Klachten over onderzoek naar dood migranten in 2022 in Melilla
MELILLA (ANP) - Amnesty International en andere mensenrechtenorganisaties hebben geklaagd over het in hun ogen falende onderzoek naar geweld vorig jaar tussen illegale migranten en grenswachters aan de Marokkaanse grens met de Spaanse enclave Melilla. Spanje zou de zaak niet serieus onderzoeken en onderzoek zelfs tegenwerken.
Op 24 juni 2022 bestormden circa 2000 migranten uit landen beneden de Sahara de grensversperringen van Melilla. Aan de Marokkaanse kant verloren volgens de mensenrechtenorganisaties naar schatting veertig mensen het leven. Er zouden bovendien nog 77 bestormers worden vermist en Spanje zou er toen op onwettige wijze 470 hebben uitgezet.
De organisaties hebben bij de Spaanse justitie een klacht ingediend. Openbaar aanklager Álvaro García Ortiz heeft enkel gereageerd met de verzekering dat er zoals altijd onafhankelijk onderzoek wordt verricht. Maar volgens de chef van Amnesty, Agnes Callamard, zegt zowel Spanje als Marokko dat ze niet verantwoordelijk zijn en saboteren de landen zelfs pogingen te achterhalen wat er precies is gebeurd. Madrid en Rabat stellen dat Marokkaanse en Spaanse grenswachten werden aangevallen door gewapende migranten. Bij het geweld raakten bijna vijftig leden van de Spaanse Guardia Civil en 140 leden van de Marokkaanse grensbewaking gewond.
Meer uit Buitenland
PROVIDENCE (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Rhode Island heeft de regering van president Donald Trump opdracht gegeven om maandag met een plan te komen waarin staat hoe zij op die dag de voedselhulp aan arme Amerikanen zal uitkeren. Eventueel mogen de betalingen deels tot woensdag duren. De rechter erkende in zijn vonnis dat het uitblijven van tijdige voedselhulpbetalingen "onomkeerbare schade" veroorzaakt.
3 uur geledenNOVI SAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Serviërs hebben de dodelijke instorting van het dak van een treinstation in Novi Sad herdacht, precies een jaar geleden. Bij het incident kwamen zestien mensen om het leven. De tragedie werd een symbool voor de diepgewortelde corruptie in het Balkanland en leidde na massaprotesten uiteindelijk tot de val van de regering.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij het ministerie van Defensie heeft gevraagd zich voor te bereiden op mogelijke militaire actie in Nigeria als de regering van het Afrikaanse land "de moord op christenen blijft toestaan". De Amerikaanse regering zet ook onmiddellijk alle hulp en bijstand aan Nigeria stop, aldus Trump in een bericht op Truth Social.
8 uur geledenBOLZANO (ANP/DPA) - Twee Duitse bergbeklimmers die vermist waren na een lawine in Zuid-Tirol zijn dood verklaard, melden Italiaanse functionarissen. Dat brengt het dodental door de lawine op vijf. Eerder zaterdag werd bekend dat drie andere Duitse bergbeklimmers waren omgekomen.
8 uur geledenBOLZANO (ANP/DPA) - Drie Duitse bergbeklimmers zijn omgekomen bij een lawine in Zuid-Tirol. Volgens de Italiaanse reddingsdienst werd hun groep zondagmiddag tijdens een klim in de Ortler-Alpen door een lawine gegrepen. Twee andere bergbeklimmers, eveneens Duits, zijn nog vermist. De zoektocht naar de twee werd zondagavond gestaakt vanwege de duisternis en wordt naar verwachting maandag hervat.
8 uur geledenRENNES (ANP/AFP) - De Franse acteur Tchéky Karyo, bekend van onder meer de films Bad Boys en The Patriot, is overleden. Hij stierf vrijdag op 72-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.
10 uur geledenCAÏRO/GIZEH (ANP/AFP/DPA/BELGA) - Met een grote ceremonie heeft Egypte eindelijk het Grote Egyptische Museum (GEM) bij Caïro volledig geopend. President Abdel Fattah al-Sisi sprak van een "nieuw hoofdstuk in de geschiedenis". Het museum over de Egyptische oudheid stond eerder in het hart van Caïro.
11 uur geleden