Kerncentrale Zaporizja weer gekoppeld aan het stroomnet
ENERHODAR (ANP) - De kerncentrale van Zaporizja is na herstelwerkzaamheden weer aan het stroomnet gekoppeld. Het Internationaal Atoomenergieagenteschap (IAEA) meldt zondag dat de Oekraïense centrale weer wordt voorzien van de externe stroom die nodig is voor reactorkoeling en andere veiligheidsfuncties.
De reparatie van een hoogspanningslijn was volgens de VN-atoomwaakhond zaterdag klaar. Het Oekraïense energieagentschap Energoatom maakte eerder op zondag bekend dat de zesde en op dat moment enige werkende reactor geen energie meer produceerde en dat voorbereidingen werden getroffen om de unit op een andere manier af te koelen.
De zesde reactor produceerde energie om de kerncentrale van stroom te voorzien, omdat er geen externe toevoer van elektriciteit was. Door aanhoudende beschietingen is in de afgelopen weken schade ontstaan aan hoogspanningskabels en ook aan meerdere gebouwen, met als gevolg dat de energiecentrale meermaals losgekoppeld is geweest van het stroomnet. Oekraïne en Rusland wijzen elkaar aan als verantwoordelijke.
De Verenigde Naties maken zich ernstig zorgen over de veiligheidssituatie en pleiten voor een gedemilitariseerde zone rondom de centrale. Twee medewerkers van het IAEA zijn sinds begin deze maand permanent bij de kerncentrale gestationeerd. Daarvoor had het IAEA geen toegang tot het terrein. De kerncentrale werd aan het begin van de oorlog ingenomen door Russische troepen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."
46 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir claimt dat sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen van zaterdag zijn begonnen het grootste deel van de Iraanse luchtafweer is uitgeschakeld. Het gaat volgens hem om 80 procent van de luchtafweerinstallaties en daarnaast ook om 60 procent van de lanceerinrichtingen voor de Iraanse ballistische raketten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Kristi Noem vertrekt als minister van Binnenlandse Veiligheid, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Ze wordt eind maart opgevolgd door Markwayne Mullin, de Republikeinse senator van Oklahoma. Het is niet duidelijk waarom Noem vertrekt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet "op alle fronten" voorbereid zijn op een vluchtelingenstroom vanuit het Midden-Oosten, zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) donderdag. Op dit moment is daar nog geen sprake van, "maar we moeten natuurlijk altijd waakzaam blijven."
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd dat de Verenigde Staten zijn land om hulp hebben gevraagd om weerbaarder te zijn tegen drones in de strijd in het Midden-Oosten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat alles moet worden gedaan om een nieuwe oorlog in Libanon te voorkomen. Israël voert al dagenlang aanvallen uit op het land waar de grote sjiitische beweging Hezbollah bewapend is en Iran steunt. Honderdduizenden Libanezen zijn hals over kop op de vlucht geslagen uit plaatsen of wijken die Israël aanvalt of zegt te gaan bombarderen.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - In de zuidelijke buitenwijken van Beiroet is paniek ontstaan na de evacuatieoproep van Israël, ziet hulporganisatie CARE. Woningen, ziekenhuizen en opvanglocaties worden zo snel mogelijk ontruimd. Dat gaat echter moeizaam, omdat de twee belangrijkste uitvalswegen vol staan. De Israëlische krijgsmacht suggereerde donderdag dat een grote escalatie dreigt in het Israëlische offensief tegen Hezbollah.
2 uur geleden