Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kernenergie geen taboe voor Volt en D66

Kernenergie geen taboe voor Volt en D66

DEN HAAG (ANP) - Voor de progressieve stemmer valt wat te kiezen wat betreft kernenergie. Waar men voorheen vrijwel uitsluitend bij rechtse partijen als de VVD terecht kon, lijkt kernenergie ook voor progressievere partijen geen taboe meer. De kans is groot dat het onderwerp na de verkiezingen op de formatietafel ligt.

Hoewel kernenergie zich volgens D66 "eerst moet bewijzen", vindt die partij niet dat de optie al in de prullenmand kan. Nieuwkomer Volt vindt het zelfs noodzakelijk in een schone energiemix.

Schone energie komt volgens Volt-leider Laurens Dassen nog te langzaam op gang. "Mogelijk is de aarde al in 2030 anderhalve graden warmer dan in 1900. We lopen ontzettend achter de feiten aan." Volt is geen fan van kernenergie, maar volgens Dassen is de luxe er nu niet om het niet te gebruiken. Als het aan zijn partij ligt, komt er dan ook binnen tien jaar een kerncentrale bij Borssele of op de Maasvlakte. "Dat lukt als we internationaal samenwerken."

Locatie nieuwe centrale

De locatie van een nieuwe centrale ligt gevoelig. VVD-leider Mark Rutte haalde zich de woede van Groningers op de hals door te opperen dat een nieuwe centrale wel in de noordelijke provincie kan komen. De Maasvlakte wordt al jaren als optie genoemd.

GroenLinks is mordicus tegen kernenergie. Volgens die progressieve partij kost de bouw van een kerncentrale tientallen jaren en is het bovendien te duur. "Daar wacht de klimaatcrisis niet op", staat in het partijprogramma. GroenLinks ziet vooral heil in energie uit zon en wind.

Voordelen

D66 positioneert zich tussen GroenLinks en Volt. Vertrekkend Kamerlid Matthijs Sienot ziet de voordelen van kernenergie: het neemt minder ruimte in dan zonnecellen en levert ook stroom als de zon niet schijnt. Maar het is volgens hem nu nog te duur in vergelijking met wind- en zonne-energie, en de bouw van een centrale kost veel CO2 vanwege het benodigde staal en beton.

Dassen denkt juist dat kernenergie onmisbaar wordt, vanwege de groeiende energievraag. De partij wil inzetten op waterstof als schone brandstof, maar de productie daarvan kost veel stroom. "Kerncentrales kunnen die stroom opwekken." Hij wil dat de overheid garant staat voor de nu nog vaak dure leningen, zodat de markt sneller financiering voor een centrale rond krijgt. Subsidies zijn voor Volt ook een optie.

Zonder subsidies

D66 wil juist dat kernenergie er op eigen kracht komt, zonder subsidies vanuit de overheid. Sienot wil dat de markt het eerst zelf verder ontwikkelt tot het rendabel is, net zoals met zonne- en windenergie. "We moeten netjes omgaan met de portemonnee van de belastingbetaler."

Sienot vraagt zich zelfs af of kernenergie nog wel nodig is. Hij zegt dat het pas vanaf 2030 een optie is met "een bescheiden winst" en dan mogelijk al is ingehaald door wind en waterstof. "Het huis staat in brand en we hebben snel een brandblusser nodig", zegt hij. "Kernenergie is die brandblusser niet."

Meer uit Politiek

Yeşilgöz: nog niet onveiliger door schrappen hulptroepen VS

BRUSSEL (ANP) - Dat de Verenigde Staten minder versterkingen reserveren voor de verdediging van Europa, maakt Europa volgens defensieminister Dilan Yeşilgöz nog niet onveiliger. "Ik denk niet dat het zo'n vaart zal lopen", zei ze na overleg met NAVO-collega's.

26 minuten geleden
Uitzondering voor boskap in Natura 2000-gebieden verdwijnt

DEN HAAG (ANP) - Een uitzondering die de drempel verlaagt voor boskap in Natura 2000-gebieden, verdwijnt. Wie in deze beschermde gebieden bos weghaalt, moet ook weer ergens bomen terugplanten, staat in een voorstel dat landbouw- en natuurminister Jaimi van Essen (D66) heeft gepubliceerd voor reacties.

59 minuten geleden
Tielen wil meer nadruk op taalonderwijs nu resultaten uitblijven

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) gaat extra nadruk leggen op taalonderwijs. Dat meldt de bewindsvrouw in een Kamerbrief. Sinds 2022 wordt ingezet op taal en rekenen, omdat het niveau van leerlingen op basisvaardigheden daalt. "Maar na vier jaar hadden de resultaten echt beter moeten zijn", aldus Tielen, die benadrukt dat in onderzoeken naar voren komt dat het vooral met het taalniveau van leerlingen slecht gesteld is.

21 uur geleden
Kabinet past wapenwet aan en verplicht psychologisch onderzoek

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat de wet over wapens en munitie aanpassen. Daarmee wordt in elk geval een psychologisch onderzoek verplicht voor mensen die een wapenvergunning willen of hebben, schrijft minister David van Weel (Justitie, VVD) aan de Tweede Kamer. Ook denkt hij aan strengere regels om thuis wapens te bewaren, en aan nieuwe eisen over kennis van wapens.

22 uur geleden
Van Essen: herstel natuur belangrijker dan stikstof in de Peel

GRIENDTSVEEN (ANP) - Het herstellen van de natuur in de Peel door onder meer te zorgen voor voldoende water, is "eigenlijk belangrijker dan stikstof", zegt landbouwminister Jaimi van Essen (D66). De Peel is een van de gebieden waar de natuur er het slechtst aan toe is, onder meer door stikstof en verdroging. Net als voor de Veluwe is daar woensdag een akkoord ondertekend over een regionale aanpak voor natuurherstel en ervoor te zorgen dat er weer vergunningen verleend kunnen worden.

1 dag geleden
Arib legt geschil met presidium Tweede Kamer bij na mediation

DEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib heeft haar conflict met het presidium van de Tweede Kamer bijgelegd, schrijft de huidige voorzitter Thom van Campen in een brief. Het conflict ging over het onderzoek dat het presidium in 2022 naar Arib liet instellen na twee anonieme brieven over haar gedrag. Na mediation zijn Arib en het presidium tot een oplossing gekomen.

1 dag geleden
Kabinet geeft zich vier jaar om afhankelijkheid VS te verkleinen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil over vier jaar, samen met Europese bondgenoten, een plan in gang hebben gezet om de afhankelijkheid van de Verenigde Staten voor de veiligheid van het Nederlandse grondgebied sterk te verminderen. Dat staat in de internationale veiligheidsstrategie die minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd.

1 dag geleden