Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kerncentrale Zaporizja weer gekoppeld aan het stroomnet

Kerncentrale Zaporizja weer gekoppeld aan het stroomnet

ENERHODAR (ANP/RTR) - De door Rusland bezette kerncentrale in de Oekraïense regio Zaporizja is weer aangesloten aan het stroomnet, meldt de internationale atoomwaakhond IAEA. De centrale verloor woensdag voor de tweede keer in vijf dagen een verbinding met het net.

De grootste kerncentrale van Europa heeft elektriciteit van elders nodig voor het koelen van nucleair materiaal. Zonder externe stroomvoorziening kan de centrale met eigen dieselgeneratoren de koelsystemen ongeveer tien dagen laten draaien om een nucleair ongeval te voorkomen, aldus de IAEA.

De VN-atoomwaakhond zegt dat het probleem met de stroomtoevoer ontstond door beschietingen. De centrale is sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne meermaals losgekoppeld geweest van het stroomnet. Dat komt doordat in de omgeving herhaaldelijk beschietingen plaatsvinden, waar Rusland en Oekraïne elkaar de schuld van geven. Daarbij raken onder meer elektriciteitskabels beschadigd.

IAEA-hoofd Rafael Grossi maakt zich grote zorgen over de veiligheidssituatie. Hij spreekt over een "zeer zorgwekkende ontwikkeling". De afgelopen dagen reisde hij naar Moskou en Kiev om te praten over de invoering van een veiligheidszone rondom de kerncentrale. Die gesprekken leverden nog geen doorbraak op.

Meer uit Buitenland

Grootste deel Tsjernihiv zonder stroom na Russische droneaanval

TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.

1 uur geleden
WSJ: Iran vuurde raketten af richting basis in Indische Oceaan

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.

6 uur geleden
Iran praat met Japan over toegang Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.

6 uur geleden
New York Times wint zaak rond persvrijheid Pentagon

NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.

8 uur geleden
Trump overweegt militaire operaties Iran af te schalen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.

9 uur geleden
Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

13 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

17 uur geleden