Kennisveiligheid hoog op agenda van universiteiten
DEN HAAG (ANP) - Om spionage tegen te gaan, werken universiteiten aan een nieuwe richtlijn voor kennisveiligheid. Het is bovendien "staande praktijk" bij universiteiten om screening en risicobeoordelingen toe te passen, laat Vereniging van Universiteiten VSNU weten. De vereniging reageert op de uitzetting van twee vermeende Russische spionnen.
Volgens de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) hadden de twee het gemunt op de Nederlandse hightechsector. Ze zochten informatie over kunstmatige intelligentie, halfgeleiders en nanotechnologie. De AIVD meldt dat de Russen daartoe contact legden met medewerkers van bedrijven en een instelling in het hoger onderwijs. Welke instelling dat was, is niet bekendgemaakt.
De VSNU stelt dat universiteiten "per definitie open instellingen voor kennisdeling en internationale samenwerking" zijn. Hun hoogwaardige kennis "is uiteraard ook voor anderen interessant, niet altijd met de juiste bedoelingen". Bovenop de voorzorgsmaatregelen die al bestaan, is de sector "op eigen initiatief begonnen aan het opstellen van een richtlijn voor kennisveiligheid", aldus de VSNU. De organisatie noemt dat een "complex vraagstuk".
In de reactie benadrukt de VSNU verder dat de nationale veiligheid "de verantwoordelijkheid van de Rijksoverheid is en blijft".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In 2025 zei bijna de helft van de Nederlanders in de twaalf maanden daarvoor vrijwilligerswerk te hebben gedaan. Dit is vrijwel hetzelfde als in 2019, net voor de coronapandemie, maar wel iets lager dan in 2024 en 2023. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek op basis van een onderzoek onder bijna 8000 mensen van 15 jaar of ouder.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg in Den Bosch heeft een hulpverlener een beroepsverbod opgelegd vanwege ernstig alcoholmisbruik, dat leidde tot risico's voor de patiƫntveiligheid. Zijn inschrijving in het BIG-register is doorgehaald.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 182.000 middelbare scholieren horen donderdag of ze geslaagd zijn voor hun eindexamen. Als dat zo is, dan kan de vlag uit, met daaraan de schooltas. Voor wie dat nodig is, volgt binnenkort een herkansing. Pas in het najaar wordt bekendgemaakt hoeveel leerlingen zijn geslaagd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal buitenlandse studenten in Nederland is dit jaar voor het eerst sinds 2006 gedaald. Dit collegejaar staan er in totaal 129.764 ingeschreven voor een volledige opleiding aan een Nederlandse hogeschool of universiteit. Dat is een lichte daling van 133 studenten vergeleken met vorig jaar, constateert de organisatie Nuffic, die zich inzet voor internationalisering in het hoger onderwijs.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - De tablets liggen klaar in Ter Apel voor het nieuwe aanmeldproces dat asielzoekers vanaf vrijdag moeten doorlopen bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Dan gaat het Europees asiel- en migratiepact in met een, zo wordt gehoopt, strengere asielprocedure met snellere doorlooptijd. Nieuw ingerichte loketten die kunnen worden uitgebreid naargelang de drukte, moeten daaraan meehelpen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeenteraad van Amsterdam heeft in meerderheid ingestemd met het coalitieakkoord dat PRO Amsterdam en D66 hebben gesloten. Beide coalitiepartijen stemden voor, de oppositie stemde tegen. PRO Amsterdam en D66 hebben samen 25 van de 45 zetels.
13 uur geledenECHTEN (ANP) - Inwoners en bestuurders van Friesland willen dat de gaswinning in hun provincie stopt. Gedeputeerde Friso Douwstra heeft die boodschap opnieuw overgebracht aan staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei). De Bat liet zich in Echten, in de gemeente De Friese Meren, informeren over onder meer de gas- en zoutwinning en de gevolgen ervan.
14 uur geleden