Kiesraad: veel ongeldige stemmen bij proef met klein stembiljet
DEN HAAG (ANP) - In de vijf gemeenten waar mensen een kleiner stembiljet konden gebruiken bij de Europese verkiezingen, zijn naar verhouding aanzienlijk meer ongeldige stemmen uitgebracht. Bij de proef was gemiddeld 0,74 procent van de stemmen niet geldig. In de rest van Nederland werd 0,18 procent ongeldig verklaard.
Het risico dat er meer ongeldige stemmen zouden komen, was nadrukkelijk meegenomen in de voorbereiding, zei voorzitter Wim Kuijken van de Kiesraad. "Het is van belang om in de evaluatie goed te kijken naar de redenen van de ongeldigheid", aldus Kuijken.
De proef werd gehouden in de gemeenten Alphen aan den Rijn, Boekel, Borne, Midden-Delfland en Tynaarlo. In Borne was 1 procent van de uitgebrachte stemmen ongeldig. Zowel in Alphen aan den Rijn als in Tynaarlo verklaarden de tellers 0,7 procent ongeldig. In Boekel ging het om 0,6 procent en in Midden-Delfland om 0,5 procent.
Het kleine stembiljet mat 40 bij 30 centimeter. Kiezers moesten op de bovenste helft een vakje rood inkleuren bij de partij van hun voorkeur en onderin een tweede vakje bij het nummer van hun kandidaat.
Meer uit Politiek
HILVERSUM (ANP) - De politiek moet serieus nadenken over de mogelijkheid om na een kabinetsval geen tussentijdse verkiezingen meer voor de Tweede Kamer te houden, maar om een nieuwe coalitie te vormen. Je kunt zo de stabiliteit versterken, denkt scheidend vicepresident Thom de Graaf van de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van kabinet en parlement.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver stelt het kabinet voor de keuze tussen samenwerking met PRO of met JA21. Tijdens een partijcongres in Den Bosch zei de partijleider in een toespraak dat het kabinet moet kiezen tussen progressief en conservatief.
1 dag geledenDEN BOSCH (ANP) - GroenLinks en PvdA zijn samen officieel opgegaan in de nieuwe partij Progressief Nederland. Een ruime meerderheid van de aanwezige leden stemde voor de fusie tijdens een partijcongres in Den Bosch. Volgens de partij waren er 6000 mensen aanwezig. Van de GroenLinks-leden stemde 96 procent voor, bij de PvdA was dat 97 procent van de leden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De kans is aanwezig dat de Iranoorlog maar voort blijft duren en daarom houdt Rob Jetten er rekening mee dat de economische cijfers "minder rooskleurig" worden, zei de premier bij zijn wekelijkse persconferentie. "En dan gaan we als kabinet echt kijken hoe we ook Nederlandse inkomens toch zoveel mogelijk kunnen ondersteunen."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De storing met het asielsysteem Eurodac levert niet meteen problemen op in Nederland, verzekerde migratieminister Bart van den Brink na afloop van de ministerraad. Middels dit systeem kunnen landen informatie als vingerafdrukken uitwisselen, om na te gaan of iemand in een andere EU-lidstaat ook al een asielaanvraag heeft gedaan. Die gegevens worden nu nog steeds verzameld in het aanmeldcentrum in Ter Apel, maar kunnen door de storing pas later worden verstuurd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren, bedrijven of mensen die een huis zoeken, krijgen over twee weken duidelijkheid over hoe Nederland van het stikstofslot gaat. Dat vooruitzicht gaf landbouwminister Jaimi van Essen voorafgaand aan de ministerraad. "Ik denk dat het land daarop wacht, het land wil ruimte."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sportminister Mirjam Sterk zal rondom het WK voetbal in de VS benadrukken dat "toegang tot sport voor iedereen is. Voor de teams en iedereen eromheen." Ze wil daarbij ook extra aandacht vragen voor de lhbti-gemeenschap.
2 dagen geleden