Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kinderombudsman: situatie opvang kinderen Ter Apel verslechterd

Kinderombudsman: situatie opvang kinderen Ter Apel verslechterd

DEN HAAG (ANP) - De situatie van de alleenstaande minderjarige vreemdelingen (AMV's) in Ter Apel is in toenemende mate onveilig en stressvol. De situatie in het aanmeldcentrum is nu slechter dan een half jaar geleden, toen er ook al sprake was van ernstige kinderrechtenschendingen, stelt Kinderombudsman Margrite Kalverboer in een brief aan staatssecretaris Eric van der Burg van Justitie en Veiligheid.

Kalverboer bracht begin deze maand met de Nationale ombudsman een werkbezoek aan Ter Apel. Op het moment van dat bezoek sliepen volgens de Kinderombudsman ongeveer dertig jongens en twee meisjes al drie dagen op plastic stoelen in de wachtkamer van de IND, omdat er geen plaats voor hen was in het centrum. In de wachtkamer zijn geen sanitaire voorzieningen en er is geen aandacht of dagbesteding voor hen. Niemand kan hen vertellen hoe lang het nog duurt. De kinderen zijn gestrest, vermoeid en angstig. In het aanmeldcentrum is plaats voor voor 55 AMV's. Momenteel verblijven er zo'n driehonderd.

In de brief beschrijft de Kinderombudsman haar zorgen na het bezoek. "De kinderen zien grauw van vermoeidheid. Een bed hebben ze niet, ook sanitaire middelen zijn er niet. Ze eten onvoldoende. Ze poetsen op de wc met hun vingers hun tanden en er is geen douche. En wat stressverhogend is, er is niemand die hen kan vertellen hoe lang het gaat duren voordat er wel plek voor ze is."

Onvoldoende toezicht

De kinderen worden volgens Kalverboer aan hun lot overgelaten. "Een van de meisjes met wie ik sprak vertelde hoe onveilig ze zich voelde. In de drie dagen dat ze in Ter Apel was, had nog niemand met haar gesproken over haar situatie. De twee meisjes slapen in dezelfde wachtruimte met dertig jongens. Ze ervaren onvoldoende toezicht. Ook jongens voelen zich niet veilig. Alle kinderen die we spraken, vertelden gevlucht te zijn voor de oorlog in hun thuisland."

Van der Burg heeft als reactie een brief aan alle gemeenten gestuurd om met voorrang AMV's op te vangen. De Kinderombudsman en de Nationale ombudsman roepen de verantwoordelijke bestuurders op om onmiddellijk gehoor te geven aan de oproep van de staatssecretaris. De staatssecretaris voelt zich gesteund door de brief. "De brief is precies wat ik nodig heb. Ook de Kinderombudsman vindt dat er met verhoogde prioriteit extra plekken nodig zijn voor minderjarige asielzoekers. De brief helpt mij om aan de burgemeesters te laten zien dat niet alleen ik dat vind."

Overigens zijn de extra opvangplekken nog niet gevonden. "Wij kennen het vraagstuk. De situatie is voor hen nog schrijnender. Er wordt gewerkt aan opvangplekken. Her en der komen die ook wel", zegt vice-voorzitter Henri Lenferink van het Veiligheidsberaad. De burgemeester van Leiden verving maandag voorzitter Hubert Bruls, de burgemeester van Nijmegen.

Meer uit Binnenland

Kamer wil nationaal coördinator femicide en meer samenhang beleid

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat een nationaal coördinator meer samenhang gaat brengen in het beleid tegen femicide. Er moet onder meer een "integraal actieplan" komen dat een einde maakt aan het versnipperde beleid, vinden de VVD, GroenLinks-PvdA, D66, NSC en de SP. Die partijen hebben met 82 zetels een meerderheid.

3 uur geleden
Kabinet wil met Kamer in gesprek over 'aanjager' femicidebeleid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil met de Tweede Kamer in overleg om te onderzoeken of het zin heeft een "aanjager" aan te stellen die de invoering van beleid tegen femicide kan versnellen. Volgens verantwoordelijk staatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (Volksgezondheid, BBB) kan het gaan om een nationaal coördinator, een regeringscommissaris of een speciaal gezant.

4 uur geleden
Inzamelingsactie voor jaarlijkse vuurwerkshow Erasmusbrug gestart

ROTTERDAM (ANP) - Maandagavond is een inzamelingsactie begonnen om 'het Nationale Vuurwerk' dit jaar door te laten gaan. Elk jaar luidt Rotterdam op de Erasmusbrug het nieuwe jaar in met een vuurwerkshow onder die naam. "Dit jaar dreigt die traditie te verdwijnen", aldus de gelijknamige stichting achter de vuurwerkshow. "Door gemeentelijke bezuinigingen is er geen bijdrage meer voor het Nationale Vuurwerk."

5 uur geleden
Commissariaat voor de Media legt Ongehoord Nederland boete op

HILVERSUM (ANP) - Het Commissariaat voor de Media (CvdM) heeft omroep Ongehoord Nederland (ON!) een bestuurlijke boete opgelegd. Dat bevestigt een woordvoerder van het CvdM nadat de omroep maandag video's hierover had geplaatst op X.

5 uur geleden
ALDI roept kaiserbroodjes terug door mogelijk aanwezige bacterie

CULEMBORG (ANP) - Supermarktketen ALDI roept een verpakking met kaiserbroodjes terug omdat er mogelijk een bacterie in voorkomt.

6 uur geleden
Politie grijpt in bij pro-Palestijnse demonstratie bij EK honkbal

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft ingegrepen bij de blokkade van het Neptunus Familiestadion door een groep pro-Palestijnse betogers. Door de demonstratie moesten ongeveer tweehonderd mensen wachten om naar binnen te gaan.

7 uur geleden
Pro-Palestijnse betogers blokkeren ingang stadion EK honkbal

ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam blokkeert een groep pro-Palestijnse betogers de ingang van het Neptunus Familiestadion, waar het EK honkbal wordt gespeeld. Enkele tientallen demonstranten zijn tegen de komst van het nationale honkbalteam van Israël dat deelneemt aan het EK.

8 uur geleden