Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kernenergie geen taboe voor Volt en D66

Kernenergie geen taboe voor Volt en D66

DEN HAAG (ANP) - Voor de progressieve stemmer valt wat te kiezen wat betreft kernenergie. Waar men voorheen vrijwel uitsluitend bij rechtse partijen als de VVD terecht kon, lijkt kernenergie ook voor progressievere partijen geen taboe meer. De kans is groot dat het onderwerp na de verkiezingen op de formatietafel ligt.

Hoewel kernenergie zich volgens D66 "eerst moet bewijzen", vindt die partij niet dat de optie al in de prullenmand kan. Nieuwkomer Volt vindt het zelfs noodzakelijk in een schone energiemix.

Schone energie komt volgens Volt-leider Laurens Dassen nog te langzaam op gang. "Mogelijk is de aarde al in 2030 anderhalve graden warmer dan in 1900. We lopen ontzettend achter de feiten aan." Volt is geen fan van kernenergie, maar volgens Dassen is de luxe er nu niet om het niet te gebruiken. Als het aan zijn partij ligt, komt er dan ook binnen tien jaar een kerncentrale bij Borssele of op de Maasvlakte. "Dat lukt als we internationaal samenwerken."

Locatie nieuwe centrale

De locatie van een nieuwe centrale ligt gevoelig. VVD-leider Mark Rutte haalde zich de woede van Groningers op de hals door te opperen dat een nieuwe centrale wel in de noordelijke provincie kan komen. De Maasvlakte wordt al jaren als optie genoemd.

GroenLinks is mordicus tegen kernenergie. Volgens die progressieve partij kost de bouw van een kerncentrale tientallen jaren en is het bovendien te duur. "Daar wacht de klimaatcrisis niet op", staat in het partijprogramma. GroenLinks ziet vooral heil in energie uit zon en wind.

Voordelen

D66 positioneert zich tussen GroenLinks en Volt. Vertrekkend Kamerlid Matthijs Sienot ziet de voordelen van kernenergie: het neemt minder ruimte in dan zonnecellen en levert ook stroom als de zon niet schijnt. Maar het is volgens hem nu nog te duur in vergelijking met wind- en zonne-energie, en de bouw van een centrale kost veel CO2 vanwege het benodigde staal en beton.

Dassen denkt juist dat kernenergie onmisbaar wordt, vanwege de groeiende energievraag. De partij wil inzetten op waterstof als schone brandstof, maar de productie daarvan kost veel stroom. "Kerncentrales kunnen die stroom opwekken." Hij wil dat de overheid garant staat voor de nu nog vaak dure leningen, zodat de markt sneller financiering voor een centrale rond krijgt. Subsidies zijn voor Volt ook een optie.

Zonder subsidies

D66 wil juist dat kernenergie er op eigen kracht komt, zonder subsidies vanuit de overheid. Sienot wil dat de markt het eerst zelf verder ontwikkelt tot het rendabel is, net zoals met zonne- en windenergie. "We moeten netjes omgaan met de portemonnee van de belastingbetaler."

Sienot vraagt zich zelfs af of kernenergie nog wel nodig is. Hij zegt dat het pas vanaf 2030 een optie is met "een bescheiden winst" en dan mogelijk al is ingehaald door wind en waterstof. "Het huis staat in brand en we hebben snel een brandblusser nodig", zegt hij. "Kernenergie is die brandblusser niet."

Meer uit Politiek

Dwangsom niet meer mogelijk voor lang wachtende asielzoekers

DEN HAAG (ANP) - Asielzoekers die al te lang wachten op een besluit over hun verblijfsstatus kunnen daarvoor geen dwangsommen meer aanvragen bij de rechter. De Eerste Kamer is akkoord gegaan met een voorstel van asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister wil het nu binnen een week doorvoeren.

8 uur geleden
Jetten vindt akkoord EU-begroting dit jaar geen noodzaak

DEN HAAG (ANP) - Het is niet noodzakelijk om dit jaar al een akkoord te bereiken over de nieuwe Europese meerjarenbegroting, zei premier Rob Jetten dinsdag in de Tweede Kamer tijdens een debat over de komende EU-top. Volgens de huidige Ierse voorzitter is het noodzakelijk om eind dit jaar een akkoord te hebben over het budget.

8 uur geleden
Berendsen: er moet nieuw voorstel EU-meerjarenbegroting komen

LUXEMBURG (ANP) - Er moet een nieuw voorstel komen voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034, zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) dinsdag na afloop van een vergadering met EU-ministers. "Wat er nu ligt, is absoluut geen basis voor een akkoord. Dat betekent dat er een nieuw voorstel moet komen, op basis van waar we wel een akkoord kunnen bereiken."

12 uur geleden
Meldpunt voor buitenlandse intimidatie vertraagd tot medio 2028

DEN HAAG (ANP) - De komst van een extern meldpunt voor buitenlandse intimidatie laat nog lang op zich wachten. "Op dit moment is livegang medio 2028 bij een spoedige wetsbehandeling realistisch", meldt het kabinet maandag aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Coalitie biedt nog geen alternatieven om belastingplan te redden

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA bieden oppositiepartijen nog geen concrete voorstellen om het belastingplan aan te passen en zo aan een meerderheid te helpen. In het debat over het pakket aan belastingen voor volgend jaar zeiden de partijen af en toe wel dat ze ook niet blij zijn met bepaalde maatregelen, maar ze gingen niet in op alternatieve opties.

1 dag geleden
Kabinet wil vaccinatieverplichting bij kippen tegen salmonella

DEN HAAG (ANP) - Om salmonellabesmetting bij leghennen te bestrijden, wil staatssecretaris Silvio Erkens (Voedselzekerheid, VVD) volgend jaar een vaccinatieverplichting invoeren. De afgelopen jaren is het aantal besmettingen bij kippen met salmonella enteritidis gestegen tot boven de Europese norm van 2 procent.

1 dag geleden
Berendsen: Nederland staat open voor visarestricties Russen

LUXEMBURG (ANP) - Nederland staat open voor visarestricties van de EU tegen Russen, zei minister Tom Berendsen (Buitenland) bij aankomst in Luxemburg. Hij laat in het midden voor welke Russen beperkingen moeten gaan gelden. Er wordt gesproken over restricties voor Russische diplomaten, voormalige soldaten en burgers.

1 dag geleden