Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kiescommissie: Georgische Droom wint verkiezing met 54 procent

Kiescommissie: Georgische Droom wint verkiezing met 54 procent

TBILISI (ANP/RTR/DPA) - De partij Georgische Droom (GD) heeft een absolute meerderheid gehaald na de parlementsverkiezingen in Georgië van zaterdag, meldt de nationale kiescommissie. Met meer dan 99 procent van de kiesdistricten geteld krijgt GD volgens de commissie 54 procent van de stemmen.

De partij, die werd opgericht door miljardair Bidzina Ivanishvili, zocht de voorbije jaren steeds meer toenadering tot Rusland en wordt ervan beschuldigd autoritaire maatregelen te nemen, onder meer gericht tegen de lhbtq+-gemeenschap. Een blok van pro-Europese partijen had gehoopt de macht van GD te doorbreken bij de verkiezing.

Oppositiepartijen stellen dat de verkiezing niet eerlijk is verlopen en spreken van "een constitutionele staatsgreep". Volgens Tina Bokuchava, leider van de Verenigde Nationale Beweging, heeft de kiescommissie "het vuile werk opgeknapt voor miljardair Ivanishvili". Volgens haar zijn de resultaten "vervalst" en is de verkiezing "gestolen".

EU

Een lokale waarnemingsorganisatie maakte melding van intimidatie en het omkopen van kiezers. Later op zondag worden de rapporten verwacht van andere waarnemingsorganisaties, waaronder de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) die bij de verkiezing aanwezig was.

Een belangrijk thema bij de verkiezing was de verhouding van Georgië met de Europese Unie. Volgens opiniepeilingen wil 80 procent van de Georgiërs graag aansluiten bij de EU. Ook Georgische Droom is in theorie pro-Europees, maar in de praktijk nam de partij de laatste tijd verder afstand van het blok.

Dat deed ze onder meer door de introductie van een buitenlandse-agentenwet, waarmee de regering volgens waarnemers greep krijgt op kritische organisaties. Rusland heeft een soortgelijke wet. Zo'n wet is onverenigbaar met toetreding tot de EU. Het Europees Parlement sprak eerder deze maand van een "democratische terugval" van Georgië.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt na ICE-onrust met gebruik wet tegen rebellie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een honderden jaren oude wet tegen opstanden te gebruiken in Minnesota. In die staat ontstond grote onrust nadat een agent van vreemdelingenpolitie ICE een vrouw had doodgeschoten in de stad Minneapolis.

5 minuten geleden
Medewerker van Rode Halve Maan omgekomen in Iran

GENÈVE (ANP) - Een medewerker van hulporganisatie Rode Halve Maan is gedood in Iran, meldt koepelorganisatie IFRC, waar ook het Rode Kruis onder valt. Dat gebeurde toen hij op 10 januari aan het werk was in de noordelijke provincie Gilan, net als vijf collega's die gewond raakten.

27 minuten geleden
Grote actie in Spanje om vals alarm in Turks verkeersvliegtuig

BARCELONA (ANP) - Een Turks verkeersvliegtuig van Istanbul op weg naar Spanje is na een bommelding in Barcelona geland, apart gezet en doorzocht. Het alarm bleek vals maar ontketende een grote actie van Spaanse veiligheidsdiensten en van de luchtmacht van Spanje en het buurland Frankrijk.

38 minuten geleden
Prominent lid van Conservatieven uit partij gezet om overloopplan

LONDEN (ANP) - Kemi Badenoch, de partijleider van de Britse Conservatieven, heeft de prominente politicus Robert Jenrick uit haar partij gezet. Volgens Badenoch was Jenrick van plan om over te stappen naar de radicaal-rechtse partij Reform, een rivaal van de Conservatieven.

1 uur geleden
Hamas bereid tot machtsoverdracht aan overgangsbestuur

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas is bereid de macht in de Gazastrook over te dragen aan het Palestijnse comité dat tijdelijk de Gazastrook moet besturen, zegt een functionaris van de Palestijnse groepering. Egypte maakte woensdag bekend dat er overeenstemming is bereikt over de vijftien leden van het technocratische comité.

2 uur geleden
Deel EU-parlement wil uitstel stemming deal VS om Groenland

BRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.

3 uur geleden
Deense premier dankt bondgenoten voor militaire steun Groenland

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft in een verklaring op Facebook haar Europese bondgenoten bedankt voor het sturen van militairen naar Groenland. Ze is inmiddels door haar buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen bijgepraat over het overleg met de Amerikanen en zegt dat het "geen makkelijk gesprek" was.

3 uur geleden