Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kerncentrale Borssele: wij zijn klaar voor bouw nieuwe reactoren

Kerncentrale Borssele: wij zijn klaar voor bouw nieuwe reactoren

BORSSELE (ANP) - De kerncentrale in het Zeeuwse Borssele wordt waarschijnlijk uitgebreid met twee nieuwe reactoren om aan de groeiende energievraag te voldoen en te helpen met het verlagen van de CO2-uitstoot. Het kabinet geeft de voorkeur aan Borssele voor de bouw. Eind volgend jaar zou een definitief besluit moeten vallen en in 2035 zouden de nieuwe reactoren in gebruik genomen moeten worden. De centrale zelf zegt tegen het ANP er helemaal klaar voor te zijn.

Directeur Carlo Wolters van EPZ, de officiƫle naam van de bijna 50-jarige centrale, geeft aan dat de tijdsplanning van het kabinet realistisch en ook mogelijk is omdat de overheid zelf het voortouw heeft genomen. De overheid kan daarbij risico's afdekken en zorgen dat het project niet verstrikt raakt in regelgeving. Ook moet worden gekozen voor bestaande nucleaire technologie in plaats van experimentele reactoren. "Ga niet tijdens de bouw allerlei dingen uitvinden. Dat is onverstandig."

Het kabinet heeft vooralsnog 5 miljard euro gereserveerd. Voor nieuwe reactoren kunnen de kosten wel oplopen tot 10 miljard euro per stuk, dus er zullen ook andere geldschieters gevonden moeten worden. "Wat belangrijk is, is dat de overheid aan de voorkant van het financieringsmodel gaat zitten. Als andere partijen zien dat de overheid er voor een significant deel inzit dan zorgt dat voor vertrouwen."

Kandidaten

Wolters stelt dat er drie logische kandidaten zijn om de reactoren te bouwen, het Franse Areva, het Amerikaanse Westinghouse en het Zuid-Koreaanse KEPCO. "Alle partijen willen graag meedoen. Nederland wordt gezien als een land waar je goed in kunt investeren. De hoge energieprijzen in Nederland maken investeringen aantrekkelijk en ons land kent een stabiel politiek klimaat."

De directeur zegt dat er voldoende ruimte is voor uitbreiding van de centrale aan de Westerschelde. "De infrastructuur is al aanwezig en er is fysieke ruimte. De kolencentrale op ons terrein is gesloopt en we hebben voldoende koelwater."

Onderzoek

Bij Borssele werken nu ongeveer vierhonderd mensen. Wolters denkt dat er straks achthonderd mensen extra nodig zijn. "Het vinden van personeel blijft belangrijk. Maar als wij positief in het nieuws komen lopen gelijk de sollicitaties binnen. Mensen worden aangetrokken door een miljardenproject. Ook hebben we goede contacten met scholen in de regio. We hebben met de bestaande centrale een uitstekend opleidingsinstituut."

Er wordt wel eerst onderzoek gedaan naar het draagvlak in de omgeving voor de uitbreiding. Wolters zegt dat er zorgen zijn over de vele betonwagens die nodig zijn en de bouw van hoogspanningsmasten en koeltorens, net als huisvesting van nieuwe werknemers en dat deze zorgen in het project meegenomen moeten worden.

"De mensen denken er wel over na. Het wordt natuurlijk een enorm project. Maar het besef dat kernenergie nodig is begint steeds meer door te sijpelen. We moeten laten zien dat het veilig en verantwoord is."

Meer uit Financieel

Rusland verlengt exportverbod op benzine tot eind 2026

MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland verlengt het verbod op de export van benzine tot het einde van dit jaar. Het Russische exportverbod op diesel wordt opgeheven "als de markt herstelt", meldt het Russische persbureau Interfax op basis van uitspraken van vicepremier Alexander Novak.

8 uur geleden
VodafoneZiggo: niet actief gejaagd op Odido-klanten na hack

AMSTERDAM (ANP) - VodafoneZiggo is na de hack bij Odido "niet actief gaan jagen" op klanten van dat telecombedrijf. Dat zegt financieel topman Ritchy Drost van VodafoneZiggo in een interview in Het Financieele Dagblad.

10 uur geleden
Kleine bedrijven stappen naar rechter VS om nieuwe importtarieven

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump wordt geconfronteerd met nieuwe juridische procedures tegen de recentste reeks wereldwijde Amerikaanse importheffingen die deze week zijn ingegaan. Kleine bedrijven hebben twee rechtszaken aangespannen bij de Amerikaanse handelsrechtbank in New York.

13 uur geleden
Nvidia investeert fors in AI-datacenters in Zuid-Korea

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia investeert 1 miljard dollar in de Zuid-Koreaanse internet- en cloudprovider Naver om de bouw van een AI-datacenter in Zuid-Korea te financieren. Naver gaat de omvang van de faciliteit meer dan verdrievoudigen, aldus Nvidia. De locatie zal gebruikmaken van Nvidia's hardware voor kunstmatige intelligentie.

14 uur geleden
Verenigde Staten gaan verbod op import Mexicaans vee opheffen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heft binnenkort een verbod op de import van Mexicaans vee op. Het verbod dreef de Amerikaanse rundvleesprijzen afgelopen jaar op tot recordhoogtes, wat de portemonnee van Amerikaanse consumenten raakte en druk zette op de regering-Trump om de kosten te verlagen.

15 uur geleden
Reisplatform Trip.com krijgt Chinese miljoenenboete

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Chinese toezichthouders hebben reisboekingsplatform Trip.com een boete opgelegd van bijna 5,2 miljard yuan, omgerekend ruim 672 miljoen euro. De grootste onlinereisorganisatie van China heeft misbruik gemaakt van zijn dominante marktpositie, stelt markttoezichthouder SAMR na maandenlang onderzoek.

16 uur geleden
Nvidia investeert fors in AI-datacenters in Zuid-Korea

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia investeert 1 miljard dollar in de Zuid-Koreaanse internet- en cloudprovider Naver om de bouw van een AI-datacenter in Zuid-Korea te financieren. Naver gaat de omvang van de faciliteit meer dan verdrievoudigen, aldus Nvidia. De locatie zal gebruikmaken van Nvidia's hardware voor kunstmatige intelligentie.

22 uur geleden