Kim Jong-un verstevigt greep op de macht met nieuwe titel
PYONGYANG (ANP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un lijkt zijn greep op de macht te verstevigen. Hij kreeg op een partijcongres in Pyongyang de titel toegekend van Algemeen Secretaris van de Koreaanse Arbeiderspartij, bericht het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Zijn vader Kim Jong-il en grootvader Kim Il-sung hadden diezelfde titel.
Noord-Korea wordt al decennia met harde hand bestuurd door de familie Kim. Dictator Kim Jong-un kwam aan de macht na het overlijden van zijn vader in 2011. Zuid-Koreaanse analisten zagen de zus van de nieuwe leider, Kim Yo-jong, als de feitelijke 'nummer 2' van Noord-Korea. Hun voorspelling dat zij gepromoveerd zou worden op het partijcongres, lijkt echter niet te zijn uitgekomen.
Zus Kim Yo-jong keerde op de topbijeenkomst niet terug in het machtige politbureau. Dat lijkt een degradatie, maar betekent volgens waarnemers niet automatisch dat haar positie is verzwakt, schrijft Yonhap. De zus van de leider zou ongeacht haar titel een belangrijke rol kunnen spelen in het landsbestuur.
Legerparade
De machtsverhoudingen in het geïsoleerde Noord-Korea worden ook door de buitenwereld op de voet gevolgd. Het regime van Kim heeft internationaal herhaaldelijk voor grote onrust gezorgd door raketten te testen en kernproeven uit te voeren. Noord-Korea gaat daarom gebukt onder zware internationale sancties.
Het Zuid-Koreaanse leger zegt over aanwijzingen te beschikken dat Noord-Korea zondag weer een legerparade heeft gehouden. Die zou verband hebben gehouden met het partijcongres. Het is onduidelijk wat voor wapens daar dit keer zijn getoond. Bij de laatste grote parade in oktober leek het land een nieuwe intercontinentale raket te presenteren.
Een ingewijde zegt tegen Yonhap dat de Noord-Koreaanse legerparade van zondag kennelijk beperkt was qua omvang. Dat zou onder meer te maken hebben gehad met de situatie rond het coronavirus, het koude weer en het feit dat het leger momenteel bezig is met oefeningen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.
1 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil. "Beide presidenten willen een deal sluiten", zei Trump toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op zijn landgoed Mar-a-Lago.
1 uur geledenPALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat hij een "goed en zeer productief" telefoongesprek heeft gevoerd met de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei niet waarover de twee spraken.
2 uur geledenLATAKIA (ANP/AFP) - In Syrië zijn zeker drie doden gevallen bij protesten van de alawitische minderheid in het land. Duizenden alawieten gingen de straat op om te protesteren tegen een bomaanslag op een alawitische moskee afgelopen vrijdag. Op meerdere plekken liep het uit op confrontaties met tegendemonstranten en veiligheidstroepen van de regering.
3 uur geledenMOGADISHU (ANP/AFP) - De Somalische president Hassan Sheikh Mohamud ziet de Israëlische erkenning van Somaliland als een "bedreiging van de veiligheid en stabiliteit in de wereld en de regio". Het gebied scheidde zich in 1991 af van Somalië en wordt door geen enkel ander land erkend als onafhankelijk.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky doet Kyiv er alles aan om de oorlog met Rusland te beëindigen, maar hangt het bereiken van vrede uiteindelijk af van zijn bondgenoten.
7 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - In Zweden zijn drie doden gevallen door een storm die dit weekend meerdere landen in Noord-Europa trof. De storm veroorzaakte zware windstoten, omvallende bomen, verkeershinder en stroomuitval.
8 uur geleden