrikant Envalior

EMMEN (ANP) - Ruim vijfhonderd werknemers van de Nederlandse afdelingen van kunststoffabrikant Envalior leggen vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur het werk neer voor onbepaalde tijd. Dat doen zij uit onvrede over het eindbod voor loonsverhoging van de werkgever. De werknemers van de fabrieken in Emmen en Geleen voerden deze en vorige week ook al actie voor een beter loonbod.

1 uur geleden
VS blijven vasthouden aan uitvoering handelsdeal met EU

DAVOS (ANP) - De Verenigde Staten blijven zich inzetten voor de uitvoering van de handelsovereenkomst tussen de VS en de Europese Unie. Dat schrijft de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick in een bericht op X, na een ontmoeting met Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) in Davos.

1 uur geleden
Verscherping van kindermarketingcode, waakhond kritisch

DEN HAAG (ANP) - De voedingsmiddelensector heeft de code rondom reclame gericht op kinderen aangescherpt. Daarmee wordt reclame voor ongezond voedsel verboden voor jongeren onder de 16 jaar. Brancheorganisatie FNLI presenteerde de nieuwe reclamecode donderdag aan staatssecretaris Judith Tielen van Jeugd, Preventie en Sport, maar waakhond Foodwatch is kritisch.

1 uur geleden
Turkse centrale bank verlaagt rente naar 37 procent

ANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft het rentetarief voor de vijfde maand op rij verlaagd. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de Turkse economie stimuleren. De rente werd verlaagd met 1 procentpunt en bedraagt nu 37 procent. Economen hadden gerekend op een grotere renteverlaging van 1,5 procentpunt.

2 uur geleden