Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kiescommissie: Georgische Droom wint verkiezing met 54 procent

Kiescommissie: Georgische Droom wint verkiezing met 54 procent

TBILISI (ANP/RTR/DPA) - De partij Georgische Droom (GD) heeft een absolute meerderheid gehaald na de parlementsverkiezingen in Georgië van zaterdag, meldt de nationale kiescommissie. Met meer dan 99 procent van de kiesdistricten geteld krijgt GD volgens de commissie 54 procent van de stemmen.

De partij, die werd opgericht door miljardair Bidzina Ivanishvili, zocht de voorbije jaren steeds meer toenadering tot Rusland en wordt ervan beschuldigd autoritaire maatregelen te nemen, onder meer gericht tegen de lhbtq+-gemeenschap. Een blok van pro-Europese partijen had gehoopt de macht van GD te doorbreken bij de verkiezing.

Oppositiepartijen stellen dat de verkiezing niet eerlijk is verlopen en spreken van "een constitutionele staatsgreep". Volgens Tina Bokuchava, leider van de Verenigde Nationale Beweging, heeft de kiescommissie "het vuile werk opgeknapt voor miljardair Ivanishvili". Volgens haar zijn de resultaten "vervalst" en is de verkiezing "gestolen".

EU

Een lokale waarnemingsorganisatie maakte melding van intimidatie en het omkopen van kiezers. Later op zondag worden de rapporten verwacht van andere waarnemingsorganisaties, waaronder de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) die bij de verkiezing aanwezig was.

Een belangrijk thema bij de verkiezing was de verhouding van Georgië met de Europese Unie. Volgens opiniepeilingen wil 80 procent van de Georgiërs graag aansluiten bij de EU. Ook Georgische Droom is in theorie pro-Europees, maar in de praktijk nam de partij de laatste tijd verder afstand van het blok.

Dat deed ze onder meer door de introductie van een buitenlandse-agentenwet, waarmee de regering volgens waarnemers greep krijgt op kritische organisaties. Rusland heeft een soortgelijke wet. Zo'n wet is onverenigbaar met toetreding tot de EU. Het Europees Parlement sprak eerder deze maand van een "democratische terugval" van Georgië.

Meer uit Buitenland

Duizenden herdenken vermoorde radicale nationalist in Lyon

LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.

6 uur geleden
Russische inlichtingendienst noemt Telegram veiligheidsrisico

MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.

12 uur geleden
Slowakije dreigt noodstroom Oekraïne af te sluiten om olieruzie

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.

12 uur geleden
Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

13 uur geleden
Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

17 uur geleden
In totaal vijf doden door lawines in Oostenrijk

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.

19 uur geleden
Meerdere doden door lawine bij Oostenrijks skioord St. Anton

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.

1 dag geleden