Kenners schrikken niet van hogere inflatie, ECB straks wel spannend
AMSTERDAM (ANP) - Economen schrikken niet van de hogere inflatie in Nederland en de rest van de eurozone. Volgens ABN AMRO-econoom Aggie van Huisseling gaat de afname van de prijsstijgingen in ons land nu eenmaal met schommelingen. ING-kenner Peter Vanden Houte voorziet voor de Europese inflatie ook nog steeds een verdere afname, al wordt het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) in september door de cijfers van woensdag mogelijk wel spannend.
De inflatie in Nederland is in juli opgelopen naar 3,7 procent op jaarbasis, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een maand eerder liep het algehele prijspeil in Nederland al op met 3,2 procent, van 2,7 procent in mei.
Van Huisseling zegt dat de stijging onder meer komt door de huurverhoging die met ingang van 1 juli is doorgevoerd in Nederland. In eerdere maanden gingen de prijzen van industriƫle goederen daarnaast wat meer omlaag, wat toen op de inflatie drukte. De ABN AMRO-econoom heeft de indruk dat die prijsdaling inmiddels grotendeels achter de rug is en dat de prijzen in de industrie weer wat lijken op te krabbelen.
De inflatie in de eurozone is in juli licht gestegen van 2,5 naar 2,6 procent op jaarbasis, meldde het Europese statistiekbureau Eurostat. "Hoewel we geloven dat de neerwaartse trend intact blijft, maken de cijfers van woensdag een renteverlaging door de ECB in september geen zekerheid", zegt ING-econoom Vanden Houte.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De eerste schepen zijn dankzij een evacuatieplan door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), onderdeel van de Verenigde Naties. Het plan werd dinsdag in gang gezet en heeft als doel om honderden schepen veilig uit de Perzische Golf te laten varen.
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de bouw van zes fregatten helemaal geschrapt. Dat meldt het Duitse ministerie van Defensie, dat nu een plan maakt voor de aanschaf van acht marinevaartuigen van het Duitse scheepsbouwer TKMS.
9 uur geleden