Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kazachstan sluit neerhalen vliegtuig door Russen niet uit

Kazachstan sluit neerhalen vliegtuig door Russen niet uit

ASTANA (ANP/RTR/DPA) - De Kazachstaanse autoriteiten sluiten niet uit dat een in het land neergestort vliegtuig uit Azerbeidzjan per ongeluk is neergehaald door Russisch luchtafweergeschut. "We kunnen bevestigen noch ontkennen" dat de Russen het toestel hebben beschoten, zei de vicepremier van de voormalige Sovjetrepubliek.

Het onderzoek naar de oorzaak van de crash, waarbij 38 van de 67 inzittenden om het leven kwamen, loopt nog steeds. Russische militaire bloggers hadden woensdag kort na het ongeluk al gesteld dat het toestel was neergehaald door de Russen tijdens een Oekraïense droneaanval boven de Kaukasus. Ook Oekraïne kwam later met die lezing, die inmiddels ook door Azerbeidzjaanse functionarissen wordt onderschreven.

Het passagiersvliegtuig van Azerbaijan Airlines stortte neer aan de Kaspische Zee. Het was onderweg van de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe naar Tsjetsjenië in Rusland, maar zou zijn uitgeweken door slecht weer. Op videobeelden zijn beschadigingen aan de restanten van het vliegtuig te zien die lijken te zijn veroorzaakt door afweergeschut.

Drones

Volgens Azerbeidzjaanse media werd het vliegtuig geraakt door een Pantsir-luchtdoelraket toen het de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny naderde. Rond deze tijd werden Oekraïense drones bestreden boven de Russische Noord-Kaukasus.

De piloten zouden een noodlanding hebben willen maken op een Russische luchthaven, maar dit werd niet toegestaan. Dus stuurde de bemanning het beschadigde vliegtuig over de Kaspische Zee naar Kazachstan. Tijdens de landingspoging daar stortte de Embraer 190 neer.

Meer uit Buitenland

Bloomberg: onderzoek hantavirusvaccin werd gestaakt om geldtekort

SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.

2 uur geleden
Regisseur krijgt 2 jaar cel voor leveren drugs aan Matthew Perry

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.

2 uur geleden
Britse media: minister gaat Starmers positie donderdag uitdagen

LONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.

4 uur geleden
Libanon: Israël verwoestte duizenden huizen sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.

4 uur geleden
Hongarije ontbiedt Russische ambassadeur om aanval op Oekraïne

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.

4 uur geleden
NAVO neemt ideeën VS over Europesere NAVO over, verwacht Rutte

BOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.

6 uur geleden
Oekraïne en Litouwen sluiten dronedeal

BOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".

6 uur geleden