Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kazerne Assen maakt ruimte voor veiligheidscampus

Kazerne Assen maakt ruimte voor veiligheidscampus

ASSEN (ANP) - Op het terrein van de Johan Willem Frisokazerne in Assen komt een veiligheidscampus te staan. Op het complex is vanaf februari ruimte voor een weerbaarheidscentrum, met onder meer een internationale crisissimulatieruimte en een reservistenopleiding.

De Rijksuniversiteit Groningen, de Thorbecke Academie en het Drenthe College lanceerden in mei hun samenwerking in de Veiligheidscampus. Er komen een onderzoeksgroep en vakopleidingen, en studenten kunnen er met bijvoorbeeld brandweerlieden en Duitse en Engelse agenten ervaringen opdoen met calamiteiten- en weerbaarheidsoefeningen.

Maandag werd officieel bekend dat die wordt gevestigd op de kazerne in Assen. Die wordt compacter ingericht, waardoor naast onderwijs ook ruimte vrijkomt voor een rijksbreed vergadercentrum. Verder wordt verkend of er een grote productiekeuken voor rijksdiensten in Noord-Nederland kan komen. De ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken, de provincie Drenthe en de gemeenten Assen, Steenwijkerland en Westerveld hebben de plannen maandagmiddag ondertekend.

Kansen

De kazerne blijft in de eerste plaats militair terrein en er komt dan ook geen vrije toegang. Maar kazernes zijn volgens demissionair staatssecretaris van Defensie Gijs Tuinman geen van de samenleving afgesloten bastions. "We willen samen met de regio investeren in een toekomstbestendig militair complex dat midden in de samenleving staat." De komende tijd wordt nog bekeken wat voor bestemming andere monumentale gebouwen op het terrein in Assen krijgen. Het kan zijn dat Defensie alsnog extra ruimte nodig heeft in verband met de geopolitieke situatie.

Defensie maakte 2,5 jaar geleden bekend dat de Johan Willem Frisokazerne behouden blijft, maar de komende jaren wel aanzienlijk gaat inkrimpen. Onder meer de luchtmobiele brigade, de Koninklijke Militaire Kapel en de Dienst Justitiële Inrichtingen/Dienst Vervoer & Ondersteuning blijven in Assen, maar andere activiteiten worden verplaatst naar Havelte.

Op de kazerne in Assen hernieuwden Drenthe en het Rijk hun partnerschap. De partijen willen daarmee kansen creëren "voor jongeren, werkgelegenheid en maatschappelijke weerbaarheid". Drenthe ziet mogelijkheden voor bijvoorbeeld logistiek, onderhoud, zorg, luchtverdediging en medegebruik van oefenterreinen voor recreatie, landbouw en natuur. Ook wijst de provincie op ruimte voor defensiegerelateerde industrie, op bestaande bedrijventerreinen en aan het Rundedal bij Emmen.

Meer uit Binnenland

Code geel om plaatselijk dichte mist in meerdere provincies

DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.

3 uur geleden
Veroorzaker dodelijk ongeval Paramaribo is Nederlander

PARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.

7 uur geleden
Popprijs 2025 is voor Suzan & Freek

GRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.

9 uur geleden
Tata Steel-schaaktoernooi uitgesteld door protestactie van XR

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.

17 uur geleden
Aantal Utrechtse ondernemers kan voorlopig niet terug naar panden

UTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.

18 uur geleden
Oudste dolfijn van Nederland in Dolfinarium overleden

HARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.

20 uur geleden
Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

1 dag geleden