Kerncentrale Zaporizja weer gekoppeld aan het stroomnet
ENERHODAR (ANP) - De kerncentrale van Zaporizja is na herstelwerkzaamheden weer aan het stroomnet gekoppeld. Het Internationaal Atoomenergieagenteschap (IAEA) meldt zondag dat de Oekraïense centrale weer wordt voorzien van de externe stroom die nodig is voor reactorkoeling en andere veiligheidsfuncties.
De reparatie van een hoogspanningslijn was volgens de VN-atoomwaakhond zaterdag klaar. Het Oekraïense energieagentschap Energoatom maakte eerder op zondag bekend dat de zesde en op dat moment enige werkende reactor geen energie meer produceerde en dat voorbereidingen werden getroffen om de unit op een andere manier af te koelen.
De zesde reactor produceerde energie om de kerncentrale van stroom te voorzien, omdat er geen externe toevoer van elektriciteit was. Door aanhoudende beschietingen is in de afgelopen weken schade ontstaan aan hoogspanningskabels en ook aan meerdere gebouwen, met als gevolg dat de energiecentrale meermaals losgekoppeld is geweest van het stroomnet. Oekraïne en Rusland wijzen elkaar aan als verantwoordelijke.
De Verenigde Naties maken zich ernstig zorgen over de veiligheidssituatie en pleiten voor een gedemilitariseerde zone rondom de centrale. Twee medewerkers van het IAEA zijn sinds begin deze maand permanent bij de kerncentrale gestationeerd. Daarvoor had het IAEA geen toegang tot het terrein. De kerncentrale werd aan het begin van de oorlog ingenomen door Russische troepen.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft zaterdag twee Palestijnen gedood in het noorden van de bezette Westelijke Jordaanoever. Het leger beschuldigde de twee ervan Israëlische militairen te hebben aangevallen.
7 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - In Maagdenburg zijn de slachtoffers van de aanslag op de kerstmarkt van precies een jaar geleden herdacht. Op de herdenkingsbijeenkomst verzekerde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz de overlevenden en nabestaanden van de voortdurende steun van zijn regering.
10 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat Washington zijn leidende rol behoudt in de vredesbesprekingen met Rusland. Hij reageert daarmee op opmerkingen van de Franse president Emmanuel Macron, die suggereerde dat Europa opnieuw directe gesprekken met Rusland moet aangaan als de pogingen van de VS mislukken.
10 uur geledenMOSKOU (ANP) - Minstens drie mensen zijn om het leven gekomen en veertig anderen zijn in het ziekenhuis opgenomen na een massale vergiftiging in een pension in Moskou. Dat meldt de Britse krant Daily Mail op basis van een verklaring van lokale autoriteiten.
11 uur geledenVAN HORN (ANP) - Een 33-jarige Duitse heeft zaterdag als eerste rolstoelgebruiker een reis richting de ruimte gemaakt. Michaela Benthaus, die in Nederland woont en werkt, vloog mee in een toeristische vlucht van Blue Origin naar de rand van de dampkring en terug.
12 uur geleden