Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kardinaal feliciteert Amsterdam met 750e verjaardag

Kardinaal feliciteert Amsterdam met 750e verjaardag

AMSTERDAM (ANP) - Kardinaal-staatssecretaris Pietro Parolin heeft zondagochtend Amsterdam gefeliciteerd met het 750-jarig bestaan. Hij deed dat zondagochtend tijdens de eucharistieviering in de co-kathedrale basiliek van de Heilige Nicolaas in Amsterdam. Parolin is na paus Leo XIV de hoogste vertegenwoordiger van de katholieke kerk wereldwijd.

"De gelegenheid van het jubileum van 750 jaar sinds de stichting van de stad Amsterdam en de verheffing van deze basiliek tot co-kathedraal, nodigt ons uit om een bijzonder dankgebed tot de hemel te richten. Niet iedereen weet dat het juist een eucharistisch wonder was, dat in 1345 in Amsterdam plaatsvond, dat in hoge mate heeft bijgedragen aan de opkomst van de stad", zei Parolin, verwijzend naar het Mirakel van Amsterdam. Dat wonder, waarbij een hostie die een stervende man uitbraakte intact bleef in een haardvuur, wordt nog ieder jaar herdacht met een processie, de Stille Omgang.

In zijn preek bepleitte Parolin verder dat mensen beter moeten luisteren naar het woord van God: "Geloof begint met luisteren", zei hij. "Met pijn" ziet hij in de maatschappij een "verlies van het christelijke perspectief, alsof de wereld, naarmate zij volwassener wordt, zonder God en het evangelie kan". Hij zei dat we van de maagd Maria kunnen leren "stil te zijn in ons oordeel over anderen en vooral stil te zijn voor de Heer, opdat Hij tot ons spreekt".

Einde oorlog

Parolin herhaalde een oproep die paus Leo onlangs deed aan de media, in de geest van diens voorganger Franciscus, om een einde te maken aan de "oorlog van woorden en beelden". Ook benadrukte hij dat "woorden moeten ontwapenen om bij te dragen aan de ontwapening van de aarde". Onder meer de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema, de voorzitter van de Eerste Kamer Jan Anthonie Bruijn en voormalig minister Ed Nijpels waren aanwezig bij de eucharistieviering.

In de Nicolaasbasiliek, die toen nog geen kathedrale status had gekregen, werd op 27 oktober vorig jaar het startsein voor het jubileumjaar van Amsterdam gegeven, precies een jaar voor de eigenlijke 750e verjaardag van Amsterdam.

Meer uit Binnenland

Ook maandag nog geen treinen van Rotterdam naar het zuiden

ROTTERDAM (ANP) - Door "verschillende tegenvallers" bij de herstelwerkzaamheden na een brand kunnen ook maandag nog geen treinen rijden van Rotterdam naar het zuiden, meldt ProRail. "We vinden het ontzettend vervelend dat we de prognose opnieuw moeten bijstellen."

1 uur geleden
Meeste aangehouden relschoppers Den Haag weer vrij

DEN HAAG (ANP) - Van de 29 mensen die zaterdagavond in de Haagse Schilderswijk werden aangehouden tijdens ongeregeldheden na de WK-wedstrijd tussen Marokko en Canada, zijn er 25 in de nacht vrijgelaten met een boete. Dat laat een woordvoerster van de politie weten.

4 uur geleden
Drie gewonden bij aanrijding te midden van feestende Marokko-fans

AMSTERDAM (ANP) - Aan de Slotermeerlaan in Amsterdam zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie mensen gewond geraakt door een aanrijding tussen een motorscooter en een fatbike. De 18-jarige Amsterdamse bestuurder van de motorscooter is aangehouden. Een politiewoordvoerder laat weten dat het voertuig als gestolen te boek stond en dat de man zonder rijbewijs reed.

4 uur geleden
Tien aanhoudingen in Rotterdam en Dordrecht na Marokko-Canada

ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam en Dordrecht zijn in totaal tien aanhoudingen verricht die de politie linkt aan de WK-wedstrijd tussen Marokko en Canada van zaterdagavond. Dat meldt een woordvoerder.

5 uur geleden
Twee doden door eenzijdig auto-ongeluk in Noord-Brabant

ZEELAND (ANP) - Bij een ongeval in het Noord-Brabantse dorp Zeeland zijn zondagochtend vroeg twee inzittenden van een auto overleden. Een van de slachtoffers is een 15-jarige jongen uit Uden. De identiteit van het andere slachtoffer is nog niet bekend, meldt een politiewoordvoerder.

5 uur geleden
Steekpartij in horecapand in Assen, twee gewonden

ASSEN (ANP) - Bij een steekpartij in een horecapand aan de Kerkstraat in Assen zijn twee mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Drenthe op X. De slachtoffers werden ter plaatse aangetroffen. Een van hen is ernstig gewond.

10 uur geleden
Gewonde bij steekincident in woning in Leende

LEENDE (ANP) - Bij een steekpartij in Leende is in de nacht van zaterdag op zondag een persoon gewond geraakt. Het incident gebeurde rond 03.00 uur in een woning aan de Oostrikkerstraat. Dat meldt de politie Oost-Brabant op X.

11 uur geleden