Kardinaal Simonis begraven in Utrecht
UTRECHT (ANP) - De vorige week woensdag overleden kardinaal Simonis is donderdag in Utrecht begraven. Zijn uitvaart werd in de Sint Catharinakathedraal gehouden. Aartsbisschop Eijk, Simonis’ opvolger, opende de plechtigheid met een kort openingswoord.
Eijk sprak waardering uit voor de openheid en vrijmoedigheid van de oud-bisschop: ‘"Hij was voor mij een echt voorbeeld dat ik altijd heb proberen na te volgen en dat zal ik ook altijd blijven doen." Bisschop De Korte wees in zijn preek op het feit dat Simonis in zijn leven naast bewondering ook veel kritiek kreeg. Hij had het over de "volstrekt verkeerde woorden" die Simonis gebruikte als reactie op het seksueel misbruik binnen de kerk.
Bij tv-programma Pauw en Witteman zei hij in 2010 namelijk dat de top van de kerk tientallen jaren niet op de hoogte was van kindermisbruik door geestelijken. Daarbij gebruikte hij de woorden: "Wir haben es nicht gewusst", zoals de Duitsers ook wel spraken over de vervolging van Joden in de Tweede Wereldoorlog.
Adrianus Johannes kardinaal Simonis, ook wel Ad Simonis, overleed woensdag 2 september op 88-jarige leeftijd. Van 1983 tot 2007 was hij de aartsbisschop van Utrecht. In 1985 werd hij door paus Johannes Paulus II benoemd tot kardinaal.
De dienst was vanwege coronamaatregelen alleen toegankelijk voor genodigden. Zo’n 140 toeschouwers woonden de dienst, die live werd uitgezonden door de KRO-NCRV bij. Na de dienst vertrok een klein gezelschap naar de St. Barbara begraafplaats in Utrecht. Hier is de oud-bisschop net als bijna al zijn voorgangers begraven.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De zaak over de voorbereiding van een aanslag op prinses Amalia en prinses Alexia wordt op 17 augustus inhoudelijk behandeld. Dat werd maandagochtend duidelijk tijdens een korte zitting in de rechtbank in Den Haag, waarbij de verdachte, de 33-jarige Anne Romke van der H., en zijn advocaat niet aanwezig waren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat een universitaire lerarenopleiding volgt stijgt, blijkt uit cijfers van koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL). Voor het afgelopen collegejaar waren er 13,5 procent meer inschrijvingen dan het jaar ervoor. Het is volgens UNL het tweede jaar op rij dat er een "stevige toename" is, de jaren ervoor nam de instroom juist af.
3 uur geledenSAPPEMEER (ANP) - In het Groningse Sappemeer heeft zondagavond om 19.08 uur een aardbeving plaatsgevonden. De beving had een magnitude van 1,6 en zat op 3 kilometer diepte. Dat meldt het KNMI.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben in Rotterdam-Zuid meegedaan aan de stille tocht ter nagedachtenis aan Jahfairel, de 18-jarige jongeman die afgelopen dinsdag werd doodgeschoten in Nijmegen, meldt een ANP-verslaggever. De tocht eindigde met het drie keer roepen van zijn naam en een applaus.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee meldt "extra aandacht" te hebben voor de verdachte van de aanslag in Berlijn. Tijdens de Pride reed zaterdag iemand met een busje in op publiek en hij zou daarna ook op mensen hebben ingestoken. Er viel één dode en er raakten 29 mensen gewond.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het festival Milkshake in Amsterdam wordt zondag om 17.00 uur een minuut stilte gehouden vanwege de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Dat laat een woordvoerder van het evenement weten. "Liefde, zichtbaarheid en solidariteit zullen altijd sterker zijn dan angst", benadrukt de organisatie in een verklaring.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn geen Nederlanders onder de slachtoffers van de aanslag zaterdag in Berlijn. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken zondag begin van de middag.
21 uur geleden