Kenners waarschuwen voor risico's van Chinese AI-app DeepSeek
DEN HAAG (ANP) - Kenners op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) waarschuwen voor mogelijke risico's rond privacy en beïnvloeding met de nieuwe Chinese AI-app DeepSeek die gebruikers enthousiast hebben ontvangen. Gegevens van gebruikers van de app kunnen in handen komen van de Chinese overheid. "Voorzichtigheid met DeepSeek is geboden", zegt AI-expert Casper Rutjes van data- en consultancybedrijf ADC.
Informatie die mensen aan de app geven, wordt opgeslagen op servers in China en kan worden gebruikt door de overheid. Die zorgen spelen ook bij de populaire filmpjesapp TikTok. "Die zorgen rond privacy zijn gegrond. Welke data stop je in die app en wat kan daarvan worden gebruikt door China? Het is wel mogelijk om DeepSeek lokaal te installeren waardoor gegevens niet in China worden opgeslagen, maar de meeste mensen zullen gewoon de app downloaden. Die gegevens gaan wel naar China", aldus ADC-specialist Rik van der Woerdt.
Daarnaast zijn er al voorbeelden in de media geweest waarbij DeepSeek geen antwoord wilde geven op vragen over de studentenopstand op het Tiananmenplein in Beijing eind jaren tachtig. Dat protest tegen de Communistische Partij werd bloedig neergeslagen, maar de chatbot weigert over die zaak te praten. Ook zegt de app dat Taiwan onderdeel van China is. China ziet Taiwan als een afvallige provincie en dreigt het eiland binnen te vallen.
'Eigen tool'
"Het getrainde AI-model is politiek gekleurd. Bepaalde antwoorden zoals rond Tiananmenplein en Taiwan komen niet overeen met hoe hier in Europa naar die zaken wordt gekeken", stelt Rutjes. "Het laat zien dat bepaalde keuzes worden gemaakt over wat het systeem teruggeeft die waarschijnlijk niet passen in de normen en waarden in Europa", zegt Frank van Praat, actief met AI bij advies- en accountantskantoor KPMG.
Rutjes wijst verder op het risico van grote afhankelijkheid van DeepSeek die strategisch misbruikt kan worden. "Stel dat DeepSeek populairder wordt dan ChatGPT, maar ineens stopt. Dan zit je met een probleem. Europa moet daarom niet te afhankelijk worden van die AI-tools en hier meer zelfvoorzienend worden."
Ook Van der Woerdt vindt dat de EU meer moet doen rond AI. "Het is wel positief dat DeepSeek laat zien dat AI ook veel goedkoper en met veel minder rekenkracht kan worden ontwikkeld. Dat is een signaal naar Europa. Als wij zelf meer grip willen hebben op AI dan moeten we in Europa een eigen tool ontwikkelen. Dat hoeft niet voor honderden miljarden."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Er komt geen volledig verbod meer op nieuw geproduceerde auto's met een verbrandingsmotor in de EU per 2035. De Europese Commissie presenteert dinsdag een herziening, waarin nieuw geproduceerde auto's niet volledig emissieloos moeten zijn, maar 90 procent minder CO2 moeten uitstoten vergeleken met 2021. Daardoor blijft er ruimte voor autofabrikanten om hybride auto's op de Europese markt te brengen.
17 minuten geledenARNHEM (ANP) - Nexperia mocht kort na de schorsing van de topman door de ondernemingskamer een werknemer op non-actief stellen. Dit heeft de rechtbank in Arnhem bepaald in het kort geding dat de hoge hr-medewerker tegen de chipfabrikant had aangespannen.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen moeten makkelijker staatssteun kunnen verlenen voor meer betaalbare huisvesting, ook voor het middensegment. Dat stelt de Europese Commissie dinsdag in een speciaal woonplan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag terughoudend begonnen. Beleggers verwerkten zwakke Amerikaanse banencijfers over november en oktober. De publicatie van het banenrapport over oktober was uitgesteld door de shutdown van de Amerikaanse overheid. De werkgelegenheid geeft meer inzicht in de gezondheid van de grootste economie ter wereld en speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Banken, bedrijven en vrijwilligersorganisaties hebben afspraken gemaakt die problemen bij het openen van een zakelijke rekening moeten verminderen. Die overeenkomst volgt op gevallen waarbij ondernemers en non-profitorganisaties geen betaalrekening kregen, onder andere doordat banken de risico's rond anti-witwaswetgeving te groot vonden.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele voorwaarden die gesteld zijn aan het handelsverdrag met Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. Die zogeheten safeguards waren in de deal gezet om Europese boeren te beschermen, die bang zijn dat de Europese markt wordt overspoeld door goedkope producten uit Zuid-Amerika.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse vleessector spreekt tegen dat er sprake is van dumping van varkensvlees op de Chinese markt. China legde vleesbedrijven in de Europese Unie definitieve importheffingen op, omdat varkensvlees volgens Beijing tegen kunstmatig lage prijzen zou worden verkocht in het Aziatische land. Maar volgens brancheorganisatie Vlees.nl is dat niet waar en komen de vleesprijzen door marktwerking tot stand.
3 uur geleden