Kenia rouwt om dood van 'marathonloper van de toekomst' Kiptum
NAIROBI (ANP) - De onverwachte dood van marathonloper Kelvin Kiptum is hard aangekomen in Kenia. Zelfs president William Ruto treurde om de 'atleet van onze toekomst', meldde hij op X. De 24-jarige Kiptum, met een tijd van 2.00.35 houder van het wereldrecord op de marathon, kwam om het leven door een verkeersongeluk.
"Hij was een buitengewone atleet die een buitengewoon stempel heeft gedrukt op de sport", aldus Ruto. "Kiptum was zonder twijfel een van de beste atleten ter wereld, die door barrières brak om een marathonrecord te vestigen."
Kiptum was de bestuurder van de auto, die door nog onbekende oorzaak van de weg raakte en tot stilstand kwam tegen een boom. De atleet en zijn Rwandese coach Gervais Hakizimana overleden meteen. De vrouw die met hen reisde, overleefde de crash en is met zware verwondingen opgenomen in een ziekenhuis.
Geschokt
De voormalige Keniaanse premier Raila Odinga noemde het overlijden van Kiptum "verschrikkelijk nieuws". "We rouwen om het verlies van een opmerkelijk individu, de wereldrecordhouder en een Keniaans atletiekicoon."
Tweevoudig olympisch kampioen op de 800 meter David Rudisha was een van de vele Keniaanse topatleten die geschokt reageerden en hun medeleven betuigden aan de nabestaanden. Kiptum was vader van een zoon en een dochter.
Stormachtige opkomst
Kiptum maakte een stormachtige opkomst in de marathonwereld. Hij debuteerde in december 2022 met winst in de marathon van Valencia in 2.01.53, op dat moment de vierde tijd ooit. In april 2023 ging hij nog harder in Londen en won daar de 42,195 kilometer in 2.01.25. In oktober volgde in Chicago, in zijn derde marathon, al een wereldrecord van 2.00.35. Hij liep 34 seconden van de oude recordtijd (2.01.09) van zijn legendarische landgenoot Eliud Kipchoge af.
De atleet kondigde in november aan mee te doen aan de marathon van Rotterdam in april. Hij hoopte daar voor het eerst onder de twee uur te lopen.
Meer uit Sport
BRIGHTON (ANP) - Darter Michael van Gerwen heeft in de tiende speelronde van de Premier League Gian van Veen verslagen. De 36-jarige Brabander zette zijn landgenoot in Brighton met 6-4 aan de kant.
28 minuten geledenPEGEIA (ANP) - Schaker Anish Giri is er bij het Kandidatentoernooi op Cyprus niet in geslaagd voor de derde keer op rij te winnen. Na zeges op Rameshbabu Praggnanandhaa uit India en de Amerikaan Fabiano Caruana, moest de 31-jarige Nederlander donderdag in de tiende speelronde tegen de Amerikaan Hikaru Nakamura genoegen nemen met een remise.
3 uur geledenMONACO (ANP) - De Spaanse tennisser Carlos Alcaraz (22) heeft zich met enige moeite bij de laatste acht van de Monte Carlo Masters geschaard. De nummer 1 van de wereldranglijst won op het gravel van de Country Club in de achtste finales in drie sets van de 26-jarige Argentijn Tomás Etcheverry: 6-1 4-6 6-3. Alcaraz stuit nu op Aleksandr Boeblik uit Kazachstan.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Trans vrouwen mogen vanaf donderdag niet meer meedoen aan vrouwentoernooien van dartsbond PDC. Dat staat in een verklaring op de site van de PDC. Het besluit heeft onder anderen gevolgen voor de Nederlandse Noa-Lynn van Leuven.
4 uur geledenROUBAIX (ANP/AFP/BELGA) - Mathieu van der Poel vindt zichzelf "meer favoriet" in Parijs-Roubaix dan in de Ronde van Vlaanderen. Dat zei hij donderdag op een persconferentie. Van der Poel werd afgelopen zondag in Vlaanderen tweede achter Tadej Pogacar. In Roubaix was de Nederlander de afgelopen drie jaar de beste.
6 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka heeft zich teruggetrokken van het WTA-toernooi van Stuttgart vanwege een blessure. Dat heeft de Belarussische nummer 1 van de wereld donderdag via Instagram bekendgemaakt. Ze schrijft dat ze de blessure opliep na het masterstoernooi van Miami, dat ze eind maart winnend afsloot.
6 uur geledenMILTON KEYNES (ANP) - De Formule 1-renstal Red Bull heeft bevestigd dat race-engineer Gianpiero Lambiase het team in 2028 aan het einde van zijn contract verlaat. De 45-jarige Italiaans-Britse toeverlaat van viervoudig wereldkampioen Max Verstappen stapt na volgend seizoen over naar concurrent McLaren waar hij hoofd racing wordt, zo maakte dat team enkele minuten later bekend.
6 uur geleden