Kenia maakt importmarkt heffingsvrij voor producten uit de EU
BRUSSEL (ANP) - Kenia schaft de komende vijftien jaar geleidelijk de importheffingen van de meeste goederen uit de EU af. Dat is het resultaat van een handelsovereenkomst tussen de Europese Unie en Kenia die eind vorig jaar werd getekend en nu in werking treedt.
Andersom gaat de Europese markt per direct volledig open voor vrijwel alle Keniaanse producten, behalve wapens. Op dit moment levert Kenia aan EU-landen vooral groenten, fruit en bloemen. Kenia importeert uit de EU onder meer chemische producten en machines.
Dat de importquota en heffingen niet gelijktijdig voor beide partijen worden afgeschaft, gebeurt vaker bij handelsovereenkomsten. De bedoeling is de Keniaanse markt kans te geven zich langzaam aan te passen. Zo moet worden voorkomen dat Kenia opeens wordt overspoeld met Europese producten.
Hoop op beter vestigingsklimaat
De handelsovereenkomst past in de ambitie van de Europese Unie om nauwere banden aan te gaan met Afrikaanse landen, niet alleen om de handel, waaronder die van zeldzame grondstoffen, maar ook om politieke stabiliteit in Afrika te helpen behouden.
Het is onderdeel van een veel bredere overeenkomst tussen de EU en Oost-Afrikaanse landen met onder meer afspraken over duurzaamheid in de landbouw en over rechten van werknemers. Heldere juridische afspraken kunnen ook over en weer een beter vestigingsklimaat creëren, zo is de hoop.
Keniaanse import
De EU is voor Kenia de belangrijkste bestemming van exportproducten. Producten die Kenia nu invoert komen vooral uit China, de Verenigde Arabische Emiraten en India. De EU komt pas daarna.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
6 minuten geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India reserveert miljarden om nadelige gevolgen voor de economie van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Dat maakte de Indiase minister van Financiën Nirmala Sitharaman vrijdag bekend. India heeft veel last van de fors gestegen olieprijzen, het land importeert bijna 90 procent van zijn jaarlijkse ruwe oliebehoeften.
23 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
4 uur geleden