Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kenners waarschuwen voor risico's van Chinese AI-app DeepSeek

Kenners waarschuwen voor risico's van Chinese AI-app DeepSeek

DEN HAAG (ANP) - Kenners op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) waarschuwen voor mogelijke risico's rond privacy en beïnvloeding met de nieuwe Chinese AI-app DeepSeek die gebruikers enthousiast hebben ontvangen. Gegevens van gebruikers van de app kunnen in handen komen van de Chinese overheid. "Voorzichtigheid met DeepSeek is geboden", zegt AI-expert Casper Rutjes van data- en consultancybedrijf ADC.

Informatie die mensen aan de app geven, wordt opgeslagen op servers in China en kan worden gebruikt door de overheid. Die zorgen spelen ook bij de populaire filmpjesapp TikTok. "Die zorgen rond privacy zijn gegrond. Welke data stop je in die app en wat kan daarvan worden gebruikt door China? Het is wel mogelijk om DeepSeek lokaal te installeren waardoor gegevens niet in China worden opgeslagen, maar de meeste mensen zullen gewoon de app downloaden. Die gegevens gaan wel naar China", aldus ADC-specialist Rik van der Woerdt.

Daarnaast zijn er al voorbeelden in de media geweest waarbij DeepSeek geen antwoord wilde geven op vragen over de studentenopstand op het Tiananmenplein in Beijing eind jaren tachtig. Dat protest tegen de Communistische Partij werd bloedig neergeslagen, maar de chatbot weigert over die zaak te praten. Ook zegt de app dat Taiwan onderdeel van China is. China ziet Taiwan als een afvallige provincie en dreigt het eiland binnen te vallen.

'Eigen tool'

"Het getrainde AI-model is politiek gekleurd. Bepaalde antwoorden zoals rond Tiananmenplein en Taiwan komen niet overeen met hoe hier in Europa naar die zaken wordt gekeken", stelt Rutjes. "Het laat zien dat bepaalde keuzes worden gemaakt over wat het systeem teruggeeft die waarschijnlijk niet passen in de normen en waarden in Europa", zegt Frank van Praat, actief met AI bij advies- en accountantskantoor KPMG.

Rutjes wijst verder op het risico van grote afhankelijkheid van DeepSeek die strategisch misbruikt kan worden. "Stel dat DeepSeek populairder wordt dan ChatGPT, maar ineens stopt. Dan zit je met een probleem. Europa moet daarom niet te afhankelijk worden van die AI-tools en hier meer zelfvoorzienend worden."

Ook Van der Woerdt vindt dat de EU meer moet doen rond AI. "Het is wel positief dat DeepSeek laat zien dat AI ook veel goedkoper en met veel minder rekenkracht kan worden ontwikkeld. Dat is een signaal naar Europa. Als wij zelf meer grip willen hebben op AI dan moeten we in Europa een eigen tool ontwikkelen. Dat hoeft niet voor honderden miljarden."

Meer uit Financieel

Minister Bessent zwakt dreigement Trump over top in China af

PARIJS (ANP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft een dreigement van president Donald Trump aan China maandag afgezwakt. Trump gaf zondag in de Financial Times aan dat hij een top met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping eind deze maand overweegt uit te stellen als China niet helpt met het heropenen van de Straat van Hormuz.

1 minuut geleden
Vakbond en reders eens over oorlogstoeslag Midden-Oosten

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf krijgen een oorlogstoeslag. Dat melden de vakbond Nautilus en de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) na overleg. De Perzische Golf is aangemerkt als oorlogsgebied en bemanningsleden krijgen daarom een dubbele gage. De gevarentoeslag geldt ook voor zeevarenden die varen door de Straat van Hormuz en de Golf van Oman.

50 minuten geleden
Amsterdams AI-cloudbedrijf sluit miljardendeal met Meta

AMSTERDAM (ANP) - Het AI-cloudbedrijf Nebius heeft een overeenkomst met Meta ondertekend ter waarde van zo'n 27 miljard dollar (ongeveer 23,5 miljard euro). Het bedrijf zegt infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) te gaan leveren aan de eigenaar van Facebook en Instagram.

1 uur geleden
OESO: significante risico's voor wereldeconomie door oorlog

BOEKAREST (ANP/RTR) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor "significante" risico's voor de groei van de wereldeconomie, maar het is nog te vroeg om een inschatting te geven van de exacte impact. Dat heeft secretaris-generaal Mathias Cormann van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gezegd.

2 uur geleden
Netbeheerders willen tijdsgebonden tarieven voor grootverbruikers

DEN HAAG (ANP) - Regionale netbeheerders willen tijdsafhankelijke nettarieven aan grootverbruikers op het elektriciteitsnet kunnen vragen, meldt Netbeheer Nederland. Daarmee zouden netbeheerders stroomverbruik op rustige momenten op het net goedkoper kunnen maken dan op piekmomenten. De brancheorganisatie hoopt dat de nieuwe tarieven, die gelden voor alle ruim 70.000 grootverbruikers voor de afname van elektriciteit, in 2028 kunnen ingaan.

2 uur geleden
UnitedConsumers: adviesprijs benzine mogelijk boven 2,50 euro

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor een liter Euro95 kan dinsdag boven de 2,50 euro stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentencollectief UnitedConsumers. Nu staat die landelijke adviesprijs voor Euro95 van de grote oliemaatschappijen op 2,486 euro per liter.

3 uur geleden
Eerste waterstoffabriek aangesloten op Nederlands netwerk

ROTTERDAM (ANP) - De eerste producent van groene waterstof is aangesloten op de Nederlandse waterstofinfrastructuur, meldt Gasunie. De waterstoffabriek van Shell op de Rotterdamse Maasvlakte, genaamd Holland Hydrogen 1, is de eerste met een aansluiting op het waterstofnetwerk.

3 uur geleden