Kazachstan erkent referenda in Oost-Oekraïne niet
ALMATY (ANP/RTR) - Kazachstan, een belangrijke partner van Rusland, zal de uitkomst niet erkennen van de omstreden referenda die momenteel in Oekraïne worden gehouden. Het Kazachse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de "territoriale integriteit" en "soevereiniteit" van landen gerespecteerd moeten worden.
In Oekraïne stemmen inwoners van bezette gebieden over de vraag of hun regio's geannexeerd moeten worden door Rusland. De Oekraïense regering en haar westerse bondgenoten zien dat als een schijnvertoning waarvan de uitkomst al vaststaat. Rusland beschuldigt juist de pro-westerse regering in Kiev ervan de rechten van Russischtalige Oekraïners niet te respecteren.
Het Kazachse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het zorgen voor stabiliteit, in de regio en wereldwijd, het belangrijkste is. De terughoudende opstelling van de voormalige Sovjetstaat is een tegenvaller voor Rusland. De landen hebben nauwe banden. President Vladimir Poetin stuurde begin dit jaar nog troepen naar Kazachstan om een einde te maken aan de onrust in het zuidelijke buurland.
Tokajev
De Kazachse president Kassim-Jomart Tokajev bedankte Poetin in februari voor die steun, maar viel zijn bondgenoot enkele maanden later publiekelijk af tijdens een bezoek aan Rusland. Hij weigerde de onafhankelijkheid te erkennen van de rebellenstaatjes die in Oost-Oekraïne waren uitgeroepen door pro-Russische separatisten. Moskou deed dat wel, maar volgens Tokajev zou het "chaos" worden als overal in de wereld nieuwe landen opduiken.
De referenda in Oekraïne begonnen afgelopen vrijdag en duren nog tot dinsdag. De autoriteiten gaan van huis naar huis om stembiljetten op te halen. Dat gebeurt naar verluidt onder toezicht van militairen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP) - De onderhandelingen in Brussel over het klimaatdoel van 2040 en de ambities voor 2035 zijn de laatste horde voor de klimaattop in Belém in Brazilië die over een paar dagen begint, zeggen EU-klimaatministers. "Het is een cruciale dag", zegt de Franse milieuminister Monique Barbut bij aankomst dinsdagochtend. Als de EU met lege handen aankomt op COP30, zou dat een ramp zijn, zegt ze.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-vicepresident Dick Cheney is overleden, meldt CNN op basis van een verklaring van zijn familie. Hij was 84 jaar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-ministers zijn verdeeld over hoeveel CO2-uitstoot buiten de EU mag worden meegenomen voor het klimaatdoel van 2040. De Poolse minister Krzysztof Bolesta benadrukte dinsdagochtend dat zijn land meer ruimte wil om de uitstoot van CO2 buiten de Europese Unie te compenseren. Andere landen verwijzen juist naar het percentage van 3 procent genoemd door de Europese Commissie.
1 uur geledenPOKROVSK (ANP/RTR/AFP) - Rusland stelt dat het vooruitgang heeft geboekt bij de omsingeling van Oekraïense militairen in de strategisch belangrijke stad Pokrovsk in het oosten van Oekraïne. Het Russische ministerie van Defensie claimt dat Oekraïense troepen zijn verdreven uit 35 gebouwen. Ook bij de stad Koepjansk zou de druk op omsingelde Oekraïners worden opgevoerd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het maakt voor klimaatverandering "niet uit of wij er lang ruzie over maken", zei Eurocommissaris (Klimaat) Wopke Hoekstra voorafgaand aan overleg met de EU-klimaatministers. Zij moeten het dinsdag eens worden over onder meer het voorgestelde klimaatdoel van de Europese Commissie voor 2040, wat al maanden moeizaam gaat.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is zeer bezorgd over de onlineverkoop van de locatiegegevens van miljoenen mobiele telefoons in België, waaronder die van hoge EU-functionarissen. Ze heeft haar medewerkers nieuwe richtlijnen gegeven om hun mobiele telefoons beter te beschermen tegen advertentietracking, zegt een woordvoerder van de Europese Commissie.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Meer dan vijfhonderd academici en mensenrechtenactivisten in Indonesië hebben een petitie getekend tegen de benoeming van Soeharto als nationale held. Hij regeerde het land ruim dertig jaar lang als dictator en was als generaal verantwoordelijk voor de massamoord op communisten in 1965 en 1966. Volgens sommige schattingen zijn daarbij een half miljoen mensen gedood.
4 uur geleden