Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kinderhartcentrum naar de rechter als stop operaties doorgaat

Kinderhartcentrum naar de rechter als stop operaties doorgaat

LEIDEN (ANP) - Het centrum voor aangeboren hartafwijkingen (CAHAL) van Leids UMC en het Amsterdam UMC stapt naar de rechter, als zorgminister Ernst Kuipers zijn plan voor de concentratie van de kinderhartchirurgie doorzet. Het centrum tekent eerst nog formeel bezwaar aan tegen het plan.

Kuipers meldde vorige week dat hij de centra voor kinderhartchirurgie wil terugbrengen van vier locaties naar twee: een in Groningen en een in Rotterdam. Dat betekent dat de centra in Utrecht en in Leiden/Amsterdam over een paar jaar moeten stoppen met het opereren van kinderen met een aangeboren hartafwijking.

De ziekenhuizen hebben twee weken gekregen om op dit voorgenomen besluit te reageren. "We tekenen formeel bezwaar aan bij de minister en als dat niks oplevert stappen we naar de rechter", zegt Douwe Biesma, voorzitter van de Raad van Bestuur van het LUMC.

Negatieve gevolgen

Het CAHAL vindt de motivering van Kuipers' plan "onzorgvuldig, onvolledig en onjuist". Als het centrum inderdaad moet stoppen, verdwijnt "alle in 26 jaar zorgvuldig opgebouwde expertise. Dit besluit raakt niet alleen ons maar de hele landelijke kinderhartzorg; deze manier van concentreren dreigt eerder schade dan kwaliteitswinst op te leveren."

Ook de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) waarschuwde eerder voor de negatieve gevolgen van het terugbrengen van het aantal centra van vier naar twee. Zo zou het LUMC zelfs zijn status als academisch ziekenhuis kunnen verliezen, aldus de NZa.

Interventies verplaatst

Als het plan doorgaat, moet landelijk meer dan de helft van de interventies voor kinderen worden verplaatst, stelt ook het CAHAL. Ook medisch specialisten en gespecialiseerde verpleegkundigen zouden ergens anders moeten gaan werken, aldus het centrum. Dit alles brengt de "continuïteit van kinderhartzorg in gevaar door meer schakelmomenten en meer transporten". Ook de beschikbaarheid van ic-bedden voor kinderen en het voortbestaan van de hele kinder-ic in Leiden komt onder druk te staan, zo zegt bestuurder Biesma.

Over de concentratie van de zorg voor kinderen met een aangeboren hartafwijking wordt al lange tijd gesproken. De minister wil de zorg concentreren, zodat de centra die overblijven meer patiënten behandelen. Die routine zou beter zijn voor de kwaliteit van de zorg. Biesma zegt ook achter concentratie te staan. Maar er zijn volgens hem ook minder ingrijpende opties, zoals het overstappen van vier naar drie centra.

Meer uit Gezond

Aantal gokkers neemt toe, vooral onder minderjarigen online

DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat gokt, is in 2025 toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) op basis van onderzoek van Ipsos I&O onder 7600 Nederlanders van 16 jaar en ouder. Zo gaf vorig jaar 65 procent van de Nederlanders aan een kansspel te hebben gespeeld, tegenover 69 procent dit jaar.

3 dagen geleden
Zorgakkoord rond: vaccinatie gordelroos en screening borstkanker

DEN HAAG (ANP) - Ouderen kunnen zich laten vaccineren tegen gordelroos en er gaat extra geld naar screening op borstkanker voor vrouwen met dicht borstweefsel. Dat is onder meer afgesproken in het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA). Dinsdagavond konden bronnen al melden dat er een onderhandelaarsakkoord was, maar nu is ook de inhoud bekend.

3 dagen geleden
Onderzoek: vaker longontsteking bij omwonenden geitenhouderijen

DEN HAAG (ANP) - Mensen die in de buurt van een geitenhouderij wonen, hebben vaker last van longontsteking dan anderen. De Gezondheidsraad concludeert dat de boerderijen waarschijnlijk ook de oorzaak van de klachten zijn en pleit daarom voor maatregelen "om de gezondheidsrisico's voor omwonenden van geitenhouderijen te beperken".

3 dagen geleden
Verwijzing naar ggz loopt bij veel huisartsen vast

UTRECHT (ANP) - Huisartsen krijgen steeds vaker patiënten met psychische problemen op hun spreekuur, maar het lukt vaak niet om hen door te verwijzen naar de geestelijke gezondheidszorg (ggz). "Dat komt allereerst door de lange wachttijden in de ggz, maar ook door een gebrek aan goede samenwerking", vat de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) de problemen samen. De artsenorganisatie heeft een peiling over de problematiek gehouden onder de leden.

3 dagen geleden
Vrouwen met siliconen borstimplantaten hebben niet vaker klachten

AMSTERDAM (ANP) - Siliconen borstimplantaten leiden niet tot een grotere kans op klachten zoals vermoeidheid, spier- en gewrichtspijn, hoofdpijn en somberheid. Onderzoekers onder leiding van het Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis ondervroegen vrouwen die zijn behandeld voor borstkanker. De studie werd gepubliceerd in het medische tijdschrift Journal of the National Cancer Institute.

3 dagen geleden
RIVM: PFAS bij iedereen in bloed, bijna altijd boven grenswaarde

BILTHOVEN (ANP) - Iedereen in Nederland heeft verschillende soorten PFAS in het bloed, concludeert het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) na eigen onderzoek. Bij vrijwel alle mensen ligt de concentratie van de chemische stoffen boven de gezondheidskundige grenswaarde, die als veilige grens wordt beschouwd.

3 dagen geleden
Vorig jaar meer vergiftigingen met afslankmedicatie

UTRECHT (ANP) - Het aantal vergiftigingen met bepaalde afslankmedicatie is vorig jaar toegenomen, meldt het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC). In 2023 kwamen 41 meldingen binnen, terwijl dat aantal in 2024 steeg naar 75 meldingen.

3 dagen geleden