Kiev vraagt China Russische barbarij in Oekraïne te veroordelen
KIEV (ANP/AFP/RTR) - De regering in Kiev heeft China opgeroepen zich achter het Westen te scharen en het barbaarse optreden van de Russische invasietroepen in Oekraïne scherp af te wijzen.
"China kan een belangrijke factor zijn in het veiligheidssysteem van de wereld als het het juiste besluit neemt de coalitie van beschaafde landen te steunen en de Russische barbarij te veroordelen", aldus een tweet van Michailo Podoljak. Hij is een belangrijke adviseur van de Oekraïense president Volodimir Zelenski en een van de deelnemers aan de vredesonderhandelingen met de Russen.
China heeft tot dusver geen afstand genomen van bondgenoot Rusland inzake Oekraïne en evenmin gesproken van een invasie. Beijing heeft wel bezorgdheid getoond over de oorlogssituatie, maar beoordeelde de economische sancties tegen Moskou daarentegen als unilateraal en niet-geautoriseerd door de VN-Veiligheidsraad.
Buitensporig
De viceminister van Buitenlandse Zaken Le Yucheng deed er zaterdag een schepje bovenop door te zeggen dat de maatregelen van het Westen tegen Rusland wegens Oekraïne steeds "buitensporiger" worden. Hij erkende bovendien het standpunt van Moskou dat de NAVO niet oostwaarts zou mogen uitbreiden omdat daardoor een kernmacht als Rusland "in de hoek wordt gedreven".
Le zei tijdens een veiligheidsvergadering in de Chinese hoofdstad ook dat Russische burgers "zonder enige reden" van hun buitenlandse bezittingen zijn beroofd. "De geschiedenis heeft bij herhaling aangetoond dat sancties problemen niet kunnen oplossen. Sancties treffen alleen gewone mensen, ze beïnvloeden economie en financieel systeem...en verslechteren de wereldeconomie."
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
20 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse krijgsmacht claimt dat meerdere toestellen zijn neergehaald die deel uitmaakten van de Amerikaanse zoektocht naar een vermiste piloot in Iran. Een woordvoerder meldt dat het gaat om twee transportvliegtuigen van het type C-130 en twee Blackhawk-helikopters.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaans vliegtuig te hebben neergeschoten dat betrokken was bij de reddingsactie voor het bemanningslid van een neergehaalde Amerikaanse F-15. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim, dat banden heeft met de garde, zondag.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het bemanningslid gered dat vermist was geraakt nadat een gevechtsvliegtuig vrijdag was neergehaald boven Iran. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump bevestigd. Volgens Trump liep het bemanningslid verwondingen op, maar zijn die niet levensbedreigend.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - In het gebied in Iran waar het vermiste bemanningslid van de neergehaalde F-15 zich vermoedelijk bevindt, worden volgens het Iraanse persbureau Tasnim luchtaanvallen uitgevoerd. Een lokale gouverneur stelt dat er drie mensen zijn omgekomen bij aanvallen door de Verenigde Staten en Israël, aldus Tasnim, dat banden heeft met de Iraanse Revolutionaire Garde.
7 uur geleden