Keijzer: zowel winkelier als verhuurder moet coulant zijn
DEN HAAG (ANP) - Winkeliers en hun huurbazen moeten vooral zelf tot oplossingen komen over mogelijk huuruitstel of -verlaging wegens de coronacrisis. Ze zijn tenslotte op elkaar aangewezen, zegt staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken, die pleit voor coulance van beide kanten.
"Dames en heren, gedraag je, handel integer en wees coulant", zegt de bewindsvrouw over de conflicten tussen sommige verhuurders en retailondernemers. Het Financieele Dagblad schreef vrijdag dat het ministerie van Economische Zaken druk op verhuurders en huurders van winkelpanden opvoert om tot afspraken te komen.
Door de hygiënemaatregelen van het kabinet mijden veel mensen fysieke winkels. Bovendien moeten winkeliers er zelf voor zorgen dat er niet te veel klanten tegelijk binnen zijn. Daardoor krijgt de detailhandel zware klappen te verwerken. Winkeliers hopen dat vastgoedbeleggers en andere verhuurders huurverlaging of huuruitstel geven. De situatie zorgt in sommige gevallen voor spanning, omdat winkeliers te hoge eisen stellen of vastgoedbazen weigeren zich coulant op te stellen.
Concessies
Beide partijen moeten concessies doen, stelt Keijzer. "Als iedereen alleen maar denkt aan zijn eigen portemonnee gaan we dit niet redden. Als we allemaal 'contract is contract' doen, duwen we elkaar onnodig over het randje." De bal ligt echt bij de bedrijven zelf, maar de bewindsvrouw sluit niet uit dat de overheid op een bepaald moment ingrijpt.
Maar "zover ben ik nog lang niet", zegt Keijzer. "Ik ga er voorlopig van uit dat iedereen zich netjes gaat gedragen. Dat is echt de manier om uit deze crisis te komen en straks nog winkelstraten te hebben, nog horecapanden over te hebben." Een generieke oplossing is bovendien lastig, omdat de verhoudingen per geval verschillen.
Vorige week spraken minister Eric Wiebes en staatssecretaris Mona Keijzer met winkeliers en verhuurders. De bewindspersonen steunen de gezamenlijke oproep van de brancheorganisaties om "de rust te bewaren en het gezond verstand te blijven gebruiken". Retailondernemers en huurbazen moeten met elkaar om de tafel en samen zoeken naar oplossingen waarbij de pijn wordt verdeeld. Ze moeten elkaar "niet bestoken met eenzijdige en dreigende juridische brieven".
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
11 uur geleden