Kiesraad stelt einduitslag van Europese verkiezingen vast
DEN HAAG (ANP) - De Kiesraad stelt woensdag officieel vast wie namens Nederland zitting nemen in het Europees Parlement. De raad bepaalt niet alleen de uitslag, en daarmee de zetelverdeling, maar meldt ook wie met voorkeurstemmen zijn verkozen. De openbare zitting begint om 11.00 uur.
Nederland stemde op donderdag 6 juni, als eerste van de 27 lidstaten van de Europese Unie. De Verkiezingsdienst van het ANP kwam de zondagavond erna, toen de laatste Europese stembureaus gesloten waren, met een voorlopige prognose. GroenLinks-PvdA kreeg de meeste stemmen en komt met acht mensen in het Europees Parlement. Vijf jaar geleden deden de twee partijen los van elkaar mee en haalden ze samen negen zetels. De PVV stijgt van een zetel naar zes zetels. Drie partijen komen voor het eerst in het parlement: zowel BBB als Volt staat op twee zetels, Nieuw Sociaal Contract van Pieter Omtzigt krijgt één zetel. Forum voor Democratie en 50PLUS lijken uit het parlement te verdwijnen.
De uitslag wordt onder meer spannend voor Ufuk Kâhya, nummer acht op de kandidatenlijst voor GroenLinks-PvdA. Enkele kandidaten die lager op de lijst stonden, kregen hoogstwaarschijnlijk meer stemmen, mogelijk genoeg voor een voorkeurzetel. Kahya wordt of het laatste lid van de fractie of de eerste afvaller. Geert Wilders, lijstduwer van de PVV, kreeg vermoedelijk ook genoeg voorkeursstemmen voor een zetel in het Europees Parlement. Hij mag die plek echter afwijzen.
Op verzoek van de Kiesraad hebben Den Haag en enkele andere gemeenten stemmen opnieuw geteld na mogelijke fouten. Dat is gebruikelijk, de raad let daar tegenwoordig scherper op dan vroeger om elke twijfel over de uitslag te voorkomen. Vaak gaat het om minimale verschillen. Zo kan het zijn dat een kiezer een voorkeurstem heeft uitgebracht op een bepaalde kandidaat, en daarna in de uitslag ziet dat die kandidaat bij dat stembureau geen enkele stem heeft gekregen. Ook na de Tweede Kamerverkiezingen in november zijn stemmen herteld.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag een jongen uit Utrecht aangehouden voor betrokkenheid bij de vernieling van het gemeentehuis in Loosdrecht op Koningsdag. Die avond werden onder andere meerdere ramen van het pand ingegooid en hekken vernield.
4 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft woensdagavond tijdens een anti-azc-protest in Loosdrecht onder meer mensen opgepakt voor het bezitten van vuurwerk en openbare dronkenschap. Dit is donderdag bekendgemaakt. Eerder werd al gemeld dat het ging om vier aanhoudingen.
5 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
14 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
15 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.
15 uur geledenANTALYA (ANP) - Zangeres Karsu heeft woensdag in de Turkse stad Antalya een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands, heeft namens de koning de onderscheiding uitgereikt.
15 uur geleden