Kindervredesprijs naar Afghaanse activist die protestlied schreef
AMSTERDAM (ANP) - De 17-jarige activist Nila Ibrahimi uit Afghanistan heeft de Internationale Kindervredesprijs 2024 gewonnen, maakte stichting KidsRights dinsdag bekend. Ibrahimi krijgt de prijs voor haar werk voor de rechten van meisjes in Afghanistan. De prijs werd uitgereikt in de Nieuwe Kerk in Amsterdam.
Sinds de machtsovername door de Taliban in 2021 zijn de rechten voor meisjes en vrouwen in Afghanistan drastisch ingeperkt. Zo stelden de Taliban een wet in die vrouwen verbiedt in het openbaar te zingen of mensen toe te spreken. Ibrahimi, die op dit moment in Canada woont, nam een protestlied op dat ze online zette en dat viraal ging. Ibrahimi toonde volgens KidsRights "groot leiderschap" door het opzetten van de gezongen protestbeweging. Ze is ook medeoprichter van Her Story, een platform waar Afghaanse meisjes hun eigen verhalen kunnen delen.
Daarnaast strijdt Ibrahimi voor het recht op onderwijs voor Afghaanse meisjes. In Afghanistan mogen meisjes naar de basisschool, maar verder onderwijs is voor hen verboden. Ibrahimi vluchtte na de machtsgreep van de Taliban met haar familie naar Pakistan en daarna naar Canada. Met haar werk als activist inspireert de Afghaanse volgens KidsRights meisjes in haar geboorteland "om hun rechten op te eisen en zich te verzetten tegen de onrechtvaardigheden die zij ervaren".
De Kindervredesprijs wordt uitgereikt sinds 2005 aan een kind dat een "significante bijdrage heeft geleverd aan het pleiten voor de rechten van kinderen en het verbeteren van de situatie van kwetsbare kinderen". Vorig jaar wonnen drie Oekraïense jongeren de prijs voor de app die ze bouwden voor Oekraïense alleenstaande gevluchte kinderen. Een bekende winnaar is ook de Pakistaanse Malala Yousafzai. Zij kreeg de Kindervredesprijs in 2013 en won een jaar later ook de Nobelprijs voor de Vrede. Ook de Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg werd al eens winnaar van de prijs.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
11 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
16 uur geleden