Klantenscreening met kunstmatige intelligentie van bunq mag toch
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) had onlinebank bunq niet mogen verbieden kunstmatige intelligentie in te zetten bij het screenen van klanten voor de bestrijding van witwassen. Daarover heeft de toezichthouder een gevoelige nederlaag geleden bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb).
Bunq-oprichter en topman Ali Niknam spreekt van "een historische dag." Volgens hem heeft de rechter bunq grotendeels in het gelijk gesteld en zo "de weg vrijgemaakt voor vooruitgang". "Hierdoor kunnen wij doorgaan met het gebruiken van onze eigen screeningmethode en kunnen we daar ook verder in investeren."
Nog nooit eerder sleepte een bank de toezichthouder voor de rechter over een zodanig fundamentele kwestie, aldus het relatief kleine bunq. Vaak worden discussies met DNB achter de schermen opgelost. Bij de onlinebank werken ongeveer vijfhonderd mensen.
Ouderwets
Het stoorde bunq dat de toezichthouder de bank sommeerde dat zij gebruik moet maken van de vastgestelde screeningmethode. Bunq stelde dat deze aanpak ouderwets, minder effectief en niet geschikt was voor een digitale bank en spande een zaak aan.
Niknam geeft aan dat de kans dat criminelen tegen de lamp lopen bij de methode die bunq heeft ontwikkeld, veel groter is. Transacties worden snel gescand op basis van meer dan vijhonderd datapunten, benadrukt hij. Niknam denkt dat ook andere banken blij zullen zijn met de uitkomst van de zaak, omdat zij nu eveneens meer mogelijkheden krijgen.
Volgens de uitspraak heeft DNB niet bewezen dat bunqs manier van screenen in strijd is met de wet. De wet kent namelijk open normen en schrijft niet exact voor op welke wijze banken hun klanten moeten screenen. Bunq heeft in de procedure bovendien goed haar werkwijze, gebaseerd op kunstmatige intelligentie, uitgelegd. DNB heeft daar onvoldoende tegenovergesteld, aldus de hoogste rechter in de zaak.
Verdere gevolgen
Toch kan de uitspraak nog verdere gevolgen hebben voor bunq. De toezichthouder heeft wel kunnen bewijzen dat bunq andere antiwitwasregels heeft overtreden. Het gaat dan onder andere om de verplichting onderzoek te doen naar de bron van de financiële middelen van een klant. Ook heeft bunq de regels overtreden die vanwege het risico op corruptie voorschrijven dat een bank verscherpt onderzoek moet doen naar klanten met een belangrijke publieke functie.
DNB reageert door erop te wijzen dat het CBb beide partijen deels gelijk geeft. "We gaan de uitspraak verder bestuderen en onderzoeken wat dit betekent voor het toezicht", laat een woordvoerder weten.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Moroccanoil is niet meer de hoofdsponsor van het Eurovisie Songfestival. Dat bevestigt songfestivalorganisatie European Broadcasting Union (EBU) donderdag tegen Belgische media. Het van oorsprong Israëlische cosmeticabedrijf was sinds 2019 de hoofdsponsor van het songfestival.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Porsche is van plan om in 2030 te stoppen met de Taycan, de volledig elektrische sedan van de sportwagenfabrikant. Dat meldt WirtschaftsWoche donderdag op basis van ingewijden. Het Duitse zakenblad verwijst daarbij naar aanhoudend dalende verkoopcijfers.
1 uur geledenREDMOND (ANP) - Microsoft beknibbelt flink op investeringen in CO2-compensatie, omdat het techbedrijf meer geld pompt in kunstmatige intelligentie. Uit berekeningen van het aan persbureau Bloomberg gelieerde onderzoeksbureau BNEF blijkt dat het bedrijf tot halverwege juli 8,55 miljoen ton aan zogenoemde koolstofkredieten heeft gekocht. Dat is zo'n 80 procent minder dan in dezelfde periode in 2025.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen was donderdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het bedrijf meer dan 16 procent hoger, nadat Adyen over het tweede kwartaal een sterkere omzetgroei had gerapporteerd dan alom verwacht. Ook schroefde de onderneming haar omzetprognose voor het hele jaar op.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De acceptatie van contant geld heeft een kleine opleving gemaakt in de eurozone. Van alle bedrijven die in fysieke vestigingen producten of diensten verkopen, neemt 92 procent cashbetalingen aan, meldt de Europese Centrale Bank (ECB) na onderzoek onder ruim 8200 ondernemers in de 21 eurolanden. Twee jaar geleden was dat nog 90 procent.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Russische hackersgroep Clop claimt Shell en Philips te hebben gehackt. Onduidelijk is echter wat de impact is. Na berichtgeving van BNR laat zowel Shell als Philips weten dat zich iets heeft voorgedaan.
4 uur geledenDELHI (ANP/BLOOMBERG) - Luchtvaartmaatschappij Air India gaat haar ruim 5000 piloten testen op drugs. Dat meldt persbureau Bloomberg, dat een interne e-mail heeft ingezien. De eenmalige maatregel volgt nadat een gezagvoerder naar verluidt recent positief is getest op drugsgebruik na een plotselinge duikvlucht van een toestel dat van Phuket in Thailand naar de Indiase stad Delhi vloog.
5 uur geleden