Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kernfusie-expert: energie uit wind en zon blijft hard nodig

Kernfusie-expert: energie uit wind en zon blijft hard nodig

EINDHOVEN (ANP) - De techniek achter kernfusie is volop in ontwikkeling, maar volgens kernfusie-expert Marco de Baar blijft het in de tussentijd zeker noodzakelijk om in windmolens en zonnepanelen te investeren. De komende decennia blijft de bijdrage die kernfusie aan vergroening zal leveren nog "verschrikkelijk beperkt", zei hij tijdens een bijeenkomst over kernfusie van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE).

"Politici aan de populistische kant van het spectrum zeggen weleens: je moet niet inzetten op zon en wind, want fusie komt eraan. Maar zonder zon en wind kom je er niet uit", aldus De Baar, die hoogleraar is aan de TU Eindhoven. Hij is tevens directeur van het Dutch Institute for Fundamental Energy Research (DIFFER).

Steeds meer landen mikken in hun klimaatbeleid op klimaatneutraliteit in 2050. Dat geldt ook voor de EU en Nederland. Kernfusie kan de komende jaren in elk geval geen bijdrage leveren, doordat de technologie nog niet klaar is.

ITER

Momenteel is in Zuid-Frankrijk ITER in aanbouw, een experimentele kernfusiereactor. Daarin worden straks deuterium en tritium gefuseerd. Als het lukt om de reactie goed aan te gang te houden, komt er tien keer zoveel energie uit als erin wordt gestopt. Met een geringe hoeveelheid grondstoffen kan zo een grote hoeveelheid energie worden opgewekt.

Hoogleraar De Baar verwacht dat het ergens tussen 2035 en 2050 zal lukken om een demonstratiereactor te bouwen die rendabel, goed te onderhouden en veilig is. Het ontwerp daarvoor is er ook nog niet. In Europa wordt daarvoor gemikt op 2030.

General Fusion

De planning is dat bij ITER tegen 2026 het eerste plasma in de fusiereactor gaat. Extreem krachtige elekromagneten houden dat plasma in bedwang, terwijl het tot zo’n 150 miljoen graden wordt verwarmd. Tussen 2035 en 2038 draait ITER pas op volle toeren, vertelde De Baar. Voor die tijd kan wel al een begin worden gemaakt met de bouw van de opvolger van de onderzoeksreactor. Sommige commerciële bedrijven hopen al eerder geld te verdienen met kernfusiereactors. Het Canadese General Fusion hoopt dat in de jaren 30 van deze eeuw al voor elkaar te krijgen, vertelde een woordvoerder namens dat bedrijf tijdens de onlinebijeenkomst.

Kernfusie heeft veel voordelen. Het is stabiel, schoon en er is geen risico op een meltdown, zoals bij ‘gewone’ kerncentrales, waar kernsplijting wordt toegepast. Ook radioactieve straling is veel minder problematisch. De reactorwand wordt weliswaar radioactief, maar na 100 jaar is die "compleet koud", aldus de hoogleraar. Afval uit de huidige kerncentrales blijft veel langer gevaarlijk.

Meer uit Binnenland

Advocaat Ali B wil vrijspraak voor aanranding Jill Helena

AMSTERDAM (ANP) - De advocaat van Ali B heeft donderdag betoogd dat de rapper moet worden vrijgesproken van het aanranden van Jill Helena. Eerder op de dag zei het Openbaar Ministerie het hof ook te vragen om vrijspraak voor dit punt.

56 minuten geleden
Twee verdachten aangehouden om vuurwerk bij Ajax- FC Groningen

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een 30-jarige Amsterdammer en een 17-jarige jongen uit Veldhoven aangehouden vanwege betrokkenheid bij het vuurwerkincident tijdens het Eredivisieduel tussen Ajax en FC Groningen. Zij worden verdacht van dwang, openlijke geweldpleging en huisvredebreuk, meldt de politie donderdag.

1 uur geleden
Save the Children: kinderen in noodopvang in onveilige situatie

DEN HAAG (ANP) - Hulporganisatie Save the Children Nederland wil dat kinderen die in onveilige situaties in noodopvanglocaties wonen zo snel mogelijk een nieuwe plek krijgen. Volgens de organisatie verblijven er zo'n 750 kinderen in opvanglocaties voor asielzoekers "die uitermate onveilig en schadelijk voor hen zijn".

2 uur geleden
Toezichthouders kijken of Odido klantgegevens te lang bewaarde

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) onderzoekt of provider Odido gegevens van klanten te lang bewaart. Daarnaast kijkt de privacytoezichthouder samen met de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI) of het bedrijf informatie van klanten goed heeft beveiligd. Bij de recente datadiefstal bij Odido werden ook gegevens buitgemaakt van mensen die al jaren geen klant meer zijn.

3 uur geleden
Eikenprocessierups duikt door warmte en zon vroeger op dan ooit

HENGELO (ANP) - De eerste eikenprocessierupsen van dit voorjaar zijn al gesignaleerd, vroeger dan ooit eerder in Nederland. Kenniscentrum Eikenprocessierups laat weten dat de beestjes, die later in het seizoen voor veel hinder kunnen zorgen, begin deze week in Hengelo (Overijssel) zijn waargenomen.

3 uur geleden
Advocaat Ali B vraagt om vrijspraak van verkrachting in Heiloo

AMSTERDAM (ANP) - De advocaat van Ali B heeft bij het gerechtshof in Amsterdam gepleit om de rapper in hoger beroep vrij te spreken van het aanranden en verkrachten van een vrouw tijdens een schrijverskamp in Heiloo in augustus 2018.

3 uur geleden
Man vast in onderzoek neerschieten Iraniër Schoonhoven

SCHOONHOVEN (ANP) - Een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is woensdagavond in Duitsland opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij het neerschieten van een politiemedewerker van Iraanse afkomst in Schoonhoven. De beschieting was vorige week donderdag, de 36-jarige politiemedewerker raakte zwaargewond.

4 uur geleden