Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kiesraad stelt vast wie in de Eerste Kamer komen

Kiesraad stelt vast wie in de Eerste Kamer komen

DEN HAAG (ANP) - Twee dagen na de verkiezingen voor de Eerste Kamer wordt de uitslag definitief. De Kiesraad stelt de verdeling van de zetels vast. Dan wordt ook duidelijk wie met voorkeurstemmen zijn verkozen.

De Eerste Kamer is dinsdag verkozen door de twaalf Provinciale Staten, door kiescolleges voor Bonaire, Sint Eustatius en Saba, en door een nieuw kiescollege voor Nederlanders die in het buitenland wonen.

Meerdere Statenleden hebben dinsdag bewust op een kandidaat uit hun eigen provincie gestemd, in de hoop dat die daardoor de Eerste Kamer haalt. Zo stemden PvdA, CDA, PVV en D66 in Friesland unaniem niet op de lijsttrekkers van hun partij voor de Eerste Kamer, maar op Friese kandidaten.

In Noord-Brabant stemde GroenLinks unaniem op nummer 9, Roel van Gurp uit Tilburg. Nummer 8 van de partij, Lara de Brito uit Wageningen, kreeg vijf stemmen in Gelderland en een stem uit Drenthe. GroenLinks krijgt zeven zetels in de Eerste Kamer. Volgens berekeningen van de Verkiezingsdienst van het ANP komt Van Gurp dankzij de voorkeursstemmen wel in de Eerste Kamer, maar De Brito niet.

In de nieuwe Eerste Kamer wordt de BoerBurgerBeweging (BBB) de grootste fractie. De partij krijgt zestien zetels. GroenLinks en PvdA, die samen een fractie gaan vormen, komen uit op veertien zetels. De vier coalitiepartijen hebben straks 24 zetels in de Eerste Kamer. Ze kunnen dan zowel met BBB als met GroenLinks/PvdA samenwerken om een meerderheid te krijgen. De nieuwe Eerste Kamer gaat op 13 juni aan de slag.

Meer uit Politiek

Kamermeerderheid wil Europese waterregels 'versimpelen'

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat Europese regels voor een betere waterkwaliteit simpeler worden. De coalitie van D66, VVD en CDA heeft dit voornemen opgeschreven in haar akkoord, en in een debat over water klaagden ook de Groep Markuszower en de BBB over de regels. Een versimpeling lijkt neer te komen op een versoepeling, al ziet niet elke partij dat zo.

4 uur geleden
Rob Jetten zou jongste premier ooit worden

DEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.

2 dagen geleden
Halsema doet verwachtingsvolle handreiking aan nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".

2 dagen geleden
FVD: coalitie slaat met regeerakkoord verkeerde richting in

DEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.

3 dagen geleden
Nieuw kabinet moet besluiten over medische evacuaties uit Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.

3 dagen geleden
Wetten toetsen aan grondwet moet mogelijk worden, vindt coalitie

DEN HAAG (ANP) - De rechter moet wetten kunnen toetsen aan de grondwet, vindt de coalitie. D66, VVD en CDA willen daarvoor artikel 120 van de grondwet aanpassen, waarin het toetsingsverbod is vastgelegd.

3 dagen geleden
BBB ziet veel tekentafelplannen in coalitieakkoord

DEN HAAG (ANP) - Wat Caroline van der Plas betreft staat het coalitieakkoord vol met "tekentafelplannen waarvan de rekening terechtkomt op de keukentafel". De BBB-leider vindt dat de partijen te weinig aandacht hebben voor gebieden buiten de Randstad en ziet forse lastenverzwaringen voor huishoudens. Het pakket aan plannen is volgens haar "desastreus voor het platteland".

3 dagen geleden