Kernenergie absoluut nodig om klimaatdoelen te halen, zegt IEA
BRUSSEL (ANP/RTR) - Kernenergie is absoluut nodig om de wereldwijde klimaatdoelstellingen te realiseren. Dat zei topman Fatih Birol van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) op de Kernenergietop in Brussel. "Zonder de steun van kernenergie hebben we geen kans om onze klimaatdoelstellingen op tijd te bereiken", aldus Birol.
Duurzame energiebronnen zoals zonne-energie en wind- en waterkracht zullen volgens hem een belangrijke rol spelen op het gebied van de opwekking van elektriciteit. Maar vooral in landen die weinig mogelijkheden hebben voor duurzame energie, is volgens Birol kernenergie nodig.
Ook Europese leiders en nucleaire experts roepen tijdens de top in Brussel op tot een heropleving van kernenergie, na de geleidelijk afbouw van die sector in de afgelopen jaren. De politieke drang om kernenergie, een koolstofarme energiebron, uit te breiden, wordt gedreven door het streven om de ambitieuze Europese klimaatdoelstellingen te verwezenlijken.
Belangstelling toegenomen
Kernenergie raakte in Europa uit de gratie door bezorgdheid over de veiligheid na de Japanse kernramp in Fukushima in 2011. Duitsland besloot daarop onmiddellijk zes kerncentrales te sluiten en het gebruik van de resterende kernreactoren geleidelijk af te bouwen. De laatste Duitse kerncentrale werd in april 2023 gesloten.
De belangstelling voor kernenergie is sinds 2022 echter weer toegenomen. Dat komt door de noodzaak om alternatieve energiebronnen te vinden voor het weggevallen Russische gas na de invasie van Oekraïne in 2022, en de toezegging van de Europese Unie om de netto-uitstoot van broeikasgassen tegen 2030 met 55 procent te verminderen.
Ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zei op de top in Brussel dat het verlengen van de levensduur van bestaande kerncentrales kan helpen de klimaatdoelen te halen. Wel gaf ze aan dat nucleaire technologieën voor uitdagingen staan, waaronder het veiligstellen van financiering, en dat recente projecten het budget hebben overschreden en achterlopen op schema.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De Franse regering treft voorbereidingen om webwinkel Shein tijdelijk te blokkeren, maakt het ministerie van Financiën in Parijs bekend. De maatregel volgt op grote ophef die het afgelopen weekend ontstond toen op kinderen lijkende sekspoppen te zien waren op de website van de onlinewinkel. De Franse regering is van plan Shein in de ban te doen totdat "het platform aan de autoriteiten laat zien dat al zijn inhoud voldoet aan onze wet- en regelgeving".
56 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag bijna vlak geopend. Een dag eerder waren er verliezen door zorgen bij beleggers op Wall Street over de sterk gestegen waarderingen van grote techbedrijven door het optimisme over AI. Chipbedrijf Advanced Micro Devices (AMD), dat ook een belangrijke speler is op AI-gebied, meldde kwartaalcijfers en werd daarop 1,7 procent lager gezet.
1 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Hamburgerketen McDonald's heeft in het afgelopen kwartaal meer omzet behaald doordat klanten bij een bezoek gemiddeld meer uitgaven. De fastfoodketen profiteerde van acties en prijsverlagingen om meer klanten aan te trekken die op de kosten letten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Chinese webwinkel Shein, bekritiseerd in Frankrijk wegens de verkoop van sekspoppen die op kinderen lijken, opende woensdag zijn allereerste fysieke winkel ter wereld in Parijs. De opening vond plaats onder strenge bewaking van oproerpolitie bij het luxe warenhuis tegenover het stadhuis van Parijs. Kinderrechtenactivisten protesteerden daar tegen de komst van de winkel.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Energieleverancier Eneco neemt Gulf Gas + Power over. Dat bedrijf levert energie aan Nederlandse midden- en kleinbedrijven (mkb'ers) en heeft meer dan 30.000 klanten. Eneco en Gulf Gas + Power melden geen financiële details over de overname.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met duizend extra medewerkers, extra busjes, uitgebreidere sorteercentra en meer bezorgdagen denkt PostNL klaar te zijn voor de drukke feestdagenperiode. In aanloop naar Black Friday, gevolgd door Sinterklaas, de kerstdagen en nieuwjaar, bezorgen bedrijven als PostNL en DHL ieder jaar miljoenen extra pakketten en poststukken.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Google heeft een schikking getroffen met de maker van de populaire game Fortnite, Epic Games. Het voorstel moet een einde maken aan de rechtszaak die Epic Games in 2020 aanspande.
6 uur geleden