Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kerstboombranche optimistisch over verkoop ondanks inflatie en WK

Kerstboombranche optimistisch over verkoop ondanks inflatie en WK

BOEKEL (ANP) - De hoge inflatie en het WK voetbal zitten de kerstbomenverkoop waarschijnlijk niet in de weg, denkt de kerstboombranche. Volgens voorzitter Gerard Krol van de Vereniging voor Nederlandse Kerstbomenkwekers (VNK) zou het zelfs kunnen dat er straks ook nog een markt ontstaat voor oranje gespoten kerstbomen.

"Als Nederland een paar rondes verder komt in Qatar kan daar een markt voor zijn", aldus de branchevoorman, die zelf ook kweker is. "We kunnen ze wel oranje spuiten, maar dat heb ik nu nog niet gedaan hoor. Normaal spuiten we eigenlijk zo min mogelijk op bomen en leveren we ze gewoon natuurlijk af." Hij maakt zich er ook niet druk om dat het WK voor mensen een reden zou kunnen zijn om de kerstboom een jaartje over te slaan of uit te stellen.

De VNK rekent voor de komende feestdagenperiode vooralsnog op een verkoop van zo'n 2,2 miljoen tot 2,5 miljoen kerstbomen. Daarmee zou de verkoop vergelijkbaar uitpakken met vorig jaar. Krol schat in dat ruwweg de helft van de bomen afkomstig zal zijn van Nederlandse bodem, de rest uit landen als Duitsland en Denemarken. De Servische spar of fraserspar worden veel in Nederland gekweekt, terwijl de nordmann doorgaans van over de grens komt.

Kunstbomen

Volgens de kweker leert de ervaring dat mensen in tijden van economische crisis toch liever niet bezuinigen op hun kerstboom. Hij wijst er ook op dat kunstbomen dit jaar erg duur zijn geworden, terwijl echte kerstbomen volgens hem maar een paar euro in prijs omhooggaan. "Alles wordt natuurlijk duurder. Maar als een boom vorig jaar 35 euro kostte wordt het nu niet opeens 45 euro."

"Ondanks de droge warme zomer is de kwaliteit van de bomen goed", geeft Krol daarnaast aan. Er is dit jaar volgens hem amper sprake geweest van schade door de hitte. Mogelijk dat de bomen in eerdere jaren al wat gewend zijn geraakt aan het warmere weer, oppert hij. Het duurt vaak wel zo'n tien jaar tot een kerstboom volgroeid is.

Kerstbomenkwekers leveren hun bomen aan bijvoorbeeld tuincentra en bouwmarkten. Volgens Krol gaat de verkoop bij de meeste afnemers pas in het weekend van 26 november van start. De VNK telt ruim dertig leden. Dat zijn de grotere Nederlandse kerstbomenkwekers. Voor deze ondernemers zijn kerstbomen wel vaak een bijverdienste.

Meer uit Financieel

President Duitse centrale bank: economie kan 1 procent groeien

ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.

2 uur geleden
Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.

2 uur geleden
Wall Street wint na banenrapport VS, Tesla en SpaceX bij winnaars

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.

2 uur geleden
Minister Italië wil duidelijkheid van Lagarde over einde bij ECB

ROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.

4 uur geleden
Na Samsung verhoogt ook Google prijs telefoons vanwege chiptekort

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.

4 uur geleden
Chipbedrijven stuwen AEX-index naar flinke plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.

6 uur geleden
G7-landen akkoord over vrijgave diesel na dreigement Trump

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".

7 uur geleden