Kenners: reputatie Jumbo kan geschaad worden door zaak Van Eerd
DEN HAAG (ANP) - Supermarktconcern Jumbo kan volgens retailkenners reputatieschade oplopen door de arrestatie van topman Frits van Eerd. Hij zou verdachte zijn in een witwasonderzoek. Jumbo zelf is niet betrokken bij de zaak en wil niet zeggen wat het onderzoek betekent voor de positie van Van Eerd als topman.
Dinsdag werden op meerdere plekken doorzoekingen gedaan door onder meer de FIOD en het Functioneel Parket Noord-Nederland. Invallen waren in de woning van Van Eerd in Heeswijk-Dinther maar ook op andere plaatsen. Het witwassen gebeurde via onroerendgoedtransacties, autohandel, onverklaarbare contante stortingen en sponsorcontracten in de motorcross, aldus het OM. In totaal zijn negen mensen aangehouden.
Volgens retail- en merkendeskundige Paul Moers kan de kwestie behoorlijk wat invloed hebben op de reputatie van het merk Jumbo dat volgens hem altijd erg sympathiek en buitengewoon sterk is geweest. Bijvoorbeeld door de vele sponsorcontracten waarbij Jumbo betrokken is. Het familiebedrijf is onder andere sponsor van wieler- en schaatsteam Jumbo-Visma. Ook Formule 1-coureur Max Verstappen heeft een sponsordeal met Jumbo.
Fraudeschandaal
Moers verwijst naar het oude fraudeschandaal bij Ahold onder voormalig topman Cees van der Hoeven. Dat boekhoudschandaal zorgde ervoor dat veel klanten van Ahold wegliepen. "Tot nu toe was de reputatie van Jumbo smetteloos, maar je ziet dat als het fout gaat dit wel degelijk veel invloed kan hebben. Mensen zijn hier gevoelig voor."
Kitty Koelemeijer, hoogleraar marketing en retail bij Nyenrode, zegt veel bewondering te hebben voor wat de familie Van Eerd heeft opgebouwd. Ook benadrukt ze dat er nog veel onduidelijk is over de vermeende witwaszaak. Maar als er echt wat aan de hand is kan dat volgens haar wel gevolgen hebben voor de reputatie van de familie Van Eerd. "De schijn kan al voldoende zijn. De sympathie kan dan afbrokkelen", aldus Koelemeijer.
Zware actie OM
Moers stelt wel voorop dat niemand schuldig is totdat die is veroordeeld. "Maar dat er wat aan de hand is met Van Eerd is wel evident, gezien de zware actie van het OM." Hij raadt Jumbo aan om te zwijgen over de zaak totdat er meer duidelijk is. Als Van Eerd daadwerkelijk vervolgd zou worden, dan adviseert Moers de topman om tijdelijk af te treden om zich op zijn verdediging te kunnen richten.
Koelemeijer zegt dat Van Eerd bij beschuldiging tijdelijk een stap opzij zal moeten doen. Als hij echt schuldig is, zal zijn positie onhoudbaar zijn. "Dan zal Frits van Eerd zelf door het stof moeten."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist dinsdag in de laatste handelsuren het forse verlies van eerder op de dag grotendeels in te lopen. De sfeer bleef echter somber, onder meer door groeiende zorgen over de hoge waarderingen van de aandelen in de AI-sector.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol heeft niet onrechtmatig of onzorgvuldig gehandeld in de aanbestedingsprocedure voor de beveiliging op de luchthaven. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald, nadat twee beveiligingsbedrijven afzonderlijk van elkaar een kort geding waren gestart om de gunning door Schiphol terug te draaien.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin is alle winst van afgelopen zomer weer kwijtgeraakt, vooral door een gedaalde vraag en terughoudendheid bij cryptohandelaren. De koers van de grootste cryptomunt ter wereld daalde dinsdag met ruim 3 procent tot 103.539 dollar, het laagste niveau sinds 23 juni.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De biedingsstrijd voor Metsera, een Amerikaanse start-up die experimentele medicijnen ontwikkelt voor gewichtsverlies en obesitasbehandelingen, lijkt te verhevigen. Het Deense farmacieconcern Novo Nordisk, bekend van de diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, heeft zijn bod op het bedrijf flink verhoogd.
3 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - Bosch is van plan tijdelijk arbeidstijdverkorting door te voeren in twee van zijn fabrieken in Duitsland door een tekort aan chips. Dat meldde een woordvoerder van de grootste toeleverancier van auto-onderdelen ter wereld dinsdag.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Palantir Technologies (min 8 procent) stond dinsdag bij de dalers op de beurzen in New York. Het techconcern, dat software levert aan inlichtingendiensten, het leger, overheden en bedrijven om data te analyseren, boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook gaf Palantir een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, mede dankzij de groei van de activiteiten op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Beleggers hadden echter gehoopt dat het bedrijf al een verwachting zou geven voor 2026.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Banken in Nederland kunnen belangrijke ontwikkelingen zoals verduurzaming en de energietransitie beter financieren als de overheid regels voor banken versoepelt. Dit heeft topman Stefaan Decraene van Rabobank dinsdag tegen journalisten gezegd.
4 uur geleden