Keuls bij herdenking: blijf de verhalen over Indië doorvertellen
DEN HAAG (ANP) - De in Nederlands-Indië geboren 92-jarige schrijfster Yvonne Keuls en haar kleindochter Babiche (1994) hebben tijdens de Nationale Herdenking 15 augustus 1945 de erbarmelijke omstandigheden geschetst waarin haar vader het krijgsgevangenschap onder de Japanse bezetting doorstond.
"De mannen werden afgeranseld en zonder eten en drinken weggevoerd. Ze moesten zelf een kamp en daarna een vliegveld voor de Japanners bouwen, in de bloedhitte, maanden achtereen. Velen stierven door de ontberingen. Aat bleef overeind, zo vertelde hij, want hij was wedstrijdzwemmer. Hem kregen ze niet klein", aldus Keuls en haar kleindochter.
Keuls en haar kleindochter vertelden het verhaal van Aat Keuls en 'De 1000 van Amahei', die als krijgsgevangenen op transport werden gesteld om dwangarbeid te verrichten op het eiland Ceram. "Blijf de verhalen vertellen, zodat ze voort blijven leven, het publiek ze hoort en mensen aan het denken worden gezet. Opa vond het belangrijk dat we de verhalen doorvertellen", aldus Babiche Keuls.
Van Dort
Thom de Graaf, voorzitter van de Stichting Nationale Herdenking 15 augustus 1945, stond in zijn introductie even stil bij het overlijden dit jaar van actrice Wieteke van Dort. "Ze vertolkte het gevoel van zoveel Indische mensen in Nederland. We brengen haar een laatste groet", aldus De Graaf.
De Haagse burgemeester Jan van Zanen droeg het gedicht 'Er leven haast geen mensen meer...' van Wim Kan (1911 - 1983) voor. Cabaretier Kan, die zelf in een Japans gevangenkamp zat, vroeg tijdens zijn latere loopbaan meerdere keren aandacht voor deze geschiedenis.
Minuut stilte
Bij de herdenking werden ook kransen gelegd en was er een minuut stilte.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Na jaren van stijging is het aantal meldingen van wolvenaanvallen op vee in het eerste kwartaal voor het eerst afgenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 255 meldingen binnen bij BIJ12, de organisatie die namens de provincies wolvenzaken afhandelt. In dezelfde periode vorig jaar lag dat aantal nog aanzienlijk hoger op 385 meldingen, blijkt uit een data-analyse van het ANP.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het treinverkeer rond Den Bosch wordt zaterdagochtend hervat. Eerder was er geen treinverkeer mogelijk tussen Den Bosch en Tilburg en Den Bosch en Boxtel vanwege een spoorverzakking bij Vught.
5 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.
8 uur geledenNIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.
8 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
14 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
19 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
20 uur geleden