Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Keniaanse betogers verdreven uit parlementsgebouw

Keniaanse betogers verdreven uit parlementsgebouw

NAIROBI (ANP/RTR) - De Keniaanse politie heeft de betogers die het parlementsgebouw waren binnengedrongen weer verdreven. Agenten gebruikten traangas, een waterkanon en hebben geschoten op de demonstranten. Er zijn zeker vijf doden gevallen.

De Kenianen bestormden het parlement, omdat ze boos waren over belastingverhogingen. De parlementsleden stemden dinsdag voor de wet die dit regelt en die nu alleen door president William Ruto ondertekend moet worden. De betogers willen dat hij en de hele regering opstappen.

Binnen richtten de demonstranten vernielingen aan en brak brand uit. De parlementariërs zijn via ondergrondse tunnels geëvacueerd.

Plunderingen

Een journalist van persbureau Reuters heeft zeker vijf lichamen zien liggen. Medisch personeel ter plaatse spreekt van minstens tien doden en vijftig gewonden.

Niet alleen in de hoofdstad Nairobi zijn gewelddadige protesten; ook in andere steden is het onrustig. In Eldoret, de stad waar Ruto woont, heeft de politie traangas ingezet. Keniaanse media spreken ook over plunderingen en vernielingen op straat. Bij de nieuwssite Nation zijn beelden te zien van een brandende auto en ingeslagen etalages.

Haïti

Het Rode Kruis in Kenia zegt dat er ook voertuigen van de hulporganisatie zijn aangevallen en dat hulppersoneel gewond is geraakt. "We kunnen geen levensreddende zorg leveren zonder vrijheid en veiligheid voor onze vrijwilligers en medewerkers", aldus het Rode Kruis. Het is niet duidelijk door wie de voertuigen zijn aangevallen.

De beelden van de parlementsbestorming verspreidden zich snel via sociale media, maar inmiddels is er sprake van een grote internetstoring in Kenia. Het is niet duidelijk of het internet bewust is uitgeschakeld. De nieuwszender KTN News meldt ook dat de regering heeft gedreigd om het nieuwskanaal uit de lucht te halen om de manier waarop de zender verslag doet van de protesten.

Uitgerekend op deze dag komen ook de eerste Keniaanse veiligheidstroepen aan in Haïti. Ruto zwaaide de vierhonderd agenten maandag uit die moeten helpen om de rust terug te brengen in het door geweld geteisterde land. Sinds de Haïtiaanse president in 2021 werd vermoord hebben gewapende bendes er feitelijk de macht. Kenia heeft aangeboden een internationale missie op het eiland te leiden.

Meer uit Buitenland

Israël verwacht dat gevechten met Iran enkele dagen zullen duren

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische strijdkrachten (IDF) verwachten dat de gevechten met Iran enkele dagen zullen duren, schrijft nieuwssite Times of Israel. Het leger zegt ook voorbereid te zijn op een volledige hervatting van de oorlog, nu Iran en Israël elkaar weer aanvallen.

34 minuten geleden
Patrick Bruel in hechtenis voor verhoor in zedenonderzoek

PARIJS (ANP) - Zanger Patrick Bruel is maandagochtend in Frankrijk in hechtenis genomen voor verhoor in een onderzoek naar beschuldigingen van verkrachting en seksuele mishandeling. Dat melden BFMTV en Franceinfo op basis van justitiële bronnen.

2 uur geleden
Kubilius: lidstaten moeten proactiever zijn bij detectie drones

NICOSIA (ANP) - EU-lidstaten moeten proactiever zijn bij de detectie van drones, vindt Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie). De Europese Commissie is bereid lidstaten te helpen bij het effectiever maken van dronedetectie, maar de lidstaten moeten zelf meer doen, zei Kubilius voor de bijeenkomst van EU-defensieministers in Cyprus.

2 uur geleden
NAVO-vliegtuigen halen binnengedrongen drone neer boven Letland

RIGA (ANP) - NAVO-vliegtuigen hebben een drone neergehaald die het luchtruim van Letland was binnengedrongen, zegt de Letse krijgsmacht. De actie is waarschijnlijk het werk van de Franse Rafale-gevechtsvliegtuigen die het Baltische land beschermen. De Baltische landen hebben de laatste tijd geregeld te maken met Oekraïense aanvalsdrones die door Rusland worden verstoord.

2 uur geleden
Israël meldt opnieuw reeks raketten uit Iran

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger meldt opnieuw een reeks raketten uit Iran te hebben waargenomen en stelt dat de luchtverdediging bezig is om die te onderscheppen. De strijd tussen die landen is geëscaleerd na een Israëlische aanval op Beiroet zondag.

2 uur geleden
Kallas: Midden-Oosten heeft geen escalatie nodig

NICOSIA (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas betreurt de recente escalatie in de Iranoorlog. "De regio heeft geen escalatie nodig, maar juist dat de partijen aan de onderhandelingstafel gaan zitten en tot een akkoord komen", zei ze maandag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Defensie in Cyprus.

3 uur geleden
Houthi's sluiten Rode Zee voor Israëlische schepen

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben een verbod aangekondigd voor Israëlische schepen op de Rode Zee. Ook heeft de beweging bevestigd Israël te hebben aangevallen, als reactie op de Israëlische aanvallen op Iran.

3 uur geleden