Kenniscentrum: sportinitiatieven beter afstemmen op jongeren
UTRECHT (ANP) - Jongeren bewegen minder omdat er weinig initiatieven zijn die bij hun interesse aansluiten. Dat zegt het Kenniscentrum Sport & Bewegen in reactie op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) waaruit onder meer blijkt dat een op de vier jongvolwassenen in Nederland overgewicht heeft. Van de jongeren tussen de 12 en 18 jaar met overgewicht voldoet slechts 29 procent aan de beweegrichtlijnen van de Gezondheidsraad om minstens een uur per dag aan matige intensieve inspanning te doen.
Volgens het kenniscentrum is de behoefte van jongeren op het gebied van sport de laatste jaren langzaam veranderd. "Veel jongeren willen niet vastzitten aan vaste tijden. Ze vinden het moeilijk te combineren met bijvoorbeeld hun opleiding of bijbaantje en hebben behoefte aan meer vrijheid", legt specialist beweeggedrag bij het kenniscentrum Shanna Kulik uit. "Wat ook meespeelt, is dat deze groep behoefte heeft aan meer variatie in sport. Je ziet dat er allerlei initiatieven ontstaan waarbij sporten gecombineerd worden en het meer gaat om plezier dan competitie."
Het CBS ziet een aantal duidelijke factoren die een rol spelen bij overgewicht. Onder meer herkomst en opleidingsniveau van ouders lijkt een flinke rol te spelen. Obesitas komt bijvoorbeeld drie keer zoveel voor bij kinderen tot 12 jaar van wie de ouders maximaal een vmbo-opleiding hebben afgerond als bij kinderen van wie de ouders een studie aan een hbo of universiteit hebben behaald. Als een van de ouders flink overgewicht heeft, stijgt de kans op overgewicht bij de kinderen ook.
Jong kennismaken met sport
"In dit geval geldt 'jong geleerd, is oud gedaan'. We weten dat als kinderen op jonge leeftijd in aanraking komen met sport, ze ook op latere leeftijd een actievere levensstijl houden", zegt Kulik. Niet alleen een goed voorbeeld speelt volgens het kenniscentrum een belangrijke rol. Ook op school is het nodig om aandacht aan beweging te besteden. "Dat gebeurt nu nog veel te weinig. Als er van jongs af aan aandacht is voor bewegen en kinderen er plezier in krijgen, is de kans groot dat ze blijven sporten."
Niet alleen op de basisschool, ook op middelbare scholen en het mbo is "nog een wereld te winnen". Zo pleit het kenniscentrum er voor om schoolpleinen beter in te richten en jongeren te vragen waar zij behoefte aan hebben om meer te kunnen bewegen. "Dat werkt beter dan ze dingen te gaan opleggen", aldus Kulik. "Jongeren besteden veel tijd aan social media en gamen, probeer bijvoorbeeld te kijken hoe die interesses gekoppeld kunnen worden aan bewegen."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Toenmalig zorgminister Tamara van Ark drong in het najaar van 2020 aan op opnieuw een strenge lockdown om de sterke stijging van het aantal coronabesmettingen te dempen. Dat heeft zij gezegd in een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Het kabinet besloot in oktober van dat jaar evenwel tot een milder maatregelenpakket, dat niet het gewenste effect had. De harde lockdown kwam er in december alsnog.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse zorg zat een aantal keer dicht tegen 'code zwart' aan tijdens de coronapandemie, zei voormalig minister Tamara van Ark van Medische Zorg tijdens een verhoor van de parlementaire enquêtecommissie corona. Uiteindelijk kwam het net niet zo ver, maar Van Ark zei dat ze er wel op had geoefend.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De problemen in de zorg waren tijdens de coronapandemie zo acuut, dat het kabinet eigenlijk zelden ruimte zag om de gevolgen van beperkende maatregelen op de lange termijn mee te wegen in het beleid. Dat heeft voormalig zorgminister Tamara van Ark gezegd in een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel jongeren die in de zwaarste vorm van gesloten jeugdzorg hebben gezeten en daar te maken hebben gehad met misstanden, wachten nog steeds op "erkenning, nazorg of financiële hulp". Dat stelt Jason Bhugwandass in een nieuw rapport. "De problemen van de jongeren hebben twee jaar langer kunnen sudderen en het gebrek aan erkenning en opvolging is een extra beschadiging geweest."
2 dagen geledenKAMPALA (ANP/AFP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, heeft bij een bezoek aan Oeganda de inspanningen van het land geprezen om de verspreiding van een ebola-uitbraak te beperken. Het epicentrum van de uitbraak ligt in buurland de Democratische Republiek Congo. In Oeganda zijn tot nu toe negentien bevestigde gevallen gemeld, en twee doden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de coronacrisis had er meer aandacht kunnen zijn voor eenzaamheid. Dat zei topambtenaar Mark Roscam Abbing, destijds verantwoordelijk voor de langetermijnstrategie tegen corona, tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
2 dagen geledenALPE D'HUEZ (ANP) - Sportevenement Alpe d'HuZes heeft dit jaar iets meer dan 25 miljoen euro opgeleverd, een recordbedrag. Dat laat de organisatie weten. Die belooft dat al het geld wordt besteed aan wetenschappelijk onderzoek naar kanker.
6 dagen geleden