Kerncentrale Zaporizja verliest verbinding met elektriciteitsnet
ZÜRICH (ANP/RTR) - De kerncentrale van Zaporizja (ZNPP), die al snel na de invasie werd bezet door Russische troepen, is zaterdag opnieuw de verbinding kwijtgeraakt met de laatste grote kabel naar buiten, die 750 kilovolt aankan. Drie andere gingen al eerder plat. Dat heeft de nucleaire waakhond IAEA, die nog enkele deskundigen ter plaatse heeft, bekendgemaakt. De VN-organisatie werd geïnformeerd door de Oekraïense technici die de centrale ondanks de oorlog draaiende proberen te houden.
Door een reservelijn kan er via een thermische energiecentrale in de buurt nog wel stroom worden geleverd aan het externe elektriciteitsnet. Door deze voorziening kan de ZNPP ook zelf stroom krijgen als dat nodig zou zijn. De Oekraïense autoriteiten vertelden de IAEA dat de nieuwe loskoppeling een gevolg was van "Russische bombardementen in de zone". Op 25 augustus vond er al een soortgelijk incident plaats. Het verbreken van de verbinding was toen tijdelijk.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
7 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
9 uur geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
10 uur geleden