Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kenniscentrum ziet geringer tekort studentenkamers

Kenniscentrum ziet geringer tekort studentenkamers

UTRECHT (ANP) - Ondanks de groei van het aantal uitwonende studenten na de herinvoering van de basisbeurs, is het kamer- en studiotekort van nu gelijk aan dat van vorig jaar en dus relatief minder: 23.000. Dat zegt kenniscentrum voor studentenhuisvesting Kences, medesamensteller van de Landelijke Monitor Studentenhuisvesting (LMS). Het tekort aan mogelijkheden tot studentenhuisvesting blijft nog wel groeien, maar ook minder dan eerder gevreesd.

Waar het tekort voor 2030 twee jaar geleden nog op 57.000 werd geschat, houdt Kences nu rekening met 42.000 in 2032.

Een en ander is te danken aan de samenwerking van tal van organisaties via het platform Landelijk Actieplan Studentenhuisvesting. Sociale en commerciële vastgoedpartijen, studentenclubs, gemeenten, onderwijsinstellingen en Rijk doen hieraan mee. Door deze samenwerking zijn er nu bouwplannen voor 20.000 tot 30.000 nieuwe studentenwoningen door heel Nederland, telde Kences. In de top twintig grootste studentensteden worden naar verwachting tot en met 2032 14.400 wooneenheden specifiek bestemd voor studenten opgeleverd.

Volgens 'studentenhuisvestingsregisseur' Ardin Mourik komen er ook in andere steden eenheden voor studenten bij, bijvoorbeeld vanaf 2026 in Almere. Daar komen 1750 nieuwe eenheden bij voor studenten uit de omtrek. En ook in Hoofddorp worden 563 nieuwe studio's en kamers gerealiseerd voor mensen die in de omgeving studeren.

Hier zijn nog vooral corporaties mee bezig, maar ook marktpartijen gaan aan de slag, bijvoorbeeld in Eindhoven. Toch zouden die marktpartijen nog wel meer verantwoordelijkheid mogen nemen, vindt Mourik.

De plannen van politiek Den Haag om weer meer particulieren als hospita een kamer te laten verhuren, zijn nog niet in de schattingen meegenomen. Mourik verwacht daar echter veel van. Wel sluit hij niet uit dat er minder aanbod van huurhuizen in het algemeen komt door de recente huurwet van voormalig woonminister Hugo de Jonge, ook al juicht hij het aan banden leggen van bepaalde huurprijzen toe.

Meer uit Binnenland

Tot en met zondag geen treinen tussen Boxmeer en Venray

VENRAY (ANP) - Tussen Boxmeer en Venray rijden tot en met zondag geen treinen, dat meldt een woordvoerder van Arriva. Eerder was al bekend dat er vrijdag geen treinen zouden rijden door de werkzaamheden na de brand in natuurgebied Boschhuizerbergen, ten oosten van Venray.

15 minuten geleden
Acteur Peter Faber (82) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Acteur Peter Faber is overleden. Hij stierf donderdag op 82-jarige leeftijd "vredig in het bijzijn van zijn meest dierbaren", heeft zijn familie vrijdag bekendgemaakt. In zijn lange carrière speelde Faber in talloze films, series en theaterstukken. Twee keer won hij de toonaangevende toneelprijs Louis d'Or.

49 minuten geleden
Ouders betaalden vorig jaar relatief minder voor kinderopvang

DEN HAAG (ANP) - Ouders hebben voor de dagopvang van hun kinderen afgelopen jaar relatief minder betaald dan in 2024, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 kregen ouders waarvan de kinderen naar een kinderdagopvang gingen gemiddeld 68 procent van deze kosten vergoed, ten opzichte van 65 procent in 2024. In totaal ontvingen 719.000 ouders kinderopvangtoeslag.

1 uur geleden
Nederlandse Marine helpt bij doorzoeking gevangenis Sint Maarten

PHILIPSBURG (ANP) - Het mariniersdetachement op Sint Maarten heeft woensdag geholpen bij het doorzoeken van de Penitentiaire Inrichting Point Blanche op het eiland. Aanleiding hiervoor was een controle op het bezit van verboden goederen. Daarbij zijn drugs en slag- en steekwapens gevonden, meldt Defensie donderdag.

5 uur geleden
Dode door brand in flatgebouw Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Bij een brand in een flatgebouw aan de Watertorenweg in Rotterdam is een dode gevallen, zo laat een woordvoerder van de Veiligheidsregio Rijnmond weten.

5 uur geleden
Brand in duinen bij Ouddorp onder controle

OUDDORP (ANP) - De brand in de duinen bij het Zuid-Hollandse Ouddorp is onder controle, meldt de veiligheidsregio. In de nacht van donderdag op vrijdag blijft nog een aantal brandweervoertuigen ter plaatse om eventueel oplaaiende vuurhaarden te blussen. Vrijdagochtend gaat het waterschap het gebied verder "strippen" om vuur dat mogelijk nog in de grond zit te doven.

8 uur geleden
Tweeduizend vierkante meter natuur verwoest bij duinbrand Ouddorp

OUDDORP (ANP) - Bij de grote brand in de duinen bij het Zuid-Hollandse Ouddorp is tot dusver 2000 vierkante meter aan natuur verloren gegaan. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio. De brand ontstond donderdagmiddag en verspreidt zich sinds donderdagavond niet verder, maar is nog niet onder controle.

9 uur geleden