Keniaanse betogers verdreven uit parlementsgebouw
NAIROBI (ANP/RTR) - De Keniaanse politie heeft de betogers die het parlementsgebouw waren binnengedrongen weer verdreven. Agenten gebruikten traangas, een waterkanon en hebben geschoten op de demonstranten. Er zijn zeker vijf doden gevallen.
De Kenianen bestormden het parlement, omdat ze boos waren over belastingverhogingen. De parlementsleden stemden dinsdag voor de wet die dit regelt en die nu alleen door president William Ruto ondertekend moet worden. De betogers willen dat hij en de hele regering opstappen.
Binnen richtten de demonstranten vernielingen aan en brak brand uit. De parlementariërs zijn via ondergrondse tunnels geëvacueerd.
Plunderingen
Een journalist van persbureau Reuters heeft zeker vijf lichamen zien liggen. Medisch personeel ter plaatse spreekt van minstens tien doden en vijftig gewonden.
Niet alleen in de hoofdstad Nairobi zijn gewelddadige protesten; ook in andere steden is het onrustig. In Eldoret, de stad waar Ruto woont, heeft de politie traangas ingezet. Keniaanse media spreken ook over plunderingen en vernielingen op straat. Bij de nieuwssite Nation zijn beelden te zien van een brandende auto en ingeslagen etalages.
Haïti
Het Rode Kruis in Kenia zegt dat er ook voertuigen van de hulporganisatie zijn aangevallen en dat hulppersoneel gewond is geraakt. "We kunnen geen levensreddende zorg leveren zonder vrijheid en veiligheid voor onze vrijwilligers en medewerkers", aldus het Rode Kruis. Het is niet duidelijk door wie de voertuigen zijn aangevallen.
De beelden van de parlementsbestorming verspreidden zich snel via sociale media, maar inmiddels is er sprake van een grote internetstoring in Kenia. Het is niet duidelijk of het internet bewust is uitgeschakeld. De nieuwszender KTN News meldt ook dat de regering heeft gedreigd om het nieuwskanaal uit de lucht te halen om de manier waarop de zender verslag doet van de protesten.
Uitgerekend op deze dag komen ook de eerste Keniaanse veiligheidstroepen aan in Haïti. Ruto zwaaide de vierhonderd agenten maandag uit die moeten helpen om de rust terug te brengen in het door geweld geteisterde land. Sinds de Haïtiaanse president in 2021 werd vermoord hebben gewapende bendes er feitelijk de macht. Kenia heeft aangeboden een internationale missie op het eiland te leiden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt de burgemeester van Minneapolis dat hij een "zeer ernstige schending van de wet" pleegt. Hij verwijst naar een bericht van burgemeester Jacob Frey op X waarin die schrijft dat zijn stad geen federale immigratiewetten gaat handhaven. Daar neemt Trump aanstoot aan.
6 minuten geledenMEITAR (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gewaarschuwd dat de vijanden van zijn land een hoge prijs zullen betalen voor een aanval. Dat deed hij op de begrafenis van de laatste naar Israël teruggekeerde gijzelaar, agent Ran Gvili (24).
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De defensieman van de Europese Commissie gaat langs bij Europese raketfabrieken om de productie van het schaarse wapentuig op te voeren. Eurocommissaris Andrius Kubilius hoopt het succes van een eerdere 'munitietoer' te herhalen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de situatie in Groenland "een strategische wake-upcall voor heel Europa" genoemd. Hij sprak bij het Parijsbezoek van de Deense en Groenlandse premiers, Mette Frederiksen en Jens-Frederik Nielsen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De militaire vloot die de VS richting Iran hebben gestuurd, is groter dan die nabij Venezuela lag. Dat schrijft Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens de Amerikaanse president is de "enorme armada" die afstevent op Iran, net als bij Venezuela, "desnoods klaar om, snel en met geweld, zijn missie te vervullen". "Hopelijk komt Iran snel om de tafel om een eerlijke en rechtvaardige deal te sluiten", aldus Trump.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - De VS moeten zich niet mengen in de Iraakse politiek. Dat schrijft oud-premier en premierskandidaat voor de sjiitische coalitie Nouri al-Maliki op X. President Donald Trump had het land eerder gewaarschuwd dat als al-Maliki werd herverkozen in die rol, Irak niet langer kan rekenen op Amerikaanse steun. Al-Maliki geldt als kanshebber voor het premierschap en als iemand met nauwe banden met Iran.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AF) - Er zijn volgens het Kremlin geen 1,2 miljoen Russische militairen omgekomen, gewondgeraakt of vermist sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. Die schatting is afkomstig van het Center for Strategic and International Studies (CSIS). Datzelfde instituut concludeerde in zijn dinsdag verschenen rapport dat Rusland daarmee van alle grootmachten de grootste verliezen heeft geleden sinds de Tweede Wereldoorlog. Het Kremlin verwerpt de CSIS-schatting en stelt woensdag dat dergelijke rapportages niet betrouwbaar zijn.
3 uur geleden