Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kiescommissie: Georgische Droom wint verkiezing met 54 procent

Kiescommissie: Georgische Droom wint verkiezing met 54 procent

TBILISI (ANP/RTR/DPA) - De partij Georgische Droom (GD) heeft een absolute meerderheid gehaald na de parlementsverkiezingen in Georgië van zaterdag, meldt de nationale kiescommissie. Met meer dan 99 procent van de kiesdistricten geteld krijgt GD volgens de commissie 54 procent van de stemmen.

De partij, die werd opgericht door miljardair Bidzina Ivanishvili, zocht de voorbije jaren steeds meer toenadering tot Rusland en wordt ervan beschuldigd autoritaire maatregelen te nemen, onder meer gericht tegen de lhbtq+-gemeenschap. Een blok van pro-Europese partijen had gehoopt de macht van GD te doorbreken bij de verkiezing.

Oppositiepartijen stellen dat de verkiezing niet eerlijk is verlopen en spreken van "een constitutionele staatsgreep". Volgens Tina Bokuchava, leider van de Verenigde Nationale Beweging, heeft de kiescommissie "het vuile werk opgeknapt voor miljardair Ivanishvili". Volgens haar zijn de resultaten "vervalst" en is de verkiezing "gestolen".

EU

Een lokale waarnemingsorganisatie maakte melding van intimidatie en het omkopen van kiezers. Later op zondag worden de rapporten verwacht van andere waarnemingsorganisaties, waaronder de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) die bij de verkiezing aanwezig was.

Een belangrijk thema bij de verkiezing was de verhouding van Georgië met de Europese Unie. Volgens opiniepeilingen wil 80 procent van de Georgiërs graag aansluiten bij de EU. Ook Georgische Droom is in theorie pro-Europees, maar in de praktijk nam de partij de laatste tijd verder afstand van het blok.

Dat deed ze onder meer door de introductie van een buitenlandse-agentenwet, waarmee de regering volgens waarnemers greep krijgt op kritische organisaties. Rusland heeft een soortgelijke wet. Zo'n wet is onverenigbaar met toetreding tot de EU. Het Europees Parlement sprak eerder deze maand van een "democratische terugval" van Georgië.

Meer uit Buitenland

VN-chef waarschuwt voor bredere oorlog met vergaande gevolgen

NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.

6 minuten geleden
Iran: meer dan 7 miljoen mensen melden zich om land te verdedigen

TEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.

1 uur geleden
Prominente Iraanse mensenrechtenadvocaat gearresteerd

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.

1 uur geleden
Roemeense minister: terugkeer van gestolen objecten ongelofelijk

BOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."

2 uur geleden
Veiligheidsmaatregelen Parijs aangescherpt na verijdelde aanslag

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.

2 uur geleden
Ook India, Somalië en Griekenland sluiten aan bij Hormuz-coalitie

LONDEN (ANP/RTR) - Ook India, Somalië en Griekenland hebben zich aangesloten bij de groep landen die wil helpen bij het beëindigen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. De Indiase buitenlandminister Subrahmanyam Jaishankar nam donderdagmiddag deel aan de eerste officiële videovergadering van de 'Hormuz-coalitie' in wording, zei zijn ministerie.

2 uur geleden
Macron hekelt opmerkingen Trump over zijn huwelijk

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Korea de opmerkingen van Donald Trump over zijn vermeende huwelijksproblemen afgedaan als noch elegant noch passend bij Trumps rol als president. De Amerikaanse leider had tijdens een besloten lunch opgemerkt dat Brigitte Macron de Franse president "extreem slecht" zou behandelen en dat Macron nog aan het bijkomen zou zijn van een "rechtse hoek". Ook zette Trump een Frans accent op en hekelde hij het gebrek aan bereidwilligheid bij de Fransen om de VS te helpen in de Straat van Hormuz.

3 uur geleden