Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kippen- en varkensboeren profiteren van Europese schaarste

Kippen- en varkensboeren profiteren van Europese schaarste

WAGENINGEN (ANP) - Kippen- en varkensboeren hebben dit jaar flink geprofiteerd van minder buitenlandse concurrentie en daardoor hogere verkoopprijzen. Het gemiddelde inkomen van een leghennenhouder steeg van 93.000 euro naar 300.000 euro. Varkensboeren zagen eenzelfde inkomensstijging, blijkt uit een raming van onderzoeksinstituut Wageningen Economic Research.

De eierprijs ging omhoog als gevolg van de vogelgriep die in verschillende landen, waaronder Nederland, flink heeft toegeslagen. Door een lager aantal kippen en beperkter aanbod van eieren konden boeren meer vragen voor hun producten. De vogelgriep zelf heeft boeren wel wat geld gekost, maar daar werden ze ook voor gecompenseerd.

En waar de opbrengsten van kippenboeren toenamen, daalden hun voerkosten juist door het goedkoper worden van graan. De kosten van een leghennenhouder bestaan voor bijna twee derde uit voerkosten.

Melk

Varkensboeren profiteerden op eenzelfde manier van een schaarser aanbod in Europa, door een verkleining van het aantal varkenshouderijen. De prijs van biggen ging met 60 procent omhoog, vleesvarkens werden duurder. Ook in deze sector daalden de kosten van voer. Het gemiddelde bedrijfsinkomen kwam daardoor uit op ongeveer 370.000 euro, 245.000 euro meer dan vorig jaar.

Op het gebied van melk kregen boeren juist meer concurrentie, waardoor de verkoopprijs met ongeveer 18 procent daalde en het gemiddelde inkomen van een melkveehouder met 78.000 euro ongeveer een derde lager uitkwam. Nederlandse fruittelers profiteerden juist van een lagere productie van met name peren elders in Europa. Zij verdienden dit jaar meer dan vorig jaar.

Akkerbouwers met onder meer uien en granen hadden erg veel last van de vele regen dit jaar. Daardoor viel de oogst lager uit, met een inkomensdaling tot gevolg. Ze verdienden gemiddeld 110.000 euro tegenover ruim 140.000 euro vorig jaar, toen de akkerbouwers juist nog werden geplaagd door de droogte.

Meer uit Financieel

Beursgraadmeters VS dicht bij records aan het begin van kerstweek

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn de verkorte kerstweek positief begonnen, vooral doordat technologieaandelen opnieuw gewild waren bij beleggers. Deze aandelen zijn sinds vorige week weer aan het stijgen, gestuwd door sterke vooruitzichten van chipbedrijf Micron Technology en een meevallend inflatierapport. Daardoor liggen de toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters S&P 500 en de Dow-Jonesindex nog geen 1 procent onder hun record van 11 december.

5 uur geleden
Alphabet koopt energiebedrijf Intersect voor stroom datacenters

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet neemt het Amerikaanse energiebedrijf Intersect Power over voor 4,75 miljard dollar. De overname is bedoeld om Google toegang te geven tot meer elektriciteit voor zijn datacenters, werd maandag bekendgemaakt.

8 uur geleden
Trump pauzeert bouw windenergieparken om 'nationale veiligheid'

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump lijkt op een nieuwe manier te proberen windenergieparken voor de oostkust tegen te gaan. De vergunningen voor vijf parken in aanbouw zijn opgeschort uit zorgen om de nationale veiligheid. Ze kunnen volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken radarsystemen verstoren en valse doelwitten creƫren.

8 uur geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

8 uur geleden
3M betaalt ondernemers Westerschelde voor PFAS-schade

DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat ondernemers rondom de Westerschelde betalen voor schade die zij vanwege de vervuilende stoffen PFAS in het water hebben geleden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat meldt dat aan de Tweede Kamer. Het ministerie maakte niet bekend hoeveel geld wordt uitgekeerd, noch welke ondernemers betaald krijgen.

8 uur geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

9 uur geleden
Grondstoffenbedrijf FincoEnergies verkocht aan concern Glencore

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.

10 uur geleden