Kinderombudsman: kinderen zonder vaccin mogen geen nadelen hebben
DEN HAAG (ANP) - De Kinderombudsman vindt het goed dat kinderen de mogelijkheid wordt geboden om zich te vaccineren tegen het coronavirus. Wel noemt het instituut het belangrijk dat de keuze om de prik niet te nemen geen nadelige gevolgen mag hebben voor een kind.
Coronaminister Hugo de Jonge meldde vrijdag in navolging van een positief advies van de Gezondheidsraad dat kinderen van 5 tot en met 11 jaar vanaf de tweede helft van januari worden uitgenodigd voor een prik.
Volgens de Gezondheidsraad kan een klein deel van de kinderen na een coronabesmetting last krijgen van een ernstige ontsteking en vaccinatie kan dat waarschijnlijk voorkomen. Volgens de Kinderombudsman zijn er niet alleen medische redenen voor het vaccineren van jonge kinderen. Zo zijn er kinderen die angst hebben voor besmetting, of van wie naasten misschien kwetsbaar zijn voor het virus. "Deze kinderen kunnen door een vaccinatie de risico's verminderen om hun dierbaren te besmetten of de angst wegnemen om zelf ziek te worden. Ook kan een vaccinatie hen een groter gevoel van veiligheid en meer bewegingsvrijheid geven."
Verspreiding tegengaan
Bovendien kan vaccinatie verspreiding van het virus binnen de schoolmuren tegengaan. "Zo kan vaccineren indirect bijdragen aan de toegankelijkheid en continuïteit van het onderwijs", aldus de Kinderombudsman.
Het instituut wijst erop, net als de Gezondheidsraad, dat de keuze van ouders of verzorgers om een kind niet te laten vaccineren geen nadelige gevolgen mag hebben voor het kind. Daarom vindt het instituut dat er in het onderwijs geen aparte quarantaineregels voor gevaccineerde en ongevaccineerde kinderen zouden moeten gaan gelden. Ook moet het coronatoegangsbewijs niet worden ingevoerd voor jonge kinderen.
Geen druk
"Met name vanwege de sociale en emotionele veiligheid van kinderen is het belangrijk dat er geen druk wordt opgelegd", stelt de Kinderombudsman. "Kinderen die niet gevaccineerd zijn kunnen zich onveilig voelen wanneer zij hierop aangekeken of aangesproken worden door andere kinderen of volwassenen. Het gevoel van vaccinatiedrang en sociale onveiligheid kan toenemen wanneer er voor ongevaccineerde kinderen negatieve gevolgen zijn. Dat betekent dat er in het coronabeleid geen consequenties verbonden mogen worden aan de vaccinatiestatus van kinderen."
Kinderen en ouders moeten goed geïnformeerd worden over de vaccinatie, vindt de Kinderombudsman ook. "Kinderen vanaf ongeveer 8 jaar zijn al goed in staat om hun mening te geven. Ze hebben het recht om betrokken te zijn en invloed te hebben op besluiten die hen aangaan."
Meer uit Gezond
KAMPALA (ANP/RTR) - In Oeganda is de laatst bekende ebolapatiënt ontslagen uit het ziekenhuis. De persoon is hersteld na het oplopen van de ziekte die dodelijk kan aflopen. In het Oost-Afrikaanse land zijn sinds 22 juni geen nieuwe besmettingen meer gemeld.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vorige week gingen meer kinderen met krentenbaard naar de huisarts dan gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Dat meldt kenniscentrum Nivel op basis van het aantal meldingen van impetigo, ook wel krentenbaard genoemd, bij Nederlandse huisartsen. Per 100.000 kinderen van 0 tot 14 jaar gingen er 74 met klachten naar de huisarts. Een jaar eerder waren dat in dezelfde week nog 60 kinderen, in 2024 waren dat er 45.
4 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - In de week van 29 juni tot 5 juli, vlak nadat er een hittegolf was geweest in Nederland, overleden naar schatting 325 meer mensen dan verwacht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) spreekt van een "na-ijleffect" dat kan optreden na een periode van hitte. "Ook in de week na de recente hittegolf zien we dus een sterke verhoging van de sterfte", aldus het instituut woensdag.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het RIVM heeft tijdens de extreem warme dagen van eind juni een recordaantal tekenbeten geregistreerd op het monitorsysteem Tekenradar. Wekelijks vraagt het RIVM aan meer dan 700 mensen of zij in die week door een teek zijn gebeten. Voor het eerst sinds de oprichting van de Tekenradar in 2022 had meer dan 30 procent van de 673 mensen die antwoordden, daadwerkelijk een tekenbeet. Dat is nog niet eerder voorgekomen, zegt onderzoeker Kees van den Wijngaard.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Steeds meer jongeren hebben gezondheidsklachten door vapen. Artsen deden dit jaar al 24 meldingen bij de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. Kinderlongarts Marije van den Beukel (HaaglandenMC) bevestigde maandag berichtgeving hierover door RTL. In 2024 en 2025 maakten artsen in totaal 34 meldingen.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-zorgminister Hugo de Jonge ontkent dat het coronatoegangsbewijs (ctb) bedoeld was om mensen ertoe aan te zetten zich alsnog te laten vaccineren. Het doel was de samenleving zo veilig mogelijk weer te openen voor activiteiten, toen het aantal coronabesmettingen in 2021 was teruggelopen, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Hugo de Jonge heeft naar eigen zeggen zijn poot stijf gehouden toen er vanuit verschillende hoeken gepleit werd voor voorrang bij het verdelen van vaccins. Dat zei de oud-zorgminister tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 week geleden