Kiesraad stelt einduitslag van Europese verkiezingen vast
DEN HAAG (ANP) - De Kiesraad stelt woensdag officieel vast wie namens Nederland zitting nemen in het Europees Parlement. De raad bepaalt niet alleen de uitslag, en daarmee de zetelverdeling, maar meldt ook wie met voorkeurstemmen zijn verkozen. De openbare zitting begint om 11.00 uur.
Nederland stemde op donderdag 6 juni, als eerste van de 27 lidstaten van de Europese Unie. De Verkiezingsdienst van het ANP kwam de zondagavond erna, toen de laatste Europese stembureaus gesloten waren, met een voorlopige prognose. GroenLinks-PvdA kreeg de meeste stemmen en komt met acht mensen in het Europees Parlement. Vijf jaar geleden deden de twee partijen los van elkaar mee en haalden ze samen negen zetels. De PVV stijgt van een zetel naar zes zetels. Drie partijen komen voor het eerst in het parlement: zowel BBB als Volt staat op twee zetels, Nieuw Sociaal Contract van Pieter Omtzigt krijgt één zetel. Forum voor Democratie en 50PLUS lijken uit het parlement te verdwijnen.
De uitslag wordt onder meer spannend voor Ufuk Kâhya, nummer acht op de kandidatenlijst voor GroenLinks-PvdA. Enkele kandidaten die lager op de lijst stonden, kregen hoogstwaarschijnlijk meer stemmen, mogelijk genoeg voor een voorkeurzetel. Kahya wordt of het laatste lid van de fractie of de eerste afvaller. Geert Wilders, lijstduwer van de PVV, kreeg vermoedelijk ook genoeg voorkeursstemmen voor een zetel in het Europees Parlement. Hij mag die plek echter afwijzen.
Op verzoek van de Kiesraad hebben Den Haag en enkele andere gemeenten stemmen opnieuw geteld na mogelijke fouten. Dat is gebruikelijk, de raad let daar tegenwoordig scherper op dan vroeger om elke twijfel over de uitslag te voorkomen. Vaak gaat het om minimale verschillen. Zo kan het zijn dat een kiezer een voorkeurstem heeft uitgebracht op een bepaalde kandidaat, en daarna in de uitslag ziet dat die kandidaat bij dat stembureau geen enkele stem heeft gekregen. Ook na de Tweede Kamerverkiezingen in november zijn stemmen herteld.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
11 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
16 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
17 uur geleden