Kelderman: 'geen killer, wel vol wilskracht'
ARNHEM/REKEM (ANP) - Wilco Kelderman gold bij zijn overstap naar de profs als een toekomstig uitblinker in de grote rondes. Die belofte kwam nooit helemaal uit, al werd de renner van Sunweb in 2017 wel vierde in de Ronde van Spanje. Niet alleen pech hield zijn erelijst tot nu toe beperkt. "Wilco was geen killer", weet voormalig ploeggenoot Bram Tankink. "Niet iemand als Nibali: een nare jongen die wel heel veel gewonnen heeft." Ondertussen is Kelderman dè favoriet om de Giro d'Italia zondag als winnaar af te sluiten.
"Een supervriendelijke jongen met onwaarschijnlijk veel talent", omschrijft Tankink (41) de renner die in 2012 bij Rabobank prof werd. Maar ook een coureur die veel tegenslag kende. Kelderman brak diverse keren zijn sleutelbeen en liep vorig jaar nog weken met een nekbrace na een breuk van een nekwervel. "Hij heeft al eens gezegd: als ik val breek ik iets", vertelt Maarten Tjallingii, een andere oud-ploeggenoot. "Dat je sneller botten breekt kan genetisch bepaald zijn, dat je vaker valt kan ook met stress te maken hebben. Dat doet wat met je hersenen. Ik denk echt dat de druk eraf is gegaan toen hij een contract voor volgend jaar tekende bij Bora-hansgrohe. Hij mag nu weer, in plaats van hij moet. Ik denk dat het zo voelt. Het is één woord, maar het maakt zo'n verschil."
Kelderman (29) werd in zijn debuutjaar achtste in het Critérium du Dauphiné, een jaar later finishte hij in zijn eerste Giro als zeventiende. "Wilco kwam als groot talent over naar de profs, hij was de gedoodverfde opvolger van Robert Gesink en Bauke Mollema", vertelt Arnhemmer Tjallingii, die een eigen bedrijf heeft in coaching en mentale training, onder meer voor wielrenners. "Wilco was in het begin 'laidback', heel relaxed. Ik weet niet waarom hij zo veel pech heeft gehad. Ik heb een paar jaar geleden twee sessies met hem gedaan, maar toen hij van Veenendaal verhuisde naar België werd dat lastig en is dat gestopt."
Wilskracht
Tankink, tegenwoordig onder meer wieleranalist bij de Belgische tv, roemt Keldermans wilskracht. "Anders was hij na al die tegenslagen niet zo vaak teruggekomen. Genoeg renners zouden al lang gestopt zijn." Maar de in het Belgische Rekem woonachtige oud-renner zag ook minpuntjes, die eerste jaren. "Wilco was zo relaxed en daardoor soms ontzettend ongeconcentreerd. Ik maakte me ook niet zo gauw druk. Wat dat betreft was het niet zo handig dat ik soms Wilco moest bijstaan. We raakten vaak achterin het peloton verzeild. Hij is ook niet iemand die op zijn strepen gaat staan. Misschien heeft dat hem van grote prestaties weerhouden. Maar deze Giro kan hij winnen, als hem niets overkomt. Hij heeft nog geen enkele fout gemaakt."
Tjallingii (42) is voorzichtig. "Ik heb eerder in een ploeg gereden die dacht de Giro te gaan winnen." In zijn laatste jaar als profrenner (2016) was hij erbij toen Steven Kruijswijk zijn koppositie na een uitglijder in een afdaling verspeelde. "Daarom wil ik vooral tegen Wilco zeggen: blijf gefocust, maar vergeet de druk. Probeer er vooral plezier in te hebben."
Meer uit Sport
AMSTELVEEN (ANP) - Met twee doelpunten had Joosje Burg een groot aandeel in de 4-2-zege van de Nederlandse hockeysters op Australië op het WK. De 29-jarige hockeyster was blij dat ze op intuïtie haar eerste WK-goal (2-0) kon maken.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse hockeysters hebben de zege tegen Australië op het WK niet cadeau gekregen, vond bondscoach Raoul Ehren. "We hebben er hard voor moeten werken, maar ik vond het een fantastische wedstrijd. Er zat alles in wat je kunt bedenken", reageerde hij na de 4-2-zege van Oranje in het Wagener Stadion in Amstelveen.
3 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse hockeysters hebben zich geplaatst voor de winnaarspoule op het wereldkampioenschap in eigen land. In het Wagener Stadion in Amstelveen won de titelverdediger de tweede groepswedstrijd van Australië met 4-2.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Wielrenner Jonas Vingegaard komt dit seizoen niet meer in actie. Dat meldt zijn ploeg Visma - Lease a Bike maandagochtend op X. De 29-jarige Deen heeft volgens zijn werkgever nog altijd last van de sleutelbeenbreuk die hij vorige maand opliep bij een valpartij in de vijftiende etappe van de Tour de France, waarna hij moest opgeven.
13 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - De estafettemannen waren na het behalen van de bronzen medaille op de 4x400 meter bij het EK atletiek in Birmingham vooral blij voor Liemarvin Bonevacia. "Het is onze eerste medaille op de 4x400 meter bij een EK outdoor en ik vind het heel mooi dat Liemarvin met een medaille met pensioen kan gaan", zei derde loper Terrence Agard na afloop.
23 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Femke Broeders-Bol was in haar gouden race met de estafettevrouwen op de 4x400 meter bij de EK in Birmingham niet helemaal "in control". Dat zei de Nederlandse topatlete na de finale in het Alexander Stadium. Broeders-Bol is overgestapt naar de 800 meter en liep op de EK haar eerste 400 meter van dit jaar en dat voelde toch onwennig. "Ik moest volle bak aanzetten en flink door de verzuring lopen."
23 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Femke Broeders-Bol is 'Vliegende Huisvrouw' Fanny Blankers-Koen voorbijgegaan in het eeuwige medailleklassement van Europese kampioenschappen atletiek. Beiden staan op acht plakken, maar Broeders-Bol heeft één gouden medaille meer.
23 uur geleden