Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Keniaanse president trekt belastingplan in na dodelijke protesten

Keniaanse president trekt belastingplan in na dodelijke protesten

NAIROBI (ANP/RTR/DPA) - De Keniaanse president William Ruto blokkeert na dodelijke protesten de invoering van een omstreden belastingplan. Parlementariërs hadden het voorstel al goedgekeurd, maar de president moest zijn handtekening nog zetten. Ruto zei tijdens een speech dat niet meer van plan te zijn en beloofde dat het voorstel wordt ingetrokken. "Het volk heeft gesproken."

In Kenia ontstond veel ophef over plannen van de regering om belastingen te verhogen. De situatie escaleerde dinsdag, toen de politie het vuur opende op demonstranten. Er is melding gemaakt van 23 doden bij de uit de hand gelopen protesten. Betogers braken ook door barricades van de politie en bestormden het parlement. Dat keurde een dag later achter gesloten deuren de inzet van het leger goed om de politie te ondersteunen.

De regering lijkt te zijn overvallen door de felheid van de protesten. Kenianen gingen overal in het land de straat op. Politici hadden onder meer belastingen op brood al uit het voorstel gehaald, maar daar namen betogers geen genoegen mee. Boze burgers vreesden dat het nog moeilijker zou worden om rond te komen.

Ruto kondigde bij de intrekking van het plan ook een dialoog met Keniaanse jongeren aan, zonder in detail te treden. Ook kondigde hij aan dat naar bezuinigingsmaatregelen zal worden gekeken. Zijn Oost-Afrikaanse land heeft een hoge staatsschuld en moest eerder al voor financiële hulp aankloppen bij het Internationaal Monetair Fonds. De regering staat daardoor onder druk om tekorten terug te dringen.

Meer uit Buitenland

Ophef in Israël over rellen bij terugkeer Palestijns gezin

JERUZALEM (ANP/DPA) - Gewelddadige protesten door kolonisten hebben in Israël tot ophef geleid. Een honderdtal mensen probeerde op de Westelijke Jordaanoever te verhinderen dat een Palestijns gezin kon terugkeren naar hun woning. De Israëlische autoriteiten melden dat kolonisten met stenen gooiden en wegen blokkeerden. Drie agenten raakten gewond.

11 minuten geleden
Rutte vraagt kalmte na waarschuwingen voor aanvalsplannen Rusland

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte roept op kalm te blijven na een reeks waarschuwingen over Russische plannen om Europa met sabotage en ondermijning schade toe te brengen of zelfs militair aan te vallen. Rusland staat er niet goed voor en weet dat het land het aflegt tegen de NAVO, verzekert Rutte.

17 minuten geleden
Ongeregeldheden bij Franse scholen op dag van scholierenprotest

LILLE/PARIJS (ANP) - Politie en scholieren zijn onder meer in het centrum van Lille slaags geraakt naar aanleiding van een nationale protestdag uitgeroepen door een Franse scholierenbond. Die heeft opgeroepen middelbare scholen te blokkeren.

59 minuten geleden
Amnesty meldt oorlogsmisdaden Mali: tientallen burgers gedood

LONDEN (ANP) - Mensenrechtenorganisatie Amnesty International beschuldigt de Malinese strijdkrachten en het Russische huurlingenleger Wagner van oorlogsmisdaden. Die zijn gepleegd tijdens gezamenlijke operaties in het Afrikaanse land tussen 2023 en 2025, staat in een rapport.

1 uur geleden
Estland beschuldigt Rusland van brandstichting bij dronefabrikant

TALLINN (ANP/AFP) - De brandstichting bij een Estse fabrikant van onbemande militaire voertuigen vorige maand was het werk van Rusland, concludeert de Estse inlichtingendienst. De dienst spreekt in een verklaring op X van een "welbewuste en geplande daad" van Russische veiligheidsdiensten. Estland zegt de Russische vertegenwoordiger in het land te ontbieden.

2 uur geleden
Iran dreigt met aanvallen op infrastructuur in de regio

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt infrastructuur in de regio aan te vallen als de veiligheid van het land niet gegarandeerd wordt. Dit meldden Iraanse staatsmedia.

2 uur geleden
Landen Sahel in zee met Russisch medium tegen 'imperialisme'

OUAGADOUGOU (ANP/AFP) - Burkina Faso, Mali en Niger zijn een tv-station gestart met steun van Rusland om de invloed van de westerse "imperialistische media" terug te dringen. Ze richten zich hiermee vooral tegen het Franse beleid en Franse media.

2 uur geleden