
Kiezers positief over stembureauvrijwilligers met beperking
UTRECHT (ANP) - Stichting Prokkel heeft "heel veel positieve reacties" gekregen op de aanwezigheid van mensen met een verstandelijke beperking in de stembureaus woensdag. "We horen dat de sfeer prettig was en dat ook de kiezers dat vonden", zegt landelijk projectleider bij de stichting Marian Geling.
Dit jaar deden ruim driehonderd zogenoemde 'prokkelduo's' mee als vrijwilligers in de stembureaus. Zo'n duo bestaat uit iemand met een verstandelijke beperking en een buddy.
De stichting begon met een proef tijdens de landelijke verkiezingen van 2021. Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen deden er tweehonderd duo's mee en dit jaar dus zo'n honderd meer.
Elke stembureauvrijwilliger moet een toets maken om te bepalen of hij of zij weet wat er moet gebeuren op het stembureau, legt Geling uit. De vrijwilligers met een verstandelijke beperking kregen een training vooraf, gegeven door iemand die ook zo'n beperking heeft. Zij gaf uitleg over bijvoorbeeld het controleren van het paspoort en het stembiljet.
Buddy
Mocht de vrijwilliger met de beperking op het stembureau toch overweldigd raken, dan kon de buddy het overnemen, zodat het aantal stembureauleden gelijk zou blijven. Voor zover Geling weet is het nergens zover gekomen woensdag.
Belangrijkste opbrengst van de dag is volgens haar dat het stembureau meer "een afspiegeling van de samenleving" is met de aanwezigheid van de vrijwilligers met een beperking. "En dat iedereen ziet dat mensen met een verstandelijke beperking ook een belangrijke rol kunnen vervullen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse bombardementen op Iran kwamen voor het kabinet niet als een verrassing. Dat heeft demissionair defensieminister Ruben Brekelmans gezegd in het televisieprogramma WNL op Zondag. Nederland was "niet formeel op de hoogte gesteld", maar zag de aanval wel aankomen, aldus de VVD-bewindsman.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) vindt de Amerikaanse aanval op nucleaire installaties in Iran "een verdere escalatie van een zorgwekkende situatie in het Midden-Oosten". Dat zegt de NSC-bewindsman in een bericht op X. Het kabinet komt later op zondag bijeen in de nationale veiligheidsraad.
1 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans is "dankbaar" voor de steun die de leden van beide partijen hebben uitgesproken voor de lijn van de Tweede Kamerfractie ten aanzien van Israël. Hij sprak in een speech op het partijcongres van "een duidelijk signaal aan de rest van Nederland: stop de oorlog in Gaza". Hij beloofde tegelijkertijd "open oren en een open hart" voor mensen die daar zorgen over hebben.
15 uur geledenAPELDOORN (ANP) - BBB overweegt in 34 gemeenten mee te doen aan de komende gemeenteraadsverkiezingen. Dat maakt het partijbestuur bekend op de ledenvergadering in Apeldoorn. Het gaat veelal om plattelandsgemeenten en een aantal grotere steden, waar BBB kans ziet om mee te dingen naar raadszetels.
16 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De leden van BBB hebben ingestemd met Caroline van der Plas als lijsttrekker bij de Tweede Kamerverkiezingen. 96 procent van de leden stemde in. Er waren geen tegenkandidaten.
16 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De leden van GroenLinks en PvdA steunen in ruime meerderheid de oproep van de Tweede Kamerfractie om de export van wapens naar Israël tijdelijk helemaal te stoppen. Een motie waarin enkele PvdA-prominenten hun partijbestuur vroegen afstand te nemen van dit veelbesproken voorstel, werd op het gezamenlijke partijcongres verworpen. Bijna 80 procent stemde tegen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De hogere NAVO-norm, waar ook Nederland komende week op inzet tijdens de top van het militaire bondgenootschap in Den Haag, leidt de komende jaren tot bezuinigingen en stilstand. Dat heeft SP-leider Jimmy Dijk gezegd in een toespraak bij een door de partij georganiseerde 'Top voor Vrede' in Den Haag.
18 uur geleden