Kiescommissie: Georgische Droom wint verkiezing met 54 procent
TBILISI (ANP/RTR/DPA) - De partij Georgische Droom (GD) heeft een absolute meerderheid gehaald na de parlementsverkiezingen in Georgië van zaterdag, meldt de nationale kiescommissie. Met meer dan 99 procent van de kiesdistricten geteld krijgt GD volgens de commissie 54 procent van de stemmen.
De partij, die werd opgericht door miljardair Bidzina Ivanishvili, zocht de voorbije jaren steeds meer toenadering tot Rusland en wordt ervan beschuldigd autoritaire maatregelen te nemen, onder meer gericht tegen de lhbtq+-gemeenschap. Een blok van pro-Europese partijen had gehoopt de macht van GD te doorbreken bij de verkiezing.
Oppositiepartijen stellen dat de verkiezing niet eerlijk is verlopen en spreken van "een constitutionele staatsgreep". Volgens Tina Bokuchava, leider van de Verenigde Nationale Beweging, heeft de kiescommissie "het vuile werk opgeknapt voor miljardair Ivanishvili". Volgens haar zijn de resultaten "vervalst" en is de verkiezing "gestolen".
EU
Een lokale waarnemingsorganisatie maakte melding van intimidatie en het omkopen van kiezers. Later op zondag worden de rapporten verwacht van andere waarnemingsorganisaties, waaronder de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) die bij de verkiezing aanwezig was.
Een belangrijk thema bij de verkiezing was de verhouding van Georgië met de Europese Unie. Volgens opiniepeilingen wil 80 procent van de Georgiërs graag aansluiten bij de EU. Ook Georgische Droom is in theorie pro-Europees, maar in de praktijk nam de partij de laatste tijd verder afstand van het blok.
Dat deed ze onder meer door de introductie van een buitenlandse-agentenwet, waarmee de regering volgens waarnemers greep krijgt op kritische organisaties. Rusland heeft een soortgelijke wet. Zo'n wet is onverenigbaar met toetreding tot de EU. Het Europees Parlement sprak eerder deze maand van een "democratische terugval" van Georgië.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering mag aanvragers van een Amerikaans paspoort verbieden om op het document het geslacht aan te geven dat overeenkomt met hun genderidentiteit. Het Hooggerechtshof in Washington heeft president Trump gelijk gegeven in zijn strijd tegen de rechten van transgender Amerikanen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan volgens speciaal gezant Steve Witkoff donderdag nog aankondigen dat een nieuw land zich aansluit bij de Abraham-akkoorden, het verdrag dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en islamitische landen normaliseert. Een Amerikaanse functionaris meldt dat het gaat om Kazachstan, een land dat al ruim dertig jaar formele banden heeft met Israël, maar de relatie nu wil verbeteren.
6 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/RTR) - Brazilië heeft zoals eerder aangekondigd een fonds gepresenteerd dat ervoor moet zorgen dat tropische regenwouden beter worden beschermd. Het gastland van de VN-klimaattop heeft daar grootse plannen mee: uiteindelijk hoopt Brazilië op 125 miljard dollar. Noorwegen heeft direct een grote bijdrage toegezegd: een lening van zo'n 3 miljard dollar.
6 uur geledenGÖTEBORG (ANP/RTR/BELGA) - De luchthaven van het West-Zweedse Göteborg is urenlang stilgelegd nadat er een of meer drones waren waargenomen, melden de autoriteiten. Drones hebben de afgelopen maanden tot grote verstoringen geleid in heel Europa. Vliegvelden in meerdere landen moesten tijdelijk worden gesloten. Ook in Brussel was het donderdag weer raak.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een comité van het Amerikaanse parlement dat onderzoek doet naar de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft gevraagd of Andrew Mountbatten Windsor zich wil laten verhoren. Dat schrijft de Britse krant The Guardian. Andrew, de broer van koning Charles, raakte door het schandaal zijn prinsentitel kwijt.
7 uur geleden