Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Keuls bij herdenking: blijf de verhalen over Indië doorvertellen

Keuls bij herdenking: blijf de verhalen over Indië doorvertellen

DEN HAAG (ANP) - De in Nederlands-Indië geboren 92-jarige schrijfster Yvonne Keuls en haar kleindochter Babiche (1994) hebben tijdens de Nationale Herdenking 15 augustus 1945 de erbarmelijke omstandigheden geschetst waarin haar vader het krijgsgevangenschap onder de Japanse bezetting doorstond.

"De mannen werden afgeranseld en zonder eten en drinken weggevoerd. Ze moesten zelf een kamp en daarna een vliegveld voor de Japanners bouwen, in de bloedhitte, maanden achtereen. Velen stierven door de ontberingen. Aat bleef overeind, zo vertelde hij, want hij was wedstrijdzwemmer. Hem kregen ze niet klein", aldus Keuls en haar kleindochter.

Keuls en haar kleindochter vertelden het verhaal van Aat Keuls en 'De 1000 van Amahei', die als krijgsgevangenen op transport werden gesteld om dwangarbeid te verrichten op het eiland Ceram. "Blijf de verhalen vertellen, zodat ze voort blijven leven, het publiek ze hoort en mensen aan het denken worden gezet. Opa vond het belangrijk dat we de verhalen doorvertellen", aldus Babiche Keuls.

Van Dort

Thom de Graaf, voorzitter van de Stichting Nationale Herdenking 15 augustus 1945, stond in zijn introductie even stil bij het overlijden dit jaar van actrice Wieteke van Dort. "Ze vertolkte het gevoel van zoveel Indische mensen in Nederland. We brengen haar een laatste groet", aldus De Graaf.

De Haagse burgemeester Jan van Zanen droeg het gedicht 'Er leven haast geen mensen meer...' van Wim Kan (1911 - 1983) voor. Cabaretier Kan, die zelf in een Japans gevangenkamp zat, vroeg tijdens zijn latere loopbaan meerdere keren aandacht voor deze geschiedenis.

Minuut stilte

Bij de herdenking werden ook kransen gelegd en was er een minuut stilte.

Meer uit Binnenland

A2-racer rijdt 240 kilometer per uur, auto en rijbewijs ingenomen

HOUTEN (ANP) - De politie heeft het rijbewijs en de auto afgepakt van een bestuurder die zondagochtend met bijna 240 kilometer per uur over de snelweg reed. De automobilist werd met zijn Mercedes gelaserd op de A2, waar 100 kilometer per uur de maximumsnelheid is.

28 minuten geleden
Parool blij met aandacht voor Styles-pagina, overweegt bijdrukken

AMSTERDAM (ANP) - Het Parool is "blij en trots" met alle aandacht die de paginagrote advertentie van Harry Styles in de zaterdagkrant genereert. Dat laat hoofdredacteur Michiel Couzy zondag weten aan het ANP. Hij overweegt extra exemplaren van de papieren zaterdageditie bij te laten drukken. In een handgeschreven advertentie bedankte de Britse ster de stad voor de gastvrijheid tijdens zijn tien concerten in de Johan Cruijff ArenA.

11 uur geleden
Twee mannen vrijgelaten na arrestatie bij concert Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - De mannen die zaterdag werden aangehouden voor de verstoring van de openbare orde rond het optreden van rapper Ye in de GelreDome in Arnhem zijn weer vrij na afgelopen avond verhoord te zijn. Dat meldt een woordvoerder van de politie. Het ging om een 22-jarige man uit Schiedam en een 24-jarige man uit Lelystad. Het Openbaar Ministerie gaat over de verdere afhandeling van hun zaak.

11 uur geleden
Afgelopen nacht sliepen 27 asielzoekers in noodopvang in Gieten

GIETEN (ANP) - In de nachtnoodopvang in Gieten in Drenthe hebben in de nacht van zaterdag op zondag 27 asielzoekers overnacht. Dat meldt het Rode Kruis. In de nacht daarvoor sliepen er 25 mensen. In de opvang in sporthal De Goorns is plaats voor 150 mensen.

13 uur geleden
Provocatie blijft uit tijdens eerste show Ye in Arnhem

ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.

21 uur geleden
Zoekactie naar vermiste man Veluwe stilgelegd om aanwezige wolven

EPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.

21 uur geleden
Ye betreedt GelreDome onder gejuich na wekenlange discussie

ARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.

1 dag geleden