Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Keniaanse betogers verdreven uit parlementsgebouw

Keniaanse betogers verdreven uit parlementsgebouw

NAIROBI (ANP/RTR) - De Keniaanse politie heeft de betogers die het parlementsgebouw waren binnengedrongen weer verdreven. Agenten gebruikten traangas, een waterkanon en hebben geschoten op de demonstranten. Er zijn zeker vijf doden gevallen.

De Kenianen bestormden het parlement, omdat ze boos waren over belastingverhogingen. De parlementsleden stemden dinsdag voor de wet die dit regelt en die nu alleen door president William Ruto ondertekend moet worden. De betogers willen dat hij en de hele regering opstappen.

Binnen richtten de demonstranten vernielingen aan en brak brand uit. De parlementariërs zijn via ondergrondse tunnels geëvacueerd.

Plunderingen

Een journalist van persbureau Reuters heeft zeker vijf lichamen zien liggen. Medisch personeel ter plaatse spreekt van minstens tien doden en vijftig gewonden.

Niet alleen in de hoofdstad Nairobi zijn gewelddadige protesten; ook in andere steden is het onrustig. In Eldoret, de stad waar Ruto woont, heeft de politie traangas ingezet. Keniaanse media spreken ook over plunderingen en vernielingen op straat. Bij de nieuwssite Nation zijn beelden te zien van een brandende auto en ingeslagen etalages.

Haïti

Het Rode Kruis in Kenia zegt dat er ook voertuigen van de hulporganisatie zijn aangevallen en dat hulppersoneel gewond is geraakt. "We kunnen geen levensreddende zorg leveren zonder vrijheid en veiligheid voor onze vrijwilligers en medewerkers", aldus het Rode Kruis. Het is niet duidelijk door wie de voertuigen zijn aangevallen.

De beelden van de parlementsbestorming verspreidden zich snel via sociale media, maar inmiddels is er sprake van een grote internetstoring in Kenia. Het is niet duidelijk of het internet bewust is uitgeschakeld. De nieuwszender KTN News meldt ook dat de regering heeft gedreigd om het nieuwskanaal uit de lucht te halen om de manier waarop de zender verslag doet van de protesten.

Uitgerekend op deze dag komen ook de eerste Keniaanse veiligheidstroepen aan in Haïti. Ruto zwaaide de vierhonderd agenten maandag uit die moeten helpen om de rust terug te brengen in het door geweld geteisterde land. Sinds de Haïtiaanse president in 2021 werd vermoord hebben gewapende bendes er feitelijk de macht. Kenia heeft aangeboden een internationale missie op het eiland te leiden.

Meer uit Buitenland

Frans lagerhuis steunt begrotingsvoorstel sociale zekerheid

PARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.

1 uur geleden
President Honduras: verkiezingen zijn gemanipuleerd

TEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.

1 uur geleden
Honderdduizenden mensen op de vlucht na nieuw geweld Oost-Congo

UVIRA (ANP/RTR) - Door het oplaaiende geweld in Oost-Congo hebben de afgelopen dagen ongeveer 200.000 mensen hun huizen ontvlucht, terwijl de door Rwanda gesteunde M23-rebellen een opmars maakten richting de strategisch gelegen stad Uvira, op de grens met Burundi. Volgens de VN zijn 74 mensen gedood, vooral burgers. 83 mensen zouden gewond zijn afgevoerd naar het ziekenhuis.

1 uur geleden
Zelensky zegt klaar te zijn voor verkiezingen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Zelensky zegt klaar te zijn om verkiezingen te houden. Hij vraagt de VS en Europese partners om de veiligheid te garanderen tijdens dat proces.

2 uur geleden
FT: VS willen snelle reactie Zelensky op vredesvoorstel

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft van de Verenigde Staten "dagen" de tijd gekregen om te reageren op een vredesvoorstel. Dat voorziet in het opgeven van grondgebied door Oekraïne in ruil voor Amerikaanse veiligheidsgaranties, schrijft de krant Financial Times. Die baseert zich op anonieme bronnen.

2 uur geleden
Finland voert verdediging tegen drones op

NIINISALO (ANP/RTR) - Finland heeft honderden dronejammers aangeschaft. Die verstoren de navigatiesignalen van onbemande toestellen en worden opgesteld rond belangrijke infrastructuur, zoals militaire bases.

2 uur geleden
UNICEF: veel meer baby's met ondergewicht geboren in Gaza

GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - UNICEF ziet een alarmerende toename van pasgeborenen met ondergewicht in Gaza. In 2022, voordat de oorlog tussen Israël en Hamas begon, werden per maand gemiddeld 250 baby's van minder dan 2,5 kilo geboren. In de eerste helft van dit jaar waren dat er gemiddeld 300 en van juli tot en met september zelfs 460 per maand, ondanks een sterke daling van het totale aantal geboorten.

3 uur geleden