Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Karremans: EU laat verkoopverbod aan rookvrije generatie niet toe

Karremans: EU laat verkoopverbod aan rookvrije generatie niet toe

DEN HAAG (ANP) - Het is niet mogelijk om de verkoop van rookwaar en andere producten met nicotine aan mensen vanaf een specifieke generatie te verbieden. Europese regels verhinderen dat. Denemarken heeft dit onlangs geprobeerd, maar zonder succes, zei staatssecretaris Vincent Karremans (Jeugd en Preventie) in het debat over het burgerinitiatief Nicotinee. Het voorstel is dat wie na 1 januari 2012 is geboren, nooit rookwaar kan kopen. Het laat huidige rokers met rust, maar vanaf 2030 mogen nieuwe lichtingen jongvolwassenen geen tabakswaar meer kopen. Het idee is dat ze dan ook niet beginnen met roken.

Karremans vindt het een interessant voorstel en hij steunt het doel van rookvrije generaties. Het overheidsbeleid is al jaren gericht op een rookvrije generatie in 2040. Dat gebeurt onder meer met campagnes, het verminderen van verkooppunten en prijsverhogingen. Maar volgens veel partijen werkt dit niet, en gaan juist steeds meer jongeren roken en ook op jongere leeftijd. Dat komt mede door de populariteit van vapen onder kinderen door de smaakjes die de tabaksindustrie eraan toevoegt. Een kwart van de kinderen tussen 12 en 16 jaar vapet.

Nederland heeft smaakjes al verboden, maar in andere landen zijn ze nog toegestaan. Toch zijn in Nederlandse tabakswinkels nog illegale smaakjes-vapes verkrijgbaar, ondervond Karremans zelf bij een test. Ook zijn de tabaksaccijnzen in Nederland hoger dan in andere landen zoals Duitsland. Daarom is het volgens Karremans belangrijk om met omringende landen een gelijk speelveld af te spreken. Anders kopen veel rokers hun spullen over de grens of online of ontstaat er een illegale handel. Toezichthouder NVWA moet versterkt worden zodat ze slagvaardiger kunnen optreden en handhaven, zei de bewindsman.

Onderschatten

Woensdag kwam naar buiten dat zeker veertien jongeren in het ziekenhuis terecht zijn gekomen met klachten die werden veroorzaakt door de elektronische sigaret. Vooral kinderen onderschatten de snelheid waarmee ze verslaafd raken, stellen deskundigen. Karremans zei op televisie dat ouders de vapes van hun kinderen moeten afpakken en weggooien. D66 sneerde dat dit te makkelijk is en dat de overheid een grote rol heeft om mensen te behoeden voor ernstige gezondheidsschade.

Karremans gaat een voorstel van NSC en CDA onderzoeken om de leeftijdsgrens voor de verkoop van tabak te verhogen van 18 naar 21 jaar. Juist op die leeftijd en iets daarvoor beginnen de meesten met roken.

Meer uit Politiek

VVD wil actie tegen 'extreemrechtse groep' Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.

1 uur geleden
Jetten kaart ontvoering Insiya aan bij Indiase premier Modi

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.

3 uur geleden
Kritiek van alle kanten op Markuszower over asielonrust

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.

4 uur geleden
Berendsen: lijst met Gazanen met visum ligt al bij Israël

DEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.

4 uur geleden
Klaas Knot pleit in Tweede Kamer voor 'geloof' in Lelylijn

DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.

10 uur geleden
Asielminister tegen politiek: laat rust terugkeren in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.

10 uur geleden
Geen extra maatregelen kabinet na rellen bij opvanglocaties

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.

11 uur geleden