Kiev claimt controle over kerncentrale bij Zaporizja
KIEV/MOSKOU (ANP/RTR) - Het hoofd van de Oekraïense kernenergiemaatschappij Energoatom, Petro Kotin, heeft gezegd dat hij zelf de controle over de kerncentrale van Zaporizja in Enerhodar, 50 kilometer ten zuidwesten van de stad Zaporizja, op zich neemt. De centrale op de zuidelijke oever van de rivier Dnjepr viel begin maart in Russische handen, maar is blijven functioneren met het Oekraïense personeel.
De Russische president Vladimir Poetin heeft woensdag bepaald dat de centrale onder Russisch bestuur moet staan. Rusland heeft besloten vier Oekraïense provincies te annexeren en Zaporizja is er een van. De grootste kerncentrale van Europa staat in de ogen van het Kremlin nu in Rusland en zou moeten worden gerund door de Russische autoriteiten op het gebied van kernenergie. Kotin betwist dat in felle bewoordingen.
Het hoofd van het IAEA (Internationaal Atoomenergieagentschap), Rafael Grossi, gaat in de komende dagen naar Moskou om over de oplopende spanningen rond de kerncentrale te praten. Hij hoopt ook Enerhodar zelf te kunnen bezoeken tijdens zijn reis.
Beschietingen
Het is niet duidelijk of de Russen van plan zijn het personeel te vervangen. Ondanks de oorlog die al meer dan zeven maanden duurt, functioneert de kerncentrale nog steeds en is goed voor ongeveer een vijfde van de energiebehoefte van Oekraïne.
Kiev beschuldigt Rusland er regelmatig van de centrale te beschieten. Rusland beschuldigt Oekraïne er ook regelmatig van de centrale onder meer vanaf de andere oever van de Dnjepr onder vuur te nemen. Grossi hoopt dat er een akkoord kan komen over een veilige status voor het complex waarbij er mogelijk toezicht van de IAEA komt.
Meer uit Buitenland
GUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.
1 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
6 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
8 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
12 uur geleden