
Kenners waarschuwen voor risico's van Chinese AI-app DeepSeek
DEN HAAG (ANP) - Kenners op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) waarschuwen voor mogelijke risico's rond privacy en beïnvloeding met de nieuwe Chinese AI-app DeepSeek die gebruikers enthousiast hebben ontvangen. Gegevens van gebruikers van de app kunnen in handen komen van de Chinese overheid. "Voorzichtigheid met DeepSeek is geboden", zegt AI-expert Casper Rutjes van data- en consultancybedrijf ADC.
Informatie die mensen aan de app geven, wordt opgeslagen op servers in China en kan worden gebruikt door de overheid. Die zorgen spelen ook bij de populaire filmpjesapp TikTok. "Die zorgen rond privacy zijn gegrond. Welke data stop je in die app en wat kan daarvan worden gebruikt door China? Het is wel mogelijk om DeepSeek lokaal te installeren waardoor gegevens niet in China worden opgeslagen, maar de meeste mensen zullen gewoon de app downloaden. Die gegevens gaan wel naar China", aldus ADC-specialist Rik van der Woerdt.
Daarnaast zijn er al voorbeelden in de media geweest waarbij DeepSeek geen antwoord wilde geven op vragen over de studentenopstand op het Tiananmenplein in Beijing eind jaren tachtig. Dat protest tegen de Communistische Partij werd bloedig neergeslagen, maar de chatbot weigert over die zaak te praten. Ook zegt de app dat Taiwan onderdeel van China is. China ziet Taiwan als een afvallige provincie en dreigt het eiland binnen te vallen.
'Eigen tool'
"Het getrainde AI-model is politiek gekleurd. Bepaalde antwoorden zoals rond Tiananmenplein en Taiwan komen niet overeen met hoe hier in Europa naar die zaken wordt gekeken", stelt Rutjes. "Het laat zien dat bepaalde keuzes worden gemaakt over wat het systeem teruggeeft die waarschijnlijk niet passen in de normen en waarden in Europa", zegt Frank van Praat, actief met AI bij advies- en accountantskantoor KPMG.
Rutjes wijst verder op het risico van grote afhankelijkheid van DeepSeek die strategisch misbruikt kan worden. "Stel dat DeepSeek populairder wordt dan ChatGPT, maar ineens stopt. Dan zit je met een probleem. Europa moet daarom niet te afhankelijk worden van die AI-tools en hier meer zelfvoorzienend worden."
Ook Van der Woerdt vindt dat de EU meer moet doen rond AI. "Het is wel positief dat DeepSeek laat zien dat AI ook veel goedkoper en met veel minder rekenkracht kan worden ontwikkeld. Dat is een signaal naar Europa. Als wij zelf meer grip willen hebben op AI dan moeten we in Europa een eigen tool ontwikkelen. Dat hoeft niet voor honderden miljarden."
Meer uit Financieel
SEOUL (ANP/AFP) - De winst van het grote Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics is in het afgelopen kwartaal flink gedaald. Dit komt mede door een zwakkere vraag naar zijn chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI) door de Amerikaanse exportbeperkingen tegen China. Daarnaast ondervindt Samsung meer concurrentie op de AI-chipmarkt.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal Nederlandse huishoudens met een glasvezelabonnement is voor het eerst groter dan het aantal huishoudens met vast internet via de kabel. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) in haar recentste Telecommonitor.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index liet dinsdag weinig beweging zien, na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van meer duidelijkheid rond de Amerikaanse importheffingen. President Donald Trump kondigde maandag importheffingen aan voor verschillende landen, waaronder Japan, Zuid-Korea en Zuid-Afrika, die ingaan op 1 augustus. Het tarief voor de Europese Unie is nog niet bekend. Trump legde de EU begin april een tarief op van 20 procent. Die heffing werd voor negentig dagen, tot 9 juli, verlaagd naar een basistarief van 10 procent.
52 minuten geledenZEIST (ANP) - Verzekeringsconcern Achmea gaat zijn pensioenuitvoeringsdiensten afbouwen, nadat zijn pensioenfondsklanten zijn overgegaan naar het nieuwe pensioenstelsel. Daardoor verdwijnen straks zo'n 250 banen. Dit wordt waarschijnlijk grotendeels via natuurlijk verloop opgevangen, maar gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten.
55 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waarschuwt de Amerikaanse regering om de handelsspanningen tussen de twee landen niet opnieuw aan te wakkeren door volgende maand de tarieven op Chinese goederen te herstellen. Ook dreigt Beijing met vergeldingsmaatregelen tegen landen die handelsovereenkomsten met de Verenigde Staten sluiten die China schaden.
1 uur geledenHONGKONG (ANP) - De webwinkel voor goedkope fastfashion Shein heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang in Hongkong. Dat melden bronnen aan zakenkrant Financial Times. Het van oorsprong Chinese bedrijf heeft ook plannen voor een beursgang in Londen, maar Chinese toezichthouders hebben hiervoor nog geen goedkeuring gegeven.
1 uur geledenDUBAI (ANP/BLOOMBERG) - De verkoop van luxe, peperdure woningen in Dubai is fors gestegen, ondanks de recente onrust in de regio door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran en de handelsoorlog van president Donald Trump. Volgens vastgoedadviseur Knight Frank steeg de verkoop van woningen boven de 10 miljoen dollar naar 2,6 miljard dollar tussen april en juni. Dit betekent een toename van 37 procent ten opzichte van het eerste kwartaal en een stijging van 63 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
1 uur geleden