Kenners waarschuwen voor risico's van Chinese AI-app DeepSeek
DEN HAAG (ANP) - Kenners op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) waarschuwen voor mogelijke risico's rond privacy en beïnvloeding met de nieuwe Chinese AI-app DeepSeek die gebruikers enthousiast hebben ontvangen. Gegevens van gebruikers van de app kunnen in handen komen van de Chinese overheid. "Voorzichtigheid met DeepSeek is geboden", zegt AI-expert Casper Rutjes van data- en consultancybedrijf ADC.
Informatie die mensen aan de app geven, wordt opgeslagen op servers in China en kan worden gebruikt door de overheid. Die zorgen spelen ook bij de populaire filmpjesapp TikTok. "Die zorgen rond privacy zijn gegrond. Welke data stop je in die app en wat kan daarvan worden gebruikt door China? Het is wel mogelijk om DeepSeek lokaal te installeren waardoor gegevens niet in China worden opgeslagen, maar de meeste mensen zullen gewoon de app downloaden. Die gegevens gaan wel naar China", aldus ADC-specialist Rik van der Woerdt.
Daarnaast zijn er al voorbeelden in de media geweest waarbij DeepSeek geen antwoord wilde geven op vragen over de studentenopstand op het Tiananmenplein in Beijing eind jaren tachtig. Dat protest tegen de Communistische Partij werd bloedig neergeslagen, maar de chatbot weigert over die zaak te praten. Ook zegt de app dat Taiwan onderdeel van China is. China ziet Taiwan als een afvallige provincie en dreigt het eiland binnen te vallen.
'Eigen tool'
"Het getrainde AI-model is politiek gekleurd. Bepaalde antwoorden zoals rond Tiananmenplein en Taiwan komen niet overeen met hoe hier in Europa naar die zaken wordt gekeken", stelt Rutjes. "Het laat zien dat bepaalde keuzes worden gemaakt over wat het systeem teruggeeft die waarschijnlijk niet passen in de normen en waarden in Europa", zegt Frank van Praat, actief met AI bij advies- en accountantskantoor KPMG.
Rutjes wijst verder op het risico van grote afhankelijkheid van DeepSeek die strategisch misbruikt kan worden. "Stel dat DeepSeek populairder wordt dan ChatGPT, maar ineens stopt. Dan zit je met een probleem. Europa moet daarom niet te afhankelijk worden van die AI-tools en hier meer zelfvoorzienend worden."
Ook Van der Woerdt vindt dat de EU meer moet doen rond AI. "Het is wel positief dat DeepSeek laat zien dat AI ook veel goedkoper en met veel minder rekenkracht kan worden ontwikkeld. Dat is een signaal naar Europa. Als wij zelf meer grip willen hebben op AI dan moeten we in Europa een eigen tool ontwikkelen. Dat hoeft niet voor honderden miljarden."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
12 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
15 uur geleden