Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kiev wil spoedzitting VN-Veiligheidsraad over raketbeschietingen

Kiev wil spoedzitting VN-Veiligheidsraad over raketbeschietingen

KIEV/NEW YORK (ANP/RTR) - Oekraïne eist een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad om de raketbeschietingen op het Oekraïense energienetwerk te bespreken. Rusland bestookte woensdag het netwerk opnieuw. Daarbij is weer in veel plaatsen de stroom uitgevallen en dat leidt vaak ook tot bijvoorbeeld het wegvallen van de drinkwatervoorziening. Het gaat volgens president Volodimir Zelenski om doelgerichte aanvallen op burgers en niet-militaire doelen en het komt volgens hem neer op terreuraanvallen.

Volgens diplomaten bij de VN in New York gaat de spoedzitting om 22.00 uur onze tijd (woensdag) beginnen. Zelenski spreekt dan naar verwachting de raad in een videoverbinding toe. Hij had zijn ambassadeur bij de VN in New York, Sergej Kislitsia, opgedragen een zitting te vragen wegens "moord op burgers, verwoesting van civiele infrastructuur en daden van terreur".

Rusland vuurde tientallen raketten af op energiecentra. Dat veroorzaakte grote schade en stroomuitval. Ook vielen volgens de Oekraïense autoriteiten zes doden en 36 gewonden. Er zijn bombardementen gemeld uit zeker vier plaatsen in het land: Vinnitsia, bijna 200 kilometer ten zuidwesten van Kiev, in Krementsjoek, aan de rivier de Dnjepr, 250 kilometer ten zuidoosten van de Oekraïense hoofdstad Kiev, in de westelijke stad Lviv en in de hoofdstad zelf. Die lijkt het voornaamste doelwit van de aanvallen te zijn geweest. Miljoenen mensen in de stad en in de regio Kiev kwamen zonder stroom en ook vaak zonder water te zitten.

Meer uit Buitenland

Trump zegt ziekenhuisschip naar Groenland te sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.

3 uur geleden
Dode en meerdere gewonden na explosies in Oekraïense stad Lviv

LVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.

5 uur geleden
Duizenden herdenken vermoorde radicale nationalist in Lyon

LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.

13 uur geleden
Russische inlichtingendienst noemt Telegram veiligheidsrisico

MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.

19 uur geleden
Slowakije dreigt noodstroom Oekraïne af te sluiten om olieruzie

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.

19 uur geleden
Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

20 uur geleden
Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

1 dag geleden