Klaar voor tweede ronde onderhandelingen met Israël, zegt Hamas
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas is klaar voor verdere onderhandelingen met Israël over de tweede fase van het bestand in de Gazastrook, melden functionarissen van de Palestijnse beweging.
De gesprekken gaan onder meer over "het voorkomen van een herstart van de oorlog en de militaire terugtrekking" van Israël uit Gaza, aldus Hamas. Ook staat de uitwisseling van de laatste Israëlische gijzelaars en Palestijnse gevangenen op de agenda, aldus een anonieme Hamas-vertegenwoordiger tegenover AFP. Hamas wacht tot bemiddelaars Verenigde Staten, Qatar en Egypte de tweede fase in gang zetten.
Israël meldde zaterdag dat de onderhandelingen over de tweede fase van het bestand maandag in de Verenigde Staten worden hervat. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu arriveerde daar zondag en is daarmee de eerste buitenlandse leider die de nieuwe Amerikaanse president ontvangt. Zondag verzekerde Donald Trump dat de gesprekken over het Midden-Oosten met Israël en andere landen "vooruitgang boekten".
Het bestand tussen Hamas en Israël, waarover maanden is onderhandeld, begon op 19 januari en bestaat uit drie fasen. De eerste duurt zes weken en moet leiden tot de vrijlating van 33 gijzelaars in ruil voor de vrijlating van meer dan 1900 Palestijnen die Israël vasthoudt. In de tweede fase moeten de laatste gijzelaars vrijkomen en de oorlog definitief eindigen. Een derde fase, die momenteel onzeker is, bepaalt mogelijk de voorwaarden voor de wederopbouw van de Gazastrook en het toekomstige bestuur daar.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn dinsdag tijdens een telefoongesprek met elkaar in aanvaring gekomen over de te volgen koers ten aanzien van Iran. Dat meldden de Amerikaanse media Axios en The Wall Street Journal op basis van anonieme bronnen.
1 minuut geledenCAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.
9 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
12 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
12 uur geleden