Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kardinaal Simonis overleden op 88-jarige leeftijd

Kardinaal Simonis overleden op 88-jarige leeftijd

UTRECHT (ANP) - Adrianus Johannes kardinaal Simonis, emeritus aartsbisschop van Utrecht, is woensdag overleden op 88-jarige leeftijd. Dat meldt het aartsbisdom Utrecht.

Kardinaal Wim Eijk, opvolger van kardinaal Simonis als aartsbisschop van Utrecht, heeft met droefheid kennisgenomen van het overlijden van zijn voorganger. Volgens hem verliest de Kerk iemand "met een groot pastoraal hart".

Ad Simonis was aartsbisschop van Utrecht van 1983 tot 2007. In 1985 werd hij door paus Johannes Paulus II benoemd tot kardinaal. Begin 2008 ging hij met emeritaat.

De benoeming van Simonis tot kardinaal is wel omschreven als een poging van het Vaticaan om wat conservatieve krachten te mobiliseren tegen de liberale stroming binnen de Nederlandse katholieke kerk.

'Kerk wist niet van misbruik'

Toen er 2010 veel meldingen binnenkwamen van misbruik in de katholieke kerk, sprak Simonis zich uit over dat onderwerp. Bij tv-programma Pauw en Witteman zei hij dat de top van de kerk tientallen jaren niet op de hoogte was van misbruik van kinderen door geestelijken. Daarbij gebruikte hij de woorden: "Wir haben es nicht gewusst", zoals de Duitsers ook wel spraken over de vervolging van Joden in de Tweede Wereldoorlog. Daar voegde hij aan toe: "Het is een beladen term. Maar het is wel waar."

In een biografie in 2014 schreef Ton Crijnen echter dat Simonis al veel eerder wist van misbruikzaken in de kerk. Zo kreeg hij in 2000 een brief in handen over misbruik door toenmalig hulpbisschop Jan Niënhaus. Maar daar zou hij niets mee hebben gedaan. Het zou de tweede keer zijn dat blijkt dat Simonis al vroeg op de hoogte was van het misbruik. In 2011 bleek dat hij in 1991 een pedoseksuele priester in bescherming had genomen.

Paradijs

Over het vooruitzicht van de dood was kardinaal Simonis volgens het aartsbisdom Utrecht eerlijk: hij keek niet uit naar "het nauwe poortje dat ons straks allen te wachten staat. Het paradijs ligt daar achter, maar we moeten wel eerst alleen het avontuur aan."

Adrianus kardinaal Simonis werd op 26 november 1931 geboren in Lisse. De laatste jaren woonde hij in een zorgcentrum in Voorhout. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Ridder Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau.

Meer uit Binnenland

Haven Amsterdam tevreden met verloop tweede dag SAIL

AMSTERDAM (ANP) - De tweede dag van SAIL is vooralsnog soepel verlopen, zegt een woordvoerder van Port of Amsterdam. Op het water zijn tot nu toe geen grote incidenten geweest en iedereen lijkt zich goed aan de verkeersregels op het water te houden. "We zijn heel tevreden over hoe het gaat."

17 minuten geleden
Omgebrachte Lisa sloeg zelf alarm bij 112 toen ze werd gevolgd

AMSTERDAM (ANP) - De 17-jarige Lisa uit Abcoude die werd omgebracht in de nacht van dinsdag op woensdag sloeg zelf alarm bij 112 toen ze werd gevolgd, bevestigen bronnen rond het onderzoek donderdag berichtgeving door Het Parool. Ze fietste na een feestje in de Leidsebuurt alleen naar huis omdat ze haar elektrische fiets niet in het uitgaansgebied wilde achterlaten.

1 uur geleden
Prinses Beatrix bezoekt SAIL op Groene Draeck

AMSTERDAM (ANP) - Prinses Beatrix is op bezoek bij SAIL in Amsterdam. De prinses vaart donderdag op haar eigen zeilschip de Groene Draeck. Het schip wordt op het IJ omringd door politieboten en politie op jetski's.

1 uur geleden
Verdachte van ernstig zedenmisdrijf in Zeist aangehouden

ZEIST (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden in verband met het ernstige zedenmisdrijf in Zeist. De man is opgepakt dankzij meerdere bruikbare tips, meldt de politie donderdagmiddag. De politie deelt niet de leeftijd of de woonplaats van de verdachte.

3 uur geleden
LTO: bescherming tegen wolven kostbaar en beperkt effectief

DEN HAAG (ANP) - Het volledig omheinen van percelen om schapen en andere landbouwdieren te beschermen tegen wolven is in de praktijk kostbaar en moeilijk te onderhouden, stelt Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO). "Bovendien zijn wolfwerende maatregelen beperkt, vaak slechts tijdelijk effectief en niet wolfstoppend te maken. Daarnaast heeft het plaatsen van rasters ook een versnipperend effect op andere wilde dieren en het landschap", aldus LTO.

3 uur geleden
OM wil celstraf voor trainer om vragen naaktfoto's pupillen

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag twee jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk geëist tegen voetbaltrainer Stijn P. omdat hij minderjarige pupillen vroeg om naaktfoto's en met ze probeerde af te spreken voor seks. Ook wil justitie dat P. zich aan een aantal voorwaarden houdt: zo moet hij zich laten behandelen, mag hij geen contact hebben met de slachtoffers en niet meer werken met kinderen.

4 uur geleden
Flinke rijen bij tallships op tweede dag SAIL

AMSTERDAM (ANP) - De tallships en marineschepen op SAIL in Amsterdam trekken veel bekijks. Op meerdere zeilschepen mogen bezoekers op de tweede dag van het nautische evenement aan boord en dat leidt tot lange rijen. De kades op het SAIL-terrein hebben zich inmiddels gevuld met vele duizenden mensen. Vooral op de Veemkade is het op sommige plekken aan het begin van de middag erg druk. De sfeer is gemoedelijk.

4 uur geleden