Kinderombudsman: neem spreidingswet aan in belang asielkinderen
DEN HAAG (ANP) - Kinderombudsman Margrite Kalverboer roept de Eerste Kamer op om de situatie van kinderen zwaar te laten meewegen bij de behandeling van de spreidingswet, deze maandag en dinsdag. "De situatie van kinderen in de asielopvang is uitzichtloos en mensonterend", schrijft ze in een brief aan de Eerste Kamer.
Het wetsvoorstel van demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) moet leiden tot een betere verdeling van asielzoekers over het land. Desnoods moeten gemeenten worden gedwongen asielzoekers op te nemen, als het aan Van der Burg ligt.
"Het ontwikkelingsbelang van de kinderen die in de asielopvang verblijven wordt ernstig geschaad. Hoewel de spreidingswet niet ideaal voor kinderen is, verwacht ik dat de kinderrechten beter gewaarborgd zullen zijn mét invoering van deze wet, dan zonder", aldus de Kinderombudsman.
Kinderen op onveilige plek
Kalverboer wijst erop dat er nog steeds duizenden kinderen op (crisis)noodopvanglocaties verblijven. Volgens haar zijn de woonomstandigheden daar ernstig onder de maat en is er sprake van onrust en geweld. Dat is niet goed voor de ontwikkeling van kinderen, betoogt zij. "Ze wonen op een onveilige plek en dat heeft lichamelijke en emotionele gevolgen. Kinderen drinken bijvoorbeeld heel weinig om niet naar vieze toiletten te hoeven. Of ze durven niet meer tegen hun ouders te zeggen wat er met hen aan de hand is, omdat die al zoveel zorgen hebben. Het leven van deze kinderen is stil komen te staan."
"Als land moeten we zorgen voor opvang waar alle kinderen in alle opzichten veilig zijn. Waar ze - samen met hun ouders - op een zo normaal mogelijke manier kunnen leven. Naar school kunnen gaan en vrienden kunnen maken. Oftewel, waar ze gezond en veilig kunnen opgroeien zoals het VN-kinderrechtenverdrag ook voorschrijft", stelt de Kinderombudsman.
VluchtelingenWerk
Eerder deed VluchtelingenWerk Nederland ook al een klemmend beroep op de Senaat om de spreidingswet aan te nemen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - 50PLUS wil wel meewerken aan een minderheidskabinet, zei partijleider Struijs nadat hij met informateur Sybrand Buma had gepraat. "Dan heb je per onderwerp invloed. Dat is een veel gunstigere situatie voor ons."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Asiel, VVD) heeft schriftelijk antwoord gegeven op de 277 vragen van Kamerleden over de strafbaarstelling van illegaliteit. Vlak voor de zomervakantie leidde een voorstel van de PVV hierover tot veel ophef, waarop Van Weel een tegenvoorstel deed. Nu de vragen daarover zijn beantwoord, is een Tweede Kamerdebat over zijn zogeheten 'novelle' een stap dichterbij.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk wil een meerderheidskabinet, zei hij voordat hij met informateur Sybrand Buma in gesprek ging. "Zodat er ook wat stabiliteit is, de komende tijd. En niet nog meer ruzie en gedoe." Zelf wil Dijk oppositie voeren, herhaalde hij woensdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer heeft nog steeds een voorkeur voor een "centrumrechts meerderheidskabinet", zei hij woensdag voor een gesprek met informateur Sybrand Buma. De christelijke politicus vindt het goed dat D66 en CDA hun aanzet voor een coalitieakkoord hebben afgerond, al kan hij zich hier niet volledig in vinden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen staat open voor het gedogen van een minderheidsregering, mits de plannen van dat kabinet voldoen aan de wensen van Volt. Hij noemde een kabinet met JA21 "erg moeilijk" voorafgaand aan zijn gesprek met informateur Sybrand Buma.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Buitenlandminister David van Weel is teleurgesteld over de afhoudende reactie van Rusland op de Amerikaanse vredesvoorstellen. "Dat is niet geheel onverwacht. Wel teleurstellend", zei Van Weel bij aankomst voor overleg met NAVO-collega's in Brussel.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse overheidsorganisaties maken steeds meer gebruik van AI, zo blijkt uit onderzoek door onderzoeksinstituut TNO. Waar bij ministeries, gemeenten, provincies en agentschappen vorig jaar nog slechts 8 AI-toepassingen werden geteld, zijn dat er dit jaar 81.
14 uur geleden