Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kinderen duwen laatste blok in Utrechtse Domtoren

Kinderen duwen laatste blok in Utrechtse Domtoren

UTRECHT (ANP) - De laatste werkzaamheden aan de Domtoren in Utrecht zijn maandagochtend afgerond. Een groep uitzinnige scholieren van een school achter de Domtoren duwde samen met de verantwoordelijk wethouder het laatste blok natuursteen terug in de voet. Daarmee is er een einde gekomen aan de restauratie van het bouwwerk.

De afgelopen vijf jaar werd aan de Domtoren in het centrum van de stad gewerkt. 10.000 stenen uit de toren zijn bekeken en bij elke steen is beoordeeld of vervanging nodig was. Ook zijn veel andere delen van het gebouw gerepareerd en vernieuwd. Het hele project kostte zo'n 37 miljoen euro.

Het was eigenlijk de bedoeling dat de kinderen het laatste blok in de toren zouden zetten, maar dat was met meer dan 200 kilo veel te zwaar voor de kinderen. Dus was het eerder al in de voet geplaatst, zodat de kinderen alleen nog maar hoefden te duwen. Het gaat om een nieuw blok steen, waarop ook een herinnering staat aan de restauratie. De groep scholieren telde eerst samen met wethouder Dennis de Vries af en gaf vervolgens een duwtje tegen het blok steen, dat daarna nog met voegmortel werd opgevuld. Op het moment dat alles was afgerond, klonk er luid gejuich.

Lichter

De Vries vindt de toren heel mooi geworden. "Zelfs op het oog is de Domtoren al anders. Als je naar boven kijkt, zie je dat de Dom een stukje lichter is. De Dom staat echt weer te glanzen." Veel jonge inwoners van Utrecht zullen de toren alleen kennen met de steigers eromheen. Dat geldt niet voor de aanwezige scholieren uit groep 8 van basisschool Pieterskerkhof, die zeggen dat ze de toren allemaal nog wel kennen zonder de steigers.

Het werk is nog niet helemaal klaar. Zo staan er om de Domtoren nog hekken en moet ook een deel van de bestrating rond de toren nog worden gelegd. Het einde van de restauratie wordt op 9 november gevierd. Dan is ook koningin Máxima erbij.

Over vijftig jaar is de Domtoren opnieuw aan de beurt voor een renovatie. Of dat dan ook weer zo'n grootschalige klus wordt als nu, kan De Vries nog niet zeggen. "We weten dat het over vijftig jaar weer zover is. Dat is ver weg, ook in politieke termen. Maar we weten waar we rekening mee moeten houden. Het is een groots project, het kost geld, het is intensief en het doet wat met de stad als de toren vijf jaar lang in de steigers staat."

Meer uit Binnenland

Ieren: eis Nederland tot onderzoek Israël ook zonder meerderheid

BRUSSEL (ANP) - De Ierse staatsminister Neale Richmond vindt dat het door Nederland geëiste onderzoek naar Israël er ook zonder steun van een meerderheid van de EU moet komen. "Wij steunen absoluut het Nederlandse initiatief", zei Richmond voor het begin van een vergadering van de EU-ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken.

5 minuten geleden
Onderwijsorganisaties voeren actie tegen schrappen kansenregeling

UTRECHT (ANP) - Onderwijsorganisaties voeren komende tijd actie tegen de nieuwe bezuinigingen door het kabinet. Ze pleiten onder meer voor behoud van de Onderwijskansenregeling, die bestaat om de meest kwetsbare leerlingen extra te ondersteunen. Het kabinet wil de regeling wegbezuinigen, wat uiteindelijk 177 miljoen euro moet besparen.

8 minuten geleden
Scheidend BBB-senator: inhoudelijke bezwaren al eerder aangekaart

DEN HAAG (ANP) - Scheidend BBB-senator Eric Kemperman heeft het verschil van mening met zijn partij al eerder intern gemeld. Dat verklaart het Eerste Kamerlid aan het ANP. Met die inhoudelijke bezwaren is wat Kemperman betreft te weinig gedaan, wat leidde tot zijn besluit om de partij te verlaten en zijn zetel mee te nemen.

28 minuten geleden
Utrecht wil met spoed duidelijkheid over mogelijke wolvenaanval

UTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht hoopt binnen enkele dagen te weten of het een wolf was die een wandelaar maandagmiddag heeft gebeten op de Utrechtse Heuvelrug. De provincie wil via een spoedprocedure de DNA-sporen laten onderzoeken. "We zijn dat nu aan het regelen", aldus een woordvoerster.

43 minuten geleden
Geen 'grote ongeregeldheden' bij huldiging PSV, 15 aanhoudingen

EINDHOVEN (ANP) - De huldiging van PSV in Eindhoven is maandag "zonder grote ongeregeldheden" verlopen, meldt de politie dinsdag. Vijftien mensen zijn verspreid over de stad aangehouden voor onder meer belediging en het afsteken van vuurwerk.

54 minuten geleden
Noordeinde en Koninklijke Stallen opnieuw open voor publiek

DEN HAAG (ANP) - Paleis Noordeinde en de Koninklijke Stallen worden deze zomer wederom opengesteld voor het publiek. Van 16 juli tot en met 3 augustus kunnen ruim 40.000 bezoekers een bezoek brengen, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) dinsdag.

1 uur geleden
Zoektocht naar Jeffrey en Emma gaat verder in Groningen

FINSTERWOLDE (ANP) - De zoektocht naar de vermiste Jeffrey (10) en Emma (8) gaat dinsdag verder op verschillende locaties in onder meer (Oost-)Groningen, meldt de politie. Volgens een politiewoordvoerder wordt opnieuw gezocht in de Carel Coenraadpolder bij Finsterwolde. Vanuit dat Groningse dorp wordt de zoekactie gecoördineerd.

1 uur geleden