Kennisveiligheid hoog op agenda van universiteiten
DEN HAAG (ANP) - Om spionage tegen te gaan, werken universiteiten aan een nieuwe richtlijn voor kennisveiligheid. Het is bovendien "staande praktijk" bij universiteiten om screening en risicobeoordelingen toe te passen, laat Vereniging van Universiteiten VSNU weten. De vereniging reageert op de uitzetting van twee vermeende Russische spionnen.
Volgens de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) hadden de twee het gemunt op de Nederlandse hightechsector. Ze zochten informatie over kunstmatige intelligentie, halfgeleiders en nanotechnologie. De AIVD meldt dat de Russen daartoe contact legden met medewerkers van bedrijven en een instelling in het hoger onderwijs. Welke instelling dat was, is niet bekendgemaakt.
De VSNU stelt dat universiteiten "per definitie open instellingen voor kennisdeling en internationale samenwerking" zijn. Hun hoogwaardige kennis "is uiteraard ook voor anderen interessant, niet altijd met de juiste bedoelingen". Bovenop de voorzorgsmaatregelen die al bestaan, is de sector "op eigen initiatief begonnen aan het opstellen van een richtlijn voor kennisveiligheid", aldus de VSNU. De organisatie noemt dat een "complex vraagstuk".
In de reactie benadrukt de VSNU verder dat de nationale veiligheid "de verantwoordelijkheid van de Rijksoverheid is en blijft".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Oud-voetballer Quincy Promes heeft afgelopen zomer voor het eerst uitgebreid verklaard over zijn rol bij drugssmokkel. Dat zei zijn advocaat maandag tijdens een zitting in hoger beroep.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n dertig gedupeerden en nabestaanden willen in november gebruikmaken van hun spreekrecht tijdens de behandeling van de strafzaak over de dodelijke explosie aan de Tarwekamp in Den Haag. Daarbij kwamen op 7 december 2024 zes mensen om het leven, vijf raakten gewond.
2 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De politie is maandag opnieuw bezig met zoekacties in en om Overasselt en verwacht dat dat ook de komende dagen nog zo zal zijn. Met specialistische teams wordt gezocht naar voorwerpen en ander bewijsmateriaal. De Mobiele Eenheid ondersteunt daarbij, laat de politie maandagochtend weten.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De publieke omroep heeft maandag bij mediaminister Rianne Letschert officieel een verzoek neergelegd om de licentie van aspirant-omroep Ongehoord Nederland (ON!) in te trekken. Volgens de NPO is daar inmiddels voldoende juridische grondslag voor.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Nederlandse grimeur Arjen Tuiten heeft in de nacht van zondag op maandag een Emmy Award gewonnen voor zijn werk aan een aflevering van de hitserie The Pitt. De 45-jarige make-upartist maakte voor de laatste aflevering in het tweede seizoen, waarin een keizersnede wordt verricht, een realistische replica van het lichaam van de patiënt.
8 uur geledenOEGSTGEEST (ANP) - Stichting Massaschade & Consument gaat Snapchat aanklagen. Het is de tweede keer in korte tijd dat een Nederlandse claimstichting een rechtszaak aanspant tegen het socialemediaplatform.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Wereldhavendagen in Rotterdam hebben meer dan 380.000 bezoekers getrokken. De organisatie van het driedaagse maritieme evenement spreekt van grote drukte, met volle tribunes en volgeboekte excursies. De show op zaterdagavond, die vaak als hoogtepunt wordt gezien, trok tienduizenden bezoekers. Op het programma stonden daar onder meer een verlichte schepenparade, diverse optredens vanaf een vrachtschip en een vuurwerkshow.
18 uur geleden