'Kerstreclames dit jaar meer op emotie gericht'
AMSTERDAM (ANP) - De kerstreclames van supermarkten zijn dit jaar nog wat meer dan anders op de emotie gericht. "Het gaat nog meer dan anders om thuis samen kerst te vieren in een klein gezelschap", zegt marketingdeskundige Erwin Wijman. Het valt hem daarom wel op dat de meeste reclames in het vaste patroon blijven dat de winkelketens toch al hanteren en daardoor erg veel op elkaar lijken. "Ik mis een mooi verhaal in die reclames."
Zo speelt in de Albert Heijn-reclame het gezin van de filiaalmanager weer de hoofdrol en is ook bij Jumbo het vaste gezin met vader Frank Lammers weer van de partij. Alleen Plus lijkt voor een wat andere insteek te hebben gekozen met de reclame met de buschauffeur die de vergeten portemonnee van een vaste reiziger gaat langsbrengen en wordt uitgenodigd om mee te eten. "Die hebben een poging gedaan", zegt Wijman. "Maar de reclame is dan weer wat algemeen. Hij zou ook voor het bestrijden van eenzaamheid onder ouderen gemaakt kunnen zijn."
Voor goede voorbeelden van bedrijven die veel werk maken van hun kerstreclame, wijst Wijman op de Britse warenhuisketen John Lewis die elk jaar met dure reclames komt die "een soort kleine speelfilmpjes zijn". Ook drankenproducent Coca-Cola kan er wat dat betreft wat van volgens hem.
Verhaal
Dit jaar ging verder de reclame van de Duitse apotheekketen Doc Morris rond op het internet. Daarin doet een opa maandenlang oefeningen met een gewicht zodat hij tijdens de kerst zijn kleindochter kan optillen om de piek op de kerstboom te zetten. "Dat soort reclames vertellen een verhaal en brengen de emoties naar boven. Dat heb ik minder met de supermarktreclames in Nederland."
Merkenkenner Paul Moers is wat positiever over de Nederlandse reclames en denkt dat de toon goed getroffen is. Hem valt verder op dat zelfs de discountsupermarkten dit jaar hebben gekozen voor reclames die samenzijn benadrukken en wat minder over de lage prijzen gaan. "Het gaat veel meer om aandacht voor elkaar en delen dit jaar."
Knokken om marktaandeel
Moers verwacht echter niet dat die trend aanhoudt als de coronacrisis geweken is. "Ik ben bang dat het dan weer gewoon knokken wordt om het marktaandeel." Daarop hoefde dit jaar niet te worden ingespeeld, want het geld rolt bij de supermarkten dit jaar haast als vanzelf binnen.
De trend dat kerst steeds belangrijker wordt in verhouding tot Sinterklaas zet volgens Wijman wel door. "Het is goed mogelijk dat steeds meer bedrijven met een speciale kerstreclame zullen komen."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nike ging vrijdag hard onderuit op de beurzen in New York. De sportkledingfabrikant presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, maar zag de verkopen in China voor het zesde kwartaal op rij dalen. Het bedrijf ondervindt ook de gevolgen van de hogere handelstarieven van president Donald Trump, die de marges negatief beïnvloeden. De winst viel daardoor een derde terug ten opzichte van een jaar eerder.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Shein krijgt in Frankrijk een boete van 10.000 euro voor iedere keer dat de Chinese webwinkel nog een sekspop verkoopt zonder een leeftijdscheck te hebben gedaan. Dat is de uitkomst van een rechtszaak in Parijs. De Franse regering had zo'n leeftijdsverificatie geëist voordat externe verkopers hun producten weer mochten aanbieden via het platform in het land.
6 uur geleden