Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kiesraad: veel ongeldige stemmen bij proef met klein stembiljet

Kiesraad: veel ongeldige stemmen bij proef met klein stembiljet

DEN HAAG (ANP) - In de vijf gemeenten waar mensen een kleiner stembiljet konden gebruiken bij de Europese verkiezingen, zijn naar verhouding aanzienlijk meer ongeldige stemmen uitgebracht. Bij de proef was gemiddeld 0,74 procent van de stemmen niet geldig. In de rest van Nederland werd 0,18 procent ongeldig verklaard.

Het risico dat er meer ongeldige stemmen zouden komen, was nadrukkelijk meegenomen in de voorbereiding, zei voorzitter Wim Kuijken van de Kiesraad. "Het is van belang om in de evaluatie goed te kijken naar de redenen van de ongeldigheid", aldus Kuijken.

De proef werd gehouden in de gemeenten Alphen aan den Rijn, Boekel, Borne, Midden-Delfland en Tynaarlo. In Borne was 1 procent van de uitgebrachte stemmen ongeldig. Zowel in Alphen aan den Rijn als in Tynaarlo verklaarden de tellers 0,7 procent ongeldig. In Boekel ging het om 0,6 procent en in Midden-Delfland om 0,5 procent.

Het kleine stembiljet mat 40 bij 30 centimeter. Kiezers moesten op de bovenste helft een vakje rood inkleuren bij de partij van hun voorkeur en onderin een tweede vakje bij het nummer van hun kandidaat.

Meer uit Politiek

Coalitiepartijen willen 1,5 miljard euro investeren in onderwijs

DEN HAAG (ANP) - De drie coalitiepartijen D66, VVD en CDA willen structureel 1,5 miljard euro investeren in het onderwijs. Het geld wordt gebruikt om een bezuiniging van ongeveer 400 miljoen euro van het huidige demissionaire kabinet terug te draaien. Verder moet onder meer worden geïnvesteerd in de kwaliteit van het onderwijs, in wetenschap en de koopkracht van studenten.

5 minuten geleden
Coalitie wil ruim 5 miljard besparen op eigen risico

DEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen willen ruim 5 miljard euro gaan besparen op het eigen risico. De beoogde verlaging van het vorige kabinet gaat niet door, en wordt vanaf volgend jaar bovendien weer aangepast aan de lonen en inflatie. Dit scheelt de schatkist jaarlijks ongeveer 4 miljard euro.

7 minuten geleden
Coalitie wil duur van WW verkorten van twee naar één jaar

DEN HAAG (ANP) - Mensen die werkloos zijn, moeten wat D66, de VVD en het CDA betreft niet twee jaar maar één jaar lang een uitkering krijgen. De maatregel moet in 2029 een half miljard euro opleveren, en uiteindelijk de schatkist ongeveer 1,3 miljard euro per jaar schelen.

9 minuten geleden
Letschert: succes coalitie valt of staat met politieke cultuur

DEN HAAG (ANP) - Of de minderheidscoalitie het gaat halen, valt of staat volledig met een nieuwe politieke cultuur, zegt informateur Rianne Letschert. Partijen moeten elkaar wat gunnen en niet alleen het meeste uit onderhandelingen willen slepen. Bovendien moeten de persoonlijke verhoudingen weer herstellen.

14 minuten geleden
Verdeling kabinetsposten D66, VVD en CDA nog niet rond

DEN HAAG (ANP) - De verdeling van de kabinetsposten tussen D66, VVD en CDA is nog niet afgerond. Dat moet gebeuren in de formatie, schrijft informateur Rianne Letschert in haar verslag dat vrijdag naar de Kamer is gestuurd. Ook moeten de drie partijen het nog eens worden over de omschrijving van de beleidsterreinen van de bewindslieden.

16 minuten geleden
Demissionair kabinet terughoudend over uitgelekte coalitieplannen

DEN HAAG (ANP) - Demissionaire kabinetsleden zijn terughoudend om te reageren op de coalitieplannen die tot nu toe via de media zijn uitgelekt. Ze wachten de presentatie later op vrijdag af, klonk het steeds voorafgaand aan de ministerraad.

1 uur geleden
Letschert: sluit brede akkoorden met maatschappelijke partijen

DEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert adviseert de drie coalitiepartijen D66, VVD en CDA om "brede akkoorden" te sluiten. Daarbij moeten niet alleen oppositiepartijen betrokken worden, maar ook maatschappelijke organisaties. Volgens haar zal dit ook veel vragen van individuele bewindslieden. "Persoonlijk moeten zij in staat zijn te geven en te nemen, te onderhandelen en zichzelf weg te cijferen", schrijft zij in haar eindverslag.

1 uur geleden